Žena

• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Švédsko / USA / Velká Británie, 2017, 99 min

Zvláštní klasický příběh na Oscary. Letos mi ta sezóna začíná zajímavě. Filmem, který splňuje akademické předpoklady a pak dokáže spadnout do evropského stylu. S tím, že to je říznuto náloží nudy, která opravdu není prostřednictví dialogů nutná. Více to ničí děj, který se ukázal být ve svém rozuzlení velmi zajímavé a v celku nečekané. Jediné, co je zde hold trnem v oku a smutkem je jednoduše ta nepropracovanost, kdy vy spíše u filmu usínáte. Oscarové nominace a proměněné Glóby chápu. Ale nevím jestli to v akademickém hledisku bude stačit na výhru.(28.1.2019)

Kéž by se dnes v noci stal zázrak a Glenn Close vyhrála Oskara za hlavní ženský herecký výkon, kéž by ! Její role ženy, která vlastně celý život žije ve lži kvůli předsudkům a regulím společnosti, je totiž zřejmě její životní..."ze slepé lásky, stala se služba na celý život"........................moje hodnocení = 9 z 10.(24.2.2019)

» Sedmička sa zvyčajne posudzuje, ako šťastná číslovka « 『 Bohužiaľ, ani na siedmy krát to opäť nevýjde 』Škandinávsky štáb taktiež so sebou prináša typickú, severskú, ponurú atmosféru, i keď laureát za literatúru, Joe Castleman, by mal mať v konečnom dôsledku určite veľkú pozitívnu radosť na srdci zo zisku prestížnej Nobelovej ceny ? _Je poctený, keď ho telefonát doma v Amerike prebudí zo spánku, a tak sa spolu so ženou Joan, i so synom Davidom, v decembri letecky vypravia na sever chladnej Európy, kam sú pozvaní na udeľovací večer, kde si má prevziať hlava rodiny „nobelovku” ... Úvodná idilická harmónia začína postupne vysychať, pretože na svetlo sveta vyplávajú staré rany z minulosti, ktoré sa ešte úplne nezahojili... Nebudem zbytočne spoilerovať, aby som nepokazil scenáristické vykryštalizovanie celej situácie. Je to zlomová udalosť, ktorá všetko doteraz obráti kompletne naruby. _ Všimol som si, že synátor Jeremyho Ironsa, Max, podal veľmi dobrý herecký výkon, za ktorý by ho mal tatko isto pochváliť. Ak nie, tak mu zavolám, aby tak aj učinil. Jeho filmových rodičov stelesnili : Jonathan Pryce s Glenn Close, ktorí boli mimochodom obidvaja - interesantní, ale z ich hereckých výkonov som určite nespadol na riť ! Nachádza sa tu i krátka retrospektíva, ktorá všetko potrebné vysvetľuje. Videl som jeden z tých prostých filmov na jedno pozretie, že už nikdy neuvažujem o tom, aby som sa k nemu ešte niekedy vôbec vracal.(26.1.2019)

(24/2019) / Excelentná konverzačná vzťahovka pre trošku náročnejšie publikum. Áno Glenn Close si vyslúžila právom nomináciu za hlavnú rolu, ale Jonathan Pryce to podľa mňa zahral ešte lepšie. Vzťahy, emócie, životné krivdy, tajomstvá, na tomto založiť film a spraviť ho takýmto originálnym spôsobom, to už naozaj chce kopu kumštu. The Wife je typický malý veľký film, ktorý vie zostať dlho v pamäti. (8/10)(29.3.2019)

Glenn Close získa asi oscara. Ale je to skutočne za výkon? Jej postava je lepšia než ona samotná. Manželka, ktorá obetovala svoj talent a venovala ho z lásky manželovi, aby sa z neho stal slávny spisovateľ, hoci sám nevedel napísať ani leporelo. A ešte k tomu ju všade podvádzal. Dráma na vysokej úrovni so skvelými dialógmi a výborným scenárom, po dlhom čase naozaj film, ktorý pútal až do konca.(15.2.2019)