Horor v Dunwichi

• USA The Dunwich Horror (více)

Mladý amatérský student okultismu Wilbur (Dean Stockwell) z pradávného dunwichského rodu Whateleyů přijíždí na univerzitu v Arkhamu, aby prostudoval obávaný Necronomicon šíleného araba Al Zahreda. Seznamuje se s krásnou Nancy (Sandra Dee), která okamžitě propadá jeho nepopsatelnému kouzlu. Nechává se proto přemluvit a rozhodne se strávit s Wilburem víkend v jeho rodinném sídle. Proč však nemá Whateleyovi v Dunwichi nikdo rád? Skrývají snad nějaké tajemství? Snímek je velmi volnou adaptací stejnojmenné povídky H.P. Lovecrafta a zároveň jedním z mála filmů, které se pokusily převést plíživou atmosféru bezmoci a neznámé hrůzy na stříbrná plátna. (TobRieper)

Raziel_cz

Já vím, o co se to snaží, ale přes docela oukej scénář je to nuda a mizérie. Fajn hudba, fajn světla, fajn Dunwich, ale ty problikávající kamerové filtry jsou otravnější než Abramsovy modré odlesky. A to pořád není ten hlavní zápor. Co film táhne dolů nejvíc, je Dean Stockwell, jenž se snad ani nesnažil hrát a celou dobu vypadá, že to už chtěl mít za sebou. Což je u postavy, na kterou se příběh orientuje nejvíc, dost problém. Čekal jsem, že to asi nebude žádná hitparáda, ale takové dno fakt ne. Meh. ()

Leoric

Tohle dílo je pro mne velmi rozporuplné.. Nemůžu mu upřít skvělý rozjezd filmu, padnoucí Lovecraftovskou atmosféru a mystičnost, na straně druhé to však kazí technické zpracování při přítomnosti prastarých. Vše šlo vyřešit rozhodně elegantněji, surové blikající filtry byly hodně rušivé, a na umírající herce měl Daniel Haller víc přitlačit, vše by potom nepůsobilo tak plastikově. Škoda, že to takhle dopadlo, protože v prní půli filmu jsem byl přesvědčen o tom, že sleduji jednu z nejkvalitnějších adaptací z dílny H.P. Lovecrafta. ()

kucny

Po dlhej dobe konecne film na motivy Lovecraftovho diela na ktorý sa dá pozerať. Režisér dokázal, že nebolo treba zobrazovať Yog-Sothota v každej druhej scéne na to, aby snímka mala atmosféru. Do toho zapasoval, síce sem tam trochu ťažkopádny, zato však uhrančivý Dean Stockwell a mestečko obávajúce sa rodiny Whateleyových a je postarané o 90 "Lovecraftovských" minút. A pre mňa, ako fanúšika Howarda L. pridávam k hodnoteniu 3* este jednu navyše. ()

Chuppa

Mám rád Lovecraftovu tvorbu, Dunwich Horror obzvlášť, ale tohle mě prostě nevzalo, navíc už je to 40 let starej film a je to na něm vidět. A to pominu, že se to má odehrávat ve dvacátých letech a ne v sedmdesátých. ()

PRobin

Jako zarytý milovník H. P. Lovecrafta mě každá jeho povídka převedená na plátno uvádí trochu do rozpaků. Těžko ztvárníte hrůzu, kterou tento autor navozoval hlavně detailním popisem prostředí a stupňováním odhalovaných tajemství. Přesto mě tento Dunwich horror celkem příjemně překvapil. Ať už je za tím vyjímečná hudba, charismatický Whateley nebo slavný Necronomicon - něco na to filmu je. Ale s přibývající stopáží to celé ztrácí na kvalitě (hlavně když se Wilburův otec probourá z půdy a vyrazí se spoustou blikajících barev vstříc vesničanům). Slušné tři hvězdy. ()

kpt_ROCOR

tadyta bláznivá až tak trochu pošahaná hájkovina je poněkud směsná, kabely vřeští plným proudem,,, hodnotím spíše předlohu, čiže mluvený slovo - k dostáni u supraphonu, skvěle namluveno! dvacet chapadel minimálně aneb pryč s novým a sem s prastarým! ()