ABBA ve filmu

Dokumentární / Rodinný / Muzikál

Austrálie / Švédsko, 1977, 96 min

Robert Caswell

Paul Onorato

Není to žádný filmový skvost, hlavně po dějové stránce, jenomže co chcete dělat, když tu máme moji oblíbenou popovou skupinu ABBA. Písně reprodukované z úst této slavné skupiny mě uspokojit dokázaly. Navíc se mi líbí potvrzování historické důležitosti této skupiny - dav fanoušků nejen na koncertech, ale i jako vítací ceremonie - něco úžasného. Škoda, že na takové skupiny se už jenom vzpomíná a to, co máme teď, mi ani nestojí za poslech. "We want ABBA!"(3.12.2008)

Když jsem jakožto teenager tenkrát oddcházel z kina (distributorský název Abba ve filmu), měl jsem v hlavě muzikálově vygradované Thank you for the Music a před očima vrtící se zadek Agnethy (dík, Hallstrome). Po letech je už příběh australského novináře jen zbytečným zdržováním při sledování samotných koncertních záběrů. Abba zrovna vydala LP Abba-The Music,a tu já mám tedy nejradši, když to chcete vědět.. Na druhou stranu, film o Abbě by šel natočit mnohem, mnohem lépe než jako stroze dokumentární, notně povrchní a trochu umělý zážitak, který nám Hallstrom připravil...A co můžete vidět? "Tiger" "S.O.S." "Money, Money, Money" "He Is Your Brother" "Intermezzo No.1" "Waterloo" "Mamma Mia" "Rock Me" "I've Been Waiting for You" "The Name of the Game" "Why Did It Have to Be Me?" "When I Kissed the Teacher" "Get on the Carousel" "I'm a Marionette" "Fernando" "Dancing Queen" "So Long" "Eagle" "Thank You for the Music"(2.4.2013)

O tom, že skupina ABBA byla legendou 70. a zčásti i 80. let nelze pochybovat. Byl to fenomén té doby a co si budeme nalhávat, jedna z mála hudebních skupin, které nahrávky se daly koupit v československém Supraphonu. Brácha byl jimi posedlý a díky tomu nyní vlastním jejich všechny vydané LP :-) Snímek "ABBA ve filmu (ABBA: The Movie)" /kde jste přišli na to "ABBAmánie"??/ je svým dějem nezajímavý. Děj spíše propojuje jednotlivé písničky, které můžeme slyšet a vidět na jejich australském turné, a nemá zde prioritní místo. To, čeho si cením a obdivuji na snímku nejvíc, jsou právě nestárnoucí písně legendy nedávné doby, krásné kostýmy a výprava.(15.8.2013)

WE WANT ABBA!!! WE WANT ABBA!!! Režisér nechtěl nasnímat jen koncertní šňůru, tak si vymyslel "děj". Ta story samozřejmě není nic moc, ale funguje výborně. Stejně tu jde hlavně o Abbu a té si ve filmu užijeme do sytosti. V žádném jiném filmu, ani v klipech nemá tolik energie a ajfru. "Abbamánie" po australsku byl vážně fenomén a filmu se to podařilo zachytit. Pro fanoušky 5 hvězd - bez debat. Ostatní ať si dají třeba Odpad!, nebude to nic platné - ABBA je prostě fenomén, který časem zraje a sílí. THANK YOU FOR THE MUSIC!!!(29.9.2010)

ABBA byla fenomén. Jediná popovka, která se mi jako pubertálnímu rebelovi dokázala vklínit mezi Kissáky, Sabbaty, Zeppelíny a Doors. A nejen vklínit, ale zůstat tam. Dodnes mám pro ni slabost a tenhle film je jako stroj času. Po letech mě přenesl zpátky do doby, kdy jsem ho viděl poprvé, užíval si hudbu a ještě stíhal držel palce Ashleymu, aby pronikl přes toho otravného bodyguarda. A navíc, stále to tam je. ABBA je stále nezaměnitelná, a stále má v sobě to úžasné kouzlo a energii, které zcela postrádá 90% dnešní popovíé produkce.(4.1.2017)