Gakko no Kaidan (TV seriál)

• Japonsko

学校のカイダン

(Japonsko)

School's Staircase

(neoficiální název)

Japonsko, 2015, 54 min

Opět jsme ve škole, kde se šikanuje. Tentokrát ovšem změna přichází jak zdola, tak i zvenčí. Zdola v podobě Haruny Cubane, která je typickou ženskou představitelkou takovýchto seriálů – bezradná, štve vás, jak jí dlouho trvá, než se rozhodne nebo začne mluvit/konat. Ale dostáváme ji v podobě roztomilé Hirose Suzu, takže to není tak hrozné, ačkoliv se mi stávalo, že jsem obracela v oči v sloup. Ovšem zvenčí přichází Kei v podání Kamiki Rjúnosukeho a to je přesně ten prvek, který na začátku seriál zachrání, aby mu pak v zachraňování pomáhala i Platina – skupina nejbohatších parchantíků se svědomím a vlastními bolístkami (namátkou Mamija Šótaró, Sugisaki Hana). Je to přesně, co to slibuje – stoupáme po školních schodech, abychom na každém vyřešili něčí problém a zdolali celé schodiště. V podstatě nikdo tu není vysloveně záporák, zároveň tu ovšem není nikdo vysloveně svatý (pokud nepočítáme Harunu v podobě klasické stereotypní hrdinky). Nakonec je to pěkný seriál (co se týče školního prostředí lehce nadprůměrný). Pokud na něj ovšem budete koukat před těmi ostatními s podobnou tématikou, nedivila bych se, kdybyste se zamilovali. Kamikiho postava je velikým kladem a přínosem, nemluvě o tom, že si neustále dělá z hlavní hrdinky legraci, tváří se, že si drží odstup, ale zároveň to všechno prožívá – a Kamiki to prostě zahrál. Bez něj by to tak nefungovalo. I přes ty klišidoní, až trapné scény, lepší 3*. Přeloženo.(15.3.2015)

Je to také japonské drama o šikanovaní vplyvnejšími slabších, takých Japonsko má celú kopu. Videla som ich už viacero a tento ma veľmi oslovil. Mladá hrdinka sa snaží zničiť hierarchiu a zastaviť šikanovanie, na čo jej však chýba presvedčivý hlas. Do toho príde záhadný mladík na vozíku a dodá dievčaťu odvahu a účinnú silu slov. Hlavní herci sú veľmi sympatický a dlho som nevidela takú chémiu akú medzi sebou títo dvaja mali. Od začiatku do konca boli zaujímavý, páčil sa mi vzťah medzi nimi, mladík ju stále poúčal a nadával jej „bakka“ a dievča si vždy prichádzalo pre rady a pri jeho nadávkach sa pokúšala brániť. Pomaly sa vytvára vzťah, ktorý bude na konci veľmi dôležitý. Nie je tomu čo vytknúť, dialógy skvele napísané, pekná hudba a dokonca aj múdrosti ktoré z dievčaťa vyliezali počas jej moralizovania niekedy aj mňa samú oslovili a keďže som citlivejšia povaha, sem tam som aj slzu vynorila. Najviac sa mi páčila siedma časť. Celkovo to bolo veľmi príjemné „zabitie času“ a je mi ľúto, že už je po tom. Niekedy sa k tomu ale určite znovu vrátim.(29.10.2016)