Žena

• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Švédsko / USA / Velká Británie, 2017, 100 min

Glenn Close je moje favoritka. A po Albertu Nobbsovi se na ni dívám už hodně jinak. Je bravurní. Ještě než v tomto filmu došlo k situaci v baru u vodky s novinářem - tak jsem si sama říkala - kurnik - ta žena "trpí", je nějakým způsobem svázaná, co se tam safra děje....A ta její ztuhlost, neprojev nějakého náznaku, připadala mi jako žena, která je uvězněna ve svém těle a nemůže vůbec nic říct,jinak vybuchne....Nevím, nevím...na Oscara zdali s tímto dosáhne, ale je vynikající. Film mi připadá silně "evropský" - trošku nevím jak to přiblížit, ale držel mě celou dobu v nějaké ostražitosti - ať už hudbou, svojí zvláštní barvou a určitým tajemnem a vytrvalostí..a pana autora Castlemana bych nakopala do koulí...(31.1.2019)

• Streeper

Tohle pro mě prostě nefungovalo. Herecký výkon Glenn Close je jediným světlým bodem v celém filmu a také napětí mezi její postavou a postavou Jonathana Pryce. Příběh je utahaný, nudný a nezajímavý. Zajímavým se stává až v posledních 20 minutách filmu, kdy se konečně objeví nějaká gradace. Každopádně, kdyby tento film nevznikl nic by se nestalo, maximálně bychom přišli o herecký koncert Glenn Close, ale ten ona dokáže rozpoutat i v jiném a daleko lepším filmu.(25.2.2019)

Vynikající námět, excelentně zpracovaný, navíc jej lze aplikovat na jakýkoli vztah muže a ženy a jakoukoli oblast lidské činnosti, již vykonávají. Postupně budované napětí ve vztahu, které probublává pomalu ale jistě na povrch a graduje divadelními scénami s vytříbenými dialogy. K tomu je zapotřebí excelentní herce - o čemž zvláště u Glenn Close není sebemenších pochyb. Svým výrazem, očima, mimikou dokáže vyjádřit tu bouři, jež se odehrává v jejím nitru. Z celého srdce ji přeji, aby naposedmé toho Oscara získala. Ostatní soupeřky mohou ještě počkat.(16.2.2019)

Brilantní dialogy manželského páru o manželovo výkonech vedoucích k udělení Nobelovy ceny za literaturu. Dotčená manželka si svůj hněv nevybije ve své domovině, nýbrž v hlavním městě švédského království v den slavnostního udílení Nobelových cen. Manžel a současně laureát Nobelovy ceny nemůže uvěřit oprávněnému rozhořčení své ženy, které vede až k uvědomění si, že jako spisovatel skutečně stojí za nic. 78% Celosvětový příjem k 20. 2. 2019: $17,835,573(20.2.2019)

» Sedmička sa zvyčajne posudzuje, ako šťastná číslovka « 『 Bohužiaľ, ani na siedmy krát to opäť nevýjde 』Škandinávsky štáb taktiež so sebou prináša typickú, severskú, ponurú atmosféru, i keď laureát za literatúru, Joe Castleman, by mal mať v konečnom dôsledku určite veľkú pozitívnu radosť na srdci zo zisku prestížnej Nobelovej ceny ? _Je poctený, keď ho telefonát doma v Amerike prebudí zo spánku, a tak sa spolu so ženou Joan, i so synom Davidom, v decembri letecky vypravia na sever chladnej Európy, kam sú pozvaní na udeľovací večer, kde si má prevziať hlava rodiny „nobelovku” ... Úvodná idilická harmónia začína postupne vysychať, pretože na svetlo sveta vyplávajú staré rany z minulosti, ktoré sa ešte úplne nezahojili... Nebudem zbytočne spoilerovať, aby som nepokazil scenáristické vykryštalizovanie celej situácie. Je to zlomová udalosť, ktorá všetko doteraz obráti kompletne naruby. _ Všimol som si, že synátor Jeremyho Ironsa, Max, podal veľmi dobrý herecký výkon, za ktorý by ho mal tatko isto pochváliť. Ak nie, tak mu zavolám, aby tak aj učinil. Jeho filmových rodičov stelesnili : Jonathan Pryce s Glenn Close, ktorí boli mimochodom obidvaja - interesantní, ale z ich hereckých výkonov som určite nespadol na riť ! Nachádza sa tu i krátka retrospektíva, ktorá všetko potrebné vysvetľuje. Videl som jeden z tých prostých filmov na jedno pozretie, že už nikdy neuvažujem o tom, aby som sa k nemu ešte niekedy vôbec vracal.(26.1.2019)