Gripsholm

• Německo

Gripsholm

Drama / Romantický

Německo / Švýcarsko / Rakousko, 2000, 102 min

Já jsem čekal větší dobovku i podle obsahu, který je zde napsán a žádný dekadentní svět berlínského kabaretu v předválečný éře se tedy moc nekonal. Bylo to spíš o létě do kterýho zasahují bubáci jako politické, tak lidské. Dojem vylepšil závěr.(29.8.2018)

videné zo záznamu na cinemaxe.. posledné normálne leto v histórii ľudstva i geniálneho spisovateľa.. pritom stačilo, aby rusi netolerovali rozvíjajúce sa zlo a svet mohol byť kľudný doteraz.. berlin bol v tej dobe skutočne centrom vesmíru, o to väčší kľud herr tucholsky na zámoku potreboval a snáď aj našiel..(23.10.2018)

Zatímco první adaptace Zámku Gripsholm přenesla na plátna kin jen letní romanci a cestopis na způsob Co řekne žena..., ve variantě německý pár cestuje po Švédsku, moderní remake je příběhem Tucholského, který odjíždí do Švédska a tato cesta ho pak inspiruje k napsání románu. Tucholského nečeká šťastná budoucnost. Berlín je zamořený hitlerovskou propagandou, novinář - ač píšící pod pseudonymem - přestává mít pevnou půdu pod nohama. Proto přijme nabídku majitele Gripsholmu na letní dovolenou. Jeho berlínská přítelkyně, princezna Lydie, je ženou své doby, přesto (a nebo právě pro to) touží po dítěti. Postupné rozvětvení jejich dovolenkové domácnosti o letce Karlíčka a nejelegantnější dámu Berlína, která znejisťuje i ty nejvolnomyšlenkářštější občany této světové metropole, přináší pak nový rozměr této psychologizující romance. Karlíček sebou přináší novinky z Německa, Billie hned první noc vystřídá v Lydiině ložnici Tucholského... Jsem velmi překvapená a nadšená odlišností obou přepisů Zámku Gripsholm. Každá verze je svébytným dílem a obě mohou fungovat vedle sebe, bez toho, aby jedna popírala druhou. ♪ Anna-Louise... ♫(20.7.2013)

• - V kontextu kultury Výmarské republiky se tu citují jména Asty Nielsen a Billyho Wildera. (NinadeL)

• - Spoiler: V roce 1933 byl Kurt Tucholsky mezi prvními vyloučen z německé kultury. Jeho knihy byly spáleny. Zámek Gripsholm byla jeho poslední stěžejní práce. Po nástupu nacizmu už nepublikoval. 19. prosince 1935 spáchal sebevraždu. Je pohřben v Mariefredu, poblíž Gripsholmu. Tento film kombinuje motivy ze skutečného života Kurta Tucholského i jeho románu Zámek Gripsholm. (NinadeL)