Žena

• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Švédsko / USA / Velká Británie, 2017, 99 min

Björn Runge sklízel menší či větší úspěchy v rodném Švédsku, jeho kousky těšily zejména festivalové diváky, nyní se širšímu publiku představuje psychologickým dramatem jednoho manželského páru, který čeká velká událost. On je romanopisec na absolutním vrcholu, ona dohlíží, aby si včas vzal prášky na srdce. Společně odlétají do chladného Stockholmu, aby si převzal prestižní cenu, udělovanou na základě poslední vůle švédského vědce a vynálezce dynamitu. Bude ovšem Nobelova cena ve správných rukou? Nevyplují na povrch roky potlačované skutečnosti? Slavnostní ceremoniál se blíží, napětí mezi partnery roste. Lehce se otřeme o literární společnost, která znevažuje ženské autorky, dotkneme se role ženy v životě, potažmo úspěchu muže („Celá ta léta se dusíš v obřím hrnci roztrpčenosti?“). Jedenasedmdesátiletá Glenn Close odešla během své bohaté kariéry šestkrát jen s oscarovou nominací, její minimalismus divákovi vždy hned napoví, v jakém rozpoložení se nachází, jak oddanou manželkou byla a je, jak potlačuje svá přání a zájmy. Třeba to na posedmé vyjde.(27.1.2019)

» Sedmička sa zvyčajne posudzuje, ako šťastná číslovka « 『 Bohužiaľ, ani na siedmy krát to opäť nevýjde 』Škandinávsky štáb taktiež so sebou prináša typickú, severskú, ponurú atmosféru, i keď laureát za literatúru, Joe Castleman, by mal mať v konečnom dôsledku určite veľkú pozitívnu radosť na srdci zo zisku prestížnej Nobelovej ceny ? _Je poctený, keď ho telefonát doma v Amerike prebudí zo spánku, a tak sa spolu so ženou Joan, i so synom Davidom, v decembri letecky vypravia na sever chladnej Európy, kam sú pozvaní na udeľovací večer, kde si má prevziať hlava rodiny „nobelovku” ... Úvodná idilická harmónia začína postupne vysychať, pretože na svetlo sveta vyplávajú staré rany z minulosti, ktoré sa ešte úplne nezahojili... Nebudem zbytočne spoilerovať, aby som nepokazil scenáristické vykryštalizovanie celej situácie. Je to zlomová udalosť, ktorá všetko doteraz obráti kompletne naruby. _ Všimol som si, že synátor Jeremyho Ironsa, Max, podal veľmi dobrý herecký výkon, za ktorý by ho mal tatko isto pochváliť. Ak nie, tak mu zavolám, aby tak aj učinil. Jeho filmových rodičov stelesnili : Jonathan Pryce s Glenn Close, ktorí boli mimochodom obidvaja - interesantní, ale z ich hereckých výkonov som určite nespadol na riť ! Nachádza sa tu i krátka retrospektíva, ktorá všetko potrebné vysvetľuje. Videl som jeden z tých prostých filmov na jedno pozretie, že už nikdy neuvažujem o tom, aby som sa k nemu ešte niekedy vôbec vracal.(26.1.2019)

Glenn Close získa asi oscara. Ale je to skutočne za výkon? Jej postava je lepšia než ona samotná. Manželka, ktorá obetovala svoj talent a venovala ho z lásky manželovi, aby sa z neho stal slávny spisovateľ, hoci sám nevedel napísať ani leporelo. A ešte k tomu ju všade podvádzal. Dráma na vysokej úrovni so skvelými dialógmi a výborným scenárom, po dlhom čase naozaj film, ktorý pútal až do konca.(15.2.2019)

„Chtěl bych poblahopřát i vám, Joan. Myslím, že lidé manželku nedoceňují.“ - „Já svou ženu doceňuju. Hodně ji oceňuju.“ - „Tak jsem to nemyslel. Myslel jsem zbytek světa.“ A právě na tom zbytku světa někdy záleží nejvíc…Z výrazů tváře a gest manželky je divákovi jasné, že tu něco nehraje. Ale ono ve filmu nejde ani o to znát pravdu. Spíš je to o tom, jak se s ní popasují hlavní hrdinové. Protože dostat cenu z rukou švédského krále a vyslechnout si potlesk plného sálu může být pěkné, ale na jednoho to už může být příliš. To pak můžou ven vyplout dobře (a léta) skrývané emoce. A tady se dostávám k tomu nejlepšímu na snímku, hereckým výkonům stárnoucích manželů. Pryce je výtečný, ale Close zvládá své pocity vyjadřovat ještě o něco lépe (a dočkala se za to alespoň toho Zlatého glóbu). Také mě bavilo, jak řada scén začne svůj pravý smysl dostávat až postupně (jako třeba takové zdánlivě nepodstatné radostné skákání na posteli). A závěr (který přišel v pravý čas) se také povedl, ona postava nezklamala. Celkově solidní 4*.(5.4.2020)

"Má žena je můj rozum, mé svědomí a inspirace..." I tato slova zazní v projevu čerstvého laureáta Nobelovy ceny za literaturu. Jeho manželka má slzy v očích, ale vyjadřuje tím opravdu radost a hrdost na manželův úspěch? Film bych si s největší pravděpodobností nechala ujít (neběžel ani v našich kinech), ale zaujaly mě nominace a ocenění představitelky titulní role Glenn Close (kterou všichni známe jako Cruellu ze "101 dalmatinů"). Mile mě překvapilo, jak bylo na první pohled standardní konverzační drama vystavěné (a prokládané flashbacky) a díky umírněné stopáži vůbec nenudilo. P. S. Glenn podala výborný výkon, ale Oscara bych letos přála jiným herečkám.(17.2.2019)

• - Snímek byl natočen už v roce 2017, s jeho uvedením do distribuce se ale úmyslně čekalo na rok 2018. Důvodem prý bylo to, aby se zvýšily šance Glenn Close na oscarovou nominaci. (Stoka)

• - Annie Starke, ktorá hrala mladú Joan, je dcérou herečky Glenn Close, ktorá hrala dospelú Joan. (dwdb)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. září 2017 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (mrborn2lose)