Se slovníkem v posteli

• USA The Sleeping Dictionary (více)

Ve 30. letech 20. století přichází mladý, naivní důstojník John Truscott do britské kolonie Sarawak na Borneu, aby pomáhal s civilizováním kmene Iban. Poznává tamní zvyky a podle tradice dostane svůj "slovník do postele", krásnou Selimu, která je jeho služkou, milenkou a současně učitelkou jazyka a zvyků místních obyvatel. Navzdory varování se John a Selima do sebe vášnivě zamilují. Tradice však vztahy zakazuje. Ve chvíli, kdy se mladík po roce vrací se svou novou manželkou, žár vášně k Selimě opět vzplane a zesílí. Je vdaná za Ibana Belansaie a stará se o malé dítě. Ten se dozví, že se John se Selimou opět setkal, vplíží se do jeho domu a chce ho zabít. Za pokus o vraždu důstojníka je odsouzen k smrti. John je odhodlán obětovat kariéru lásce k Selimě, čímž se však ocitá v situaci, kdy mu půjde nejen o čest, ale také o život. (TV Nova)

viax

Z filmu na mě dýchla atmosféra dovolené, jakou bych někdy chtěla mít. Ovšem nejlíp bez moskytů a hadů. A domorodců, co řežou hlavy. ()

Konev

Jsem velký milovník romantických filmů, ale tohle bylo nějaké slabé, nepřesvědčivé, podobné spíš Pilcherové. Co se mi líbilo byla hudba. A že byla Jessica nahá? Myslím, že měla dablerku, protože nikde nebyla v přímém záběru... ()

Puxxx

Ono je dosť jedno či tu bola Jessica skutočne nahá alebo mala dablerku. Film sa odohráva v čase, keď Commonwealth of Nations sa ešte prestieral na oveľa väčšom kuse zemegule, než je tomu dnes. A mladí koloniálni vojaci-úradníci často chodili na miesta svojho určenia naplnení presvedčením, že idú pomáhať preonačiť domorodcov k obrazu svojmu - čiže lepšiemu. Tak boli vychovávaní a verili tomu. Naučiť sa ich reč mali akosi v popise práce. Toľko k vo viacerých komentároch omieľaných "hodnoteniach" metodiky výuky jazyka. Hugh Dancy toho koloniálneho "ucháňa" zahral úplne presne. I ostatní predstavitelia sadli do prostredia; Bob Hoskins, Brenda Blethyn i Emily Mortimer. No a Jessica Alba bola jednoducho kúzelná. Nechcem preháňať, ale možno to bola jej najlepšia úloha vôbec. Ako by to ani veľmi nehrala. Celé posadené do nádhernej prírody; neviem, či to skutočne točili na Sarawaku, ale výber bol tiež skvelý. Mám originál DVD a už sme si to so ženou pozreli viackrát. Jednoznačne za päť hviezdičiek ()

Sejkorka

Moc pěkný film. Nádherné přírodopisné záběry, poučné i ze zeměpisného/dějepisného hlediska. Občas mě film donutí otevřít Google a prozkoumat, kdo je ten spisovatel, co je to za zemi apod.  Co se týče děje, celkem schematičko, hapyend a tak. Zmíněná pozitiva však převažují. Převelice krásná Jessica Alba, velmi slušné výkony ostatních herců Hugh DancyBob HoskinsEmily Mortimer, ()