Král, kejklíř a hvězdář (TV film)

Pohádka

Československo, 1971, 50 min

Líbí se mi, že byly časy, kdy se do obsahu filmu pro děti dalo použít slovo blasfemie s předpokladem, že text bude správně pochopen. Dnes jsou tyto časy pohádkou. Král, kejklíř a hvězdář působí díky uvěřitelné psychologii postav a demýtizaci kouzelného meče spíše jako zpracování pověsti než pohádka. Major Zeman tu je za hajzla a pan Přeučil, který si odběhl od svých typických rolí padouchů, tady s vizáží opelichaného cirkusového pudla jde za kladného moudrého a statečného hrdinu. Královská rodina tady rovněž předvádí něco nevídaného. Chovají se k sobě skutečně jako královská rodina.(21.12.2016)

Nu, pohádka to moc není - už jen úvod, kdy se mluví o snaze získat meč bohů a o tom, jak byl získán, připomíná spíše fantasy. Příběh se dělí na jednu třetinu úvodu, kdy do 15. minuty dojde ke kolizi a pak zde máme v podstatě 40 minut doznívání, a na krátké mezivstupy hvězdář a princezna, král moudře rozmlouvá s královnou, padouch se pokouší uniknout. Aby v posledních deseti minutách došlo na horempádem zakončení, kdy jsme jako diváci podvedeni, protože netušíme, jak na své obranné taktice (nechci spoilerovat, i když koukám v obsahu to stejně práskli), hvězdář pracoval, z čeho a kdy? Mladá Kolářová je k nakousnutí, takže poněkud nechápu, proč k ní vybrali do milostné dvojky právě Přeučila (!), který mi přijde jako naprosto a zcela neromantický a nepohádkový typ. Btw, ve 40. minutě je docela dlouho nahoře vidět mikrofon. Celkově je pojetí temné, skoro drsné, a i když se odehrává v exteriérech, má svou atmosféru.(18.11.2018)

• Pitryx

A to že bylo pro děti? No, nevím nevím. Já jako dítě bych asi odešel po prvních deseti minutách. Bylo to mdlé, nemělo to "šraňk" a prostě se mi to moc nelíbilo. Skoro vůbec. Jsem zvědav na novější a barevnou verzi.(15.1.2019)

Nechápu, proč Česká televize svůj vlastní film propaguje tak nešikovně - obsah, který tu uvádí, je jenom chabý odraz toho, jaká tahle pohádka ve skutečnosti je. A to prosím nádherná, ze staré školy, poetická i napínavá, se silnou atmosférou i charismatickými herci. Děj ale není úplně pohádkový, spíš bude inspirovaný nějakou legendou. Jan Přeučil tu výjimečně nehraje zloducha, ale mladého hrdinu, a s Danou Kolářovou tvoří pár, který stojí za podívání. Rozhodně doporučuji :-)(12.11.2016)