Žena (festivalový název)

• Nový Zéland

• Kanada

• Austrálie

Švédsko / USA / Velká Británie, 2017, 100 min

Glen Close hrá každým pohľadom, prežívaním svojej úlohy manželky, ktorá dokáže oveľa viac, než jej dovolí literárna spoločnosť znevažujúca ženské autorky, než jej dovolí láska k mužovi, ktorý dokáže menej ako ona... Možno ma to zasiahlo ako ženu trochu viac, lebo tento film je určite ťažšie stráviteľnejší pre mužov. Ale s trochou nadhľadu by sa to mohlo páčiť aj mužom, lebo nie je každý taký slaboch ako Joe Castleman. Dobre urobená psychosonda do vzťahu dvoch zaujímavých ľudí.(11.1.2019)

Výborná psychologická dráma manželského páru - slávneho spisovateľa a jeho oddanej manželky, ktorá manželstvu so slávnym mužom obetovala svoj súkromný život, svoje záujmy a túžby. Vynikajúca Glen Close, ktorá sa v úlohe manželky Joan vrátila v sklevej forme (hereckej a tiež ako keby vôbec nezostarla). U nej je možné vidieť čo znamená hrať minimalisticky - stačí pohľad a ten hovorí za všetko. Výborný tandem dopĺňa dosť zostarnutý Jonathan Pryce v úlohe spisovateľa Joa. Tento "úspešný" muž je prototypom nemakačenka, ktorý sa vezie na vlne úspechu, ktorý si nezaslúži... Bohužiaľ som už stretla aj v skutočnosti viac takých kolegov, kolegýň.... Glen Close získala za rolu Joan Zlatý Glóbus a úplne zaslúžene. Film sa oplatí vidieť hlavne kvôli nej a kvôli dobre vystavanému príbehu, ktorý graduje.(18.1.2019)

• jhrasko

Keď život je jedno veľké sklamanie. A keď, bohužiaľ, i film o živote je sklamanie. Mohol to byť herecký koncert, ale tomu spracovaniu niečo chýba - berie sa príliš vážne a tým mu práve chýba život. Vlastne som si na konci prial, aby sa z kvázi drámy stal horor. Aby Joan niekomu vykrútila krk, aby vyhodila do vzduchu lietadlo, aby sa stalo niečo, čo ma prebudí. Takže celkom paradoxne ma najviac zaujímalo, na koho sa mi podobá Castleman jr....hmmmm, veru, na mamičku Sinéad.(5.5.2018)