Přitažlivá a vyzývavá šestnáctiletá dívka nemá o ctitele nouzi, avšak o problém hýbající celým malým městečkem se zaslouží, když ze znásilnění obviní svého šarmantního strýčka, když se jej předtím marně pokoušela svést. Nahořklá komedie, jediný film režírovaný hercem Václavem Lohniským, se opírá o živelné herectví jak Vladimíra Menšíka v roli výřečného strýčka, tak Lucie Žulové jako poťouchlé svůdnice. Vcelku ožehavé téma bylo pojednáno vtipně a nešetřilo dvojsmysly, třeba při soudním přelíčení, kdy údajně postižená dívka byla vyzvána, aby se tužkou trefila do pohybujícího se papíru s dírkou... (oficiální text distributora)

mchnk

Václav Lohniský měl s režírováním začít mnohem dřív. Opravdu skvěle podchytil atmosféru doby, i když za dveřmi se již přezouvala normalizační šeď. V doprovodu svých výborných kolegů natočil rozvernou komedii o právě aktuální společenské pravdě, za kterou jdou lidé jak stádo - ani mírné politické popichování se tomuto snímku nemůže upřít. Sympatický humor i jemné drámo, přesně střižené na styl šedesátých let. ()

PetrPan

Ve své podstatě vcelku nekorektní prasárna, což se mi nemůže nelíbit. Komedie založená na incestním vztahu strýčka a jeho neteře, kde nikdo není až tak úplně normální a jednotivé detaily vytváří nádherně úchylný obrázek. Porno, v kterém není třeba nahoty, paráda! Původně jsem uvažoval o čtyřech hvězdách, ale Panenství a kriminál patří k těm filmům, které je dobré nechat uzrát. Plný počet. ()

D.Moore

Škoda, že se Václav Lohniský nepostavil za kameru vícekrát. Ne, že bych ho nerad vídal před ní, ale Panenství a kriminál ukazuje, že na režisérské židli se mu nevedlo vůbec špatně. Příběh je sice velice jednoduchý, ale o to nápaditější má scénář plný všelijakých postaviček, vtipných replik a několika šťouchanců do nálady tehdejší doby. Vladimír Menšík hraje opět skvěle, ovšem obdivoval jsem půvabnou Lucii Žulovou, která se vedle něj ani v nejmenším neztratila a vyzývavou dospívající dívku ztvárnila stoprocentně. Z dalších roliček stojí za zmínku například výtečný policajt Josefa Hlinomaze nebo advokáti Karel Augusta a Otakar Brousek. O rok mladší (náladou velice podobná) Rapotínská tragédie je sice o trochu lepší, nicméně to hlavní tenhle film splnil - pobavil mě, což jsem momentálně opravdu nečekal (blbá, zlá a hnusná deprese), ačkoliv jsem v to tajně doufal. ()

dobytek

Na TV Barrandov se dá občas natrefit na poměrně neznámý filmy, který jinde člověk prakticky nemá šanci vidět. Tahle komedie sice neni žádnej zázrak, ale koukat se na to dá. Nejvíc mě pobavily scény u soudu. Menšík je dobrej a pobavil mě ještě Karel Augusta v roli advokáta. Jinak oficiální text distributora je úplně blbě. ()

Karlos80

Parádní polozapomenutá hořká komedie, občas i docela cynická, ale hlavně parádně reálná (dobová vesnice, nějaké ty politické kecy, zoufalost) ale jinak hlavně sranda, při které jsem se opravdu nenudil, místy ale člověku až běhal mráz po zádech, opravdu spokojenost. Škoda, že odskočivší si herec Lohniský, poté už nikdy žádný film nenatočil. Skvělé role - Menšík (vedoucí drogérie Souška a nepráve obviněný ze znásilnění), Hlinomaz (lidský poručík VB Petříček), Moučka (kočí Škutina), a pěkná uvěřitelná role mladé Lucie Žulové. ()

• Debut herce a zpěváka Jiřího Vondráčka. (M.B)
  • Jediný film, který režíroval herec Václav Lohniský.. (M.B)
  • Děj se odehrává ve fiktivní vesnici Sedlolupy, přičemž natáčení probíhalo v pražských Stodůlkách, přesněji v ulici K Brance a jí přilehlých místech. (fler)