Vladimír Menšík v roli Jaroslava Haška v malé c. k. veselohře... Televizní adaptace Haškovy povídky se odehrává v době, kdy má do Prahy přijet císař František Josef I. slavnostně otevřít nový most. Policie preventivně zavírá všechny podezřelé elementy, aby nedošlo k žádné akci proti mocnáři. Rada Hakl (Č. Řanda) by se při této příležitosti rád dostal na kobylku redaktoru Jaroslavu Haškovi (V. Menšík). Vyšle tedy svého agenta Špinku (J. Kemr), aby předstíral, že je italský anarchista, který hledá podporu v redakci novin, a tajně tam podstrčil provokativní tiskoviny. Hašek a jeho kumpáni ale ihned Špinku prokouknou a plány c. k. policie vtipně zhatí… (Česká televize)

Schlierkamp

Československá televizní komedie natočená podle povídky J. Haška (1883-1923) popisující situaci před pražskou návštěvou císaře Františka Josefa I. Vrchní policejní rada Hakl (Č. Řanda) se snaží předejít nežádoucím provokacím a krátkodobě uvěznit všechny problematické osoby. Největší nebezpečí poklidného průběhu mocnářovy návštěvy představovalo uskupení literátů v redakci časopisu Komuna v čele s Jaroslavem Haškem. Kvůli zastavení protirakouské činnosti těchto redaktorů donutí svého podřízeného, inspektora Špinku, aby se vydával za italského revolucionáře a potají v jejich redakci zanechal kompromitující tiskoviny. Nebohého inspektora, jehož provokativní kulišárna vyšla záhy najevo, ztvárnil J. Kemr a jeho excelentní výkon patří zcela jednoznačně k tomu nejlepšímu z celého krátkého, pouze pětačtyřicetiminutového filmu. V rolích redaktorů se ukázali V. Hašek, J. Libíček, P. Štěpánek a velmi zajímavý M. Nesvadba a budoucího autora nejznámějšího českého humoristického románu představoval V. Menšík. Bohužel výkon pana Menšíka mě příliš nepřesvědčil, neboť hrál spíše sám sebe a figuře známého českého bohéma se nepřiblížil. Nadprůměrné hodnocení této krátké komedie V. Hudečka se slušnou dobovou atmosférou tak náleží zejména díky jedinečnému a nenapodobitelnému J. Kemrovi. ()

Pitryx

Krátké a úsměvné. Pan Menšík byl velmi dobrý, i když se domnívám, že k němu postava pana Haška prostě nesedí. Stejně dobrý byl pan Kemr. Ke chvilce oddychu je to jako udělané. ()

Peabody

docela mne to zklamalo, spousta vynikajících herců a přehrávání, taková staropražskopodskalská šarže. F Filipovský si doslova zopakola svoje ano pane rado z Hříšných lidí, k tomu odporná (pro mne osobně) dechovka, To počáteční zatýkání nebezpečných řivlů ještě docela šlo, ale pak jak se to točí v anarchistickém kroužku, tak to jde dolů. A ani u pana Kemra nemám tuhle komickou polohu tak rád, pokud ji nic nevyvažuje. ()

PORTER44

Minikomedie s plejádou Českých nej hereckých osobností té doby,Kemr jako tajný agent převlečený za anarchistu ale Menšík s dalšímy ho hned prokouknou a vymýšlejí na něj jak ho zlikvidují aby z něj dostali přiznání vše samozřejmě v rámci toho správného humoru,dobrá oddechovka. ()