Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dvanáctiletá Johana, citově otřesená smrtí své matky, prožívá jako zradu, že ji otec „odložil“ o prázdninách ke strýci na venkov. Dívka je uzavřená, žije pro svůj počítač, hudbu a vesmírné světy, protože věří, že tam odešla její maminka. A právě pátrání po tajemství mimozemské „brány spravedlivých“ sblíží Johanu se starým podivínským Hansem. Ve vzácném tisku dívka za pomoci kamaráda z party místních dětí objeví klíč, vedoucí k záhadě, ukryté ve sklepení rozvalin středověké tvrze… Rodinný film natočil v roce 1997 režisér K. Hanzlík, který do dvojrole Johany a Anežky obsadil A. Kárníkovou, strýčka si zahrál D. Matásek, jejího otce M. Dlouhý a v roli podivína Hanse se objevil hudební skladatel P. Hapka. (Česká televize)

(více)

Recenze (40)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Taková prázdninová jednohubka po který není zle od žaludku, ale o přídavek se neškemrá. Dobrej nápad s obsazením Petra Hapky do role podívina. Hlavní dětská představitelka zahrála docela dobře, bohužel asi ne tak dobře aby někomu stála za přidání do "hrají" . Navíc mám rád mystično a tajemství v podstatě každé podobě. Jak každý většinou odmítá něčemu takovýmu uvěřit, já většinou odmítám něčemu takovému nevěřit. Třeba bráně do pekla na hradě Houska taky odmítám nevěřit. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Není to tak dávno, co jsem na tento film myslel. Jen velmi matně si jej pamatuji z dětství, ale mám už jen opravdu v mlze. Přál jsem si, abych si jej mohl znovu připomenout a tuto možnost jsem nyní dostal. Je to film o dívce, která se stále nevyrovnala se smrtí matky. Otec vlastně také ne, jenže on neví, jak s dívkou pracovat a jak k ní přistoupit. Na venkově by se mohl odehrávat relativně zajímavý příběh. Z počátku to tak taky vypadá. Ovšem zatímco první polovina se líně táhne a postupně se pomalu dozvídáme různé okolnosti, konec je zase uspěchaný. K tomu se ve filmu pohybuje plno nevýrazných hereckých osobností, ale naopak s těmi známými jde kvalita rapidně vzhůru. Rozhodně Michal Dlouhý jako otec či David Matásek jako strýc - pro oba docela nevídané role nezklamali, ba právě naopak to byla dobrá volba. Stejně i Petr Hapka se do role podivína hodil. Našla se i řada humorných momentů. Ovšem stejně mi se závěrečnými titulky zůstala nějaká tak pachuť, že film disponoval velmi zajímavým námětem nedotaženým či nezpracovaným příliš dobře, což je škoda. Na druhé straně je to takový docela pohodový film pro nedělní odpoledne, u kterého si možná rodiče znovu připomenou, jak moc by měli svým dětem dávat zájem najevo a děti rodičům. A to tajemno okolo je bonus navíc. ()

Reklama

zette 

všechny recenze uživatele

Ceska produkce v rodinnem filmu za tou ceskoslovenskou znacne pokulhava a tak budme vdecni i za tento film. Subjektivne ubiram vezdicku za namet, ktery me proste nebavi. Herecke vykony jsou taky sotva prumerne, nedivim se, ze toto byl prvni a posledni film Anny Karnikove... Postava Hapky a hlavne Oldricha Vlacha (toho chlapa mam kazdym dnem radeji!) byly ale uzasne, i kdyz Vlachova policejni uniforma vypadala jako z Podnestrske republiky (jsem fakt nepochopil)... Hudba pekna a na zaver filmu se i pres vlazne tempo vyplati pockat! ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Pěkná hudba od Petra Hapky a zajímavý a neobvyklý příběh na české poměry mě jako malého opravdu dost zaujal tak, že jsem tento film tenkrát viděl víckrát než jen jednou. Jako malý jsem ho prostě miloval. Tajemno mě zajímalo a zajímá do dnes a příběh, který tento film obsahuje si nemůže na příběh rozhodně stěžovat. Není to žádný zázrak a řada ze scén je holý nesmysl, jenže já jako malý to všechno žral. Kupoval si kazety o UFO, sledoval Věřte nevěřte a když jsem viděl v novinách, že někdo natočí film s takovým příběhem, nemohl jsem se dočkat. ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Jelikož podporuji každý český film (od roku 1993), který je sci-fi, tak ty slabé 3* dám. Každopádně sláva, Hanzlík aspoň jednou v životě natočil něco, na co se dá dívat! Do nebíčka sice nemá blbý nápad (pro mě osobně dost zajímavý), ale Hanzlík ho podal s minimem zvratů, utahaně a rozmělněně, takže ani o nějaké atmosféře tady mluvit nemohu, tajemno pořádně nevyniklo a spíš jsem se nudil. Pak to má dobrou kameru a obstojné herecké výkony, ale střihač se evidentně při stříhání tohohle filmu zdrogoval, jelikož to celkově vypadá všechno strašně divně, aspoň většina scén. Potěšil mě ale občasný humor, který to aspoň trochu oživil a líbil se mi i ten running gag s kolem. Na víc jak slabé 3* to ale rozhodně není a nebýt to česká sci-fi, asi zůstanu spíše u lepších 2*. Žádný zázrak ten film není, byť jsem do toho nějakou naději - i přes Hanzlíkovu režii a scénář - vkládal. Slabé 3* ()

Galerie (2)

Zajímavosti (4)

  • Natáčení probíhalo také v Borotíně, v Kunějově a na zámku Valek. (M.B)
  • Prostředí tajemné hory s vesmírnou bránou lze nalézt v areálu zámeckého parku ve Valeči. Celý park dlouhou dobu chátral, a i v současnosti je jeho velká část (včetně uměle navršeného kopce a "Hansovy věže") nepřístupná. (dvd-L)

Reklama

Reklama