Žena

• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Švédsko / USA / Velká Británie, 2017, 99 min

Vynikající námět, excelentně zpracovaný, navíc jej lze aplikovat na jakýkoli vztah muže a ženy a jakoukoli oblast lidské činnosti, již vykonávají. Postupně budované napětí ve vztahu, které probublává pomalu ale jistě na povrch a graduje divadelními scénami s vytříbenými dialogy. K tomu je zapotřebí excelentní herce - o čemž zvláště u Glenn Close není sebemenších pochyb. Svým výrazem, očima, mimikou dokáže vyjádřit tu bouři, jež se odehrává v jejím nitru. Z celého srdce ji přeji, aby naposedmé toho Oscara získala. Ostatní soupeřky mohou ještě počkat.(16.2.2019)

Působivé vztahové drama. Ten postupný vývoj soužití ústřední dvojice je velmi nepěkným obrazem léta potlačovaných emocí a postupně bublajícího hněvu, jehož kulminace je dříve či později nevyhnutelná. Zápletka je v podstatě strašně jednoduchá, přesto nesmírně poutavá a intenzivní zejména v brilantních dialozích. Nejsilnější článek tu bezpochyby tvoří Glenn Close, jejíž performance na oko dokonalé a přitom uvnitř brutálně trpící manželky je dechberoucí a zároveň pekelně autentické.(19.3.2019)

„Chtěl bych poblahopřát i vám, Joan. Myslím, že lidé manželku nedoceňují.“ - „Já svou ženu doceňuju. Hodně ji oceňuju.“ - „Tak jsem to nemyslel. Myslel jsem zbytek světa.“ A právě na tom zbytku světa někdy záleží nejvíc…Z výrazů tváře a gest manželky je divákovi jasné, že tu něco nehraje. Ale ono ve filmu nejde ani o to znát pravdu. Spíš je to o tom, jak se s ní popasují hlavní hrdinové. Protože dostat cenu z rukou švédského krále a vyslechnout si potlesk plného sálu může být pěkné, ale na jednoho to už může být příliš. To pak můžou ven vyplout dobře (a léta) skrývané emoce. A tady se dostávám k tomu nejlepšímu na snímku, hereckým výkonům stárnoucích manželů. Pryce je výtečný, ale Close zvládá své pocity vyjadřovat ještě o něco lépe (a dočkala se za to alespoň toho Zlatého glóbu). Také mě bavilo, jak řada scén začne svůj pravý smysl dostávat až postupně (jako třeba takové zdánlivě nepodstatné radostné skákání na posteli). A závěr (který přišel v pravý čas) se také povedl, ona postava nezklamala. Celkově solidní 4*.(5.4.2020)

Téma filmu bylo podle mě výborné, Jonathan Pryce a hlavně Glenn Close podali skvělý výkon, ale ani to nestačilo. Tempo příběhu bylo totiž k uzoufání pomalé a místy jsem se trochu nudil. Možná by pomohlo,kdyby mi tvůrci dopřáli nějaký ten humor (vhodný prostor tam rozhodně byl), jenže každou scénu, která mohla být vtipná, uzavíralo depresivní zakončení, takže na mě celý snímek působil příliš šedivě.(7.3.2019)

Famózní výkon Glenn Close, ovšem neopomínal bych tu ani Jonathana Pryce, protože už dlouho jsem nějakou postavu tak moc nenáviděl, a to je hlavně díky jeho výkonu. Nádherně vystavěný příběh, ve kterém se herecky i stylisticky pracuje s minimalitou a za mě to funguje výborně. Konec mě fakt nechal bez slovo.(6.7.2019)