Kurt Cobain: Montage of Heck

• Česko Cobain (více)
Z akcí
USA, 2015, 132 min (Alternativní 127 min)

Seznamte se s osudy Kurta Cobaina prostřednictvím prvního autorizovaného dokumentu, který se navíc řadí mezi ty nejobjevnější a nejdůvěrnější. Na Cenu Akademie® nominovaný tvůrce Brett Morgen zkušeně smíchal Cobainovy osobní hudební archivy, dosud neuvedené fi lmové záběry, animace a objevné rozhovory s rodinnými příslušníky a nejbližšími přáteli a vytvořil niterný a detailní fi lmový portrét, který zachycuje Kurta jako nonkonformního umělce a sleduje ho od počátků jeho hudební kariéry. Fanoušci a současníci Nirvany se o Cobainovi dozví informace, které dosud netušili, a ti, kteří Cobaina a jeho hudbu objevili nedávno, pochopí, proč se z něj stala nesmrtelná legenda. (Bontonfilm)

Z akcí

TomX2

Animované pasáže boli zaujímavé, Cobainove detstvo, školské obdobie a láska k umeniu nemenej. O to viac však zamrzí, že mnoho informácií z dokumentu o ňom bolo už dávno známych a vo výsledku ma tak ani nemohlo nič prekvapiť (čo je však na druhej strane dobré, keďže to len dokazuje, že je Kurt obyčajný človek s vlastnými problémami a poruchami, nie len kontroverzná superstar). Prekvapivo sa dokument nezaoberal Kurtovou smrťou (to už zvládli ostatné dokumenty, nesúce sa len na kontroverznom vzťahu s Courtney), ale jeho životom, čo je správne a ľudské. Nakoniec tak môj jediný väčší problém bol, že ma to nijak emocionálne nezasiahlo, asi preto, že Kurt ani Nirvana nikdy neboli veľmi dôležitou súčasťou môjho života. ()

campix

Jeden z nejvíce intimních hudebních dokumentů, jaký jsem kdy měl tu čest vidět. Kdo si myslí, že se bude koukat na dokument o Nirvaně ten se šeredně plete. Tohle je neskutečně intimní zpověď frontmana skupiny Nirvana Kurta Cobaina, ze které neskutečně čiší všechen ten strach a vztek. Tvůrců se společně se svolením Kurtovi rodiny dostalo také obrovské množství autentického materiálu a jeho potenciál využili naplno. Spojení Kurtových rozpohybovaných obrázků s animovanými pasážemi a akustickými covery největších pecek působí naprosto dokonale a dokáže vás vtáhnout přímo do jeho hlavy. Hodně intenzivní záležitost, které lehce ubírá její délka a občasné hluché pasáže. Dokonalá vzpomínka na Kurta jako člověka. Pro fanoušky must see. Pro ostatní jednoznačně typ na dokonalé dokumentární řemeslo a silný intimní příběh. ()

SpaceOdyseus

Tematem jde o velmi silny dokument. O Kurtovych demonech se dozvime hlavne z psychedelickych montazi z jeho zapisku, ktere nastesti zabiraji velkou cast stopaze. Rozhovoru je minimum a zoufale jim schazi konfrontacni prvek. Animovane pasaze jsou celkem zbytecne, vzhledem k tomu, ze co ukazuji, asi neni vubec pravda (viz. http://thetalkhouse.com/music/talks/buzz-osborne-the-melvins-talks/). Takze ve vysledku dostaneme jen film utocici na emocni vlnu, kde se fanousek nedozvi nic noveho a neznaly divak si odnese spoustu nesmyslu. ()

Aljak

Po obsahovej stránke trochu slabšie, ale tá forma so zapracovanými Kurtovými poznámkami pomedzi príbeh jeho života to ako tak vyrovnali. V tomto dokumente spoznávame Kurta z úplne inej stránky ako doteraz, teda skôr zo stránky nevyrovnaného človeka a nie len ako skvelého hudobníka a frontmana legendárnej Nirvany. A nemôžem si pomôcť, ale Kurt by určite nikdy nechcel, aby jeho súkromie bolo takto vyplavené na povrch zemský. Rozhovory s ľuďmi, ktorí Kurta sprevádzali životom boli zaujímavé, teda až na afektovanú Courtney, ktorá asi žije len zo svojho neskonalého excentrizmu. Najviac sa mi páčila najmä časť Kurtovej mladosti (napr. príbeh o koľajniciach a vlaku), no potom v ďalších fázach už to bola proste Nirvana, a najviac mi v tom asi chýbalo nejaké lepšie ukončenie dokumentu - teda aj nejaké zaujímavosti okolo toho tragického 5.apríla 1994, a nie len tak sucho ukončiť nápisom "one month after returning from Rome, Kurt Cobain took his own life". ()

decouble

Navzdory tomu, že Cobain neměl rád rozhovory a tvrdil, že stačí, když za něj bude mluvit muzika (což se připomíná i v tomto dokumentu), má někdo potřebu šťourat se v Cobainově soukromí i dvacet let po jeho smrti. Ve výsledku z filmu čiší spíše snaha Courtney ukázat, že ji Kurt opravdu miloval. A tak otevřela soukromý archivy a diváci mohou sledovat nekonečný sekvence domácího videa, kterak se Courtney prsí na kameru a dělá s Kurtem blbosti jako každej druhej jouda, co si kdy pořídil kameru. ()

• Podľa rozhovoru s Rolling Stone plánoval režisér Brett Morgen zahrnúť do filmu bubeníka Nirvany Davea Grohla, ale ten bol zaneprázdnený natáčaním seriálu Sonic Highways (2014). V čase, keď bol Grohl k dispozícii, bol Morgen spokojný so svojím filmom a rozhodol sa ho nezahrnúť. (WalterIK7)
  • Název filmu Montage of Heck pochází ze stejnojmenné hudební koláže, kterou vytvořil Kurt Cobain kolem roku 1988. Existují dvě verze: první má okolo 36 minut a druhá okolo 8. (TwoFace)
  • Podľa rozhovoru s Vanity Fair s režisérom Brettom Morgenom, po tom, čo Frances Bean Cobain videla film na premiére Sundance, Morgen ju sprevádzal späť k autu. Pred odchodom ho Frances objala a povedala: "You made the film I wanted to see." (WalterIK7)