That Sugar Film

Dokumentární

Austrálie, 2014, 90 min

Damon Gameau

Damon Gameau

Super Sweet Me. Trochu přepálený, středoškolsky názorný dokument. Ovšem ze všech možných diet, vegetariánství, veganství, ájurvedy, jing-jang, dělené stravy, vitariánství bych tu sugar-free doporučil na prvním místě. Je ideologicky nezávadná a o vašem těle, návycích, tomu co je a není normální, vám prozradí zdaleka nejvíc a nejrychleji.(27.3.2016)

Už jsem viděl několik zábavnějších dokumentů, ale výpovědní hodnota tohoto počinu mě fakt nakopla do zadku a doufám, že nakope ještě dlouhé řádce lidí. Super, že si Damon Gameau nepředepsal každý den talíř sušenek a nezapíjel to rozteklou zmrzlinou, ale vybírá si potraviny, které jsou obecně vnímány jako zdravé (müsli tyčinky, přírodní ovocné nápoje, nízkotučné výrobky atp.) a stejně je na konci značně přežvýkaný. Dokument je to krásně natočený, zpracovaný, poutavý a tímto ho doporučuji úplně VŠEM! Parádní 4*.(13.8.2015)

Dobrý a najmä poučný experimentálny dokument, ktorého hlavnú úlohu hrá CUKOR. Damon nás prevedie celým cukrovým konzumentským svetom, počas čoho realizuje zároveň svoj experiment, ktorým sa snaží zbúrať viacero mýtusov. Najprv konfrontácia dvoch veličín (cukor vs. tuk), ktoré sa v posledných desaťročiach ocitli pod drobnohľadom. Zatiaľ čo tuk vyšiel z tohto súboja ako loser, tak cukor z toho vyšiel ako víťaz, teda "bez obžaloby". Ale ako Damon názorne predviedol - cukor je v podstate rovnako závažným činiteľom v našom organizme ako spomínaný tuk. Zďaleka neplatí ani rovnocennosť kalórií ako sa zvykne hovoriť. Ale aj tak tento dokument je zrejme trochu skreslený tým, že Damon sa pred experimentom cukru dlhé roky vyhýbal, a tak je jasné, že takým človek náhla zvýšená spotreba cukru otrasie oveľa viacej ako človekom, ktorý cukor požíva pravidelne a v relatívne znesiteľných množstvách. Z tejto strany trochu nespokojnosť, ale nič to nemení na tom, že dokument zameriava kvalitnú tému, a má aj svoje opodstatnenie.(24.11.2015)

S tímhle filmem si někdo fakt vyhrál. Není to násilná propaganda, nebo sebestředná agitka, jako např.Cukr-blog, fakta jsou v tomhle filmu podaná hravě (někdo tady píše, že až moc názorně, to ale mně osobně vůbec nevadí, informace o tom, jak se cukry přeměňují na tuky, jak probíhá látková výměna, jak přesně pracují játra a slinivka atd,jsem slyšela/četla/viděla mockrát, ale stejně mám někdy pocit, že tomu úplně nerozumím, takže větší míra názornosti neuškodí), vtipně, ale zároveň celkem odstrašujícím způsobem, takže svůj účel to plní. Navíc Damon Gameau není vůbec tak afektovaný a nesympatický jako tvůrkyně již zmíněného Cukr-blogu, takže se na to dá dívat bez negativních emocí vůči ústřední postavě. Plus hudební složka (včetně závěrečného vtipného videoklipu) a vizuální nápaditost... Za Stephena Frye (byť je tam asi jen 5 minut) a skladbu od mé oblíbené písničkářky Jollie Holland dávám ještě tu pátou hvězdu.(8.5.2016)

Ano, určitě to není nejobjektivnější dokument, který kdy uvidíte, ale to nebude žádný, rozhodně je to jeden z nejzábavnějších a jeden z těch, které vás donutí přemýšlet o tom, co vlastně jíte a co byste možná tolik jíst nemuseli. Některé scény jsou skutečně drsné a budete na ně chtít zapomenout. Ale ono to nepůjde.(11.8.2015)