Král, kejklíř a hvězdář (TV film)

Pohádka

Československo, 1971, 50 min

Nechápu, proč Česká televize svůj vlastní film propaguje tak nešikovně - obsah, který tu uvádí, je jenom chabý odraz toho, jaká tahle pohádka ve skutečnosti je. A to prosím nádherná, ze staré školy, poetická i napínavá, se silnou atmosférou i charismatickými herci. Děj ale není úplně pohádkový, spíš bude inspirovaný nějakou legendou. Jan Přeučil tu výjimečně nehraje zloducha, ale mladého hrdinu, a s Danou Kolářovou tvoří pár, který stojí za podívání. Rozhodně doporučuji :-)(12.11.2016)

• ostravak30

Česká televize obsah značně zkrátila. Loutka se řeší až v druhé polovině. Zpočátku má hvězdář a princezna dost klacků pod nohama. Zrovna Daniela Kolářová byla v černobílých televizních pohádkách té době oblíbená. Jak tak pozoruji, hrála docela často. Jinak Vladimír Brabec a jeho předvádění zvířat coby šaška je dost ubohé. Král se pak směje tomu, že šašek poskakuje, a následně říká: "Už nemohu", jako by šašek dělal bůhví co humorného. Upřímně řečeno to Vladimír Brabec příliš nezvládl. Také mi přijde zvláštní, jakým způsobem se pokusil princ získat meč bohů. Zajímavé je i to, že hvězdář se dalekohledem nikdy nedívá vzhůru, ale před sebe. Kulisy nejsou celkově špatné, ale v pozadí odfláknuté jsou neboť je vidět, kde končí pohádka a začíná prosté studio. A ještě jedné nesrovnalosti jsem si všiml. Král přikázal vyrazit za úsvitu ke shození ze skály, ale sluhové později přiznávají, že mají hlad a že je čas jíst, neboť je poledne. Celkově mi přijde, že pohádka je taková rychlokvaška, kterou potřebovali socialisti udělat nějakou výplň. Zajímavé je, že zrovna tato pohádka měla i nové zpracování.(16.7.2020)

Líbí se mi, že byly časy, kdy se do obsahu filmu pro děti dalo použít slovo blasfemie s předpokladem, že text bude správně pochopen. Dnes jsou tyto časy pohádkou. Král, kejklíř a hvězdář působí díky uvěřitelné psychologii postav a demýtizaci kouzelného meče spíše jako zpracování pověsti než pohádka. Major Zeman tu je za hajzla a pan Přeučil, který si odběhl od svých typických rolí padouchů, tady s vizáží opelichaného cirkusového pudla jde za kladného moudrého a statečného hrdinu. Královská rodina tady rovněž předvádí něco nevídaného. Chovají se k sobě skutečně jako královská rodina.(21.12.2016)

Nu, pohádka to moc není - už jen úvod, kdy se mluví o snaze získat meč bohů a o tom, jak byl získán, připomíná spíše fantasy. Příběh se dělí na jednu třetinu úvodu, kdy do 15. minuty dojde ke kolizi a pak zde máme v podstatě 40 minut doznívání, a na krátké mezivstupy hvězdář a princezna, král moudře rozmlouvá s královnou, padouch se pokouší uniknout. Aby v posledních deseti minutách došlo na horempádem zakončení, kdy jsme jako diváci podvedeni, protože netušíme, jak na své obranné taktice (nechci spoilerovat, i když koukám v obsahu to stejně práskli), hvězdář pracoval, z čeho a kdy? Mladá Kolářová je k nakousnutí, takže poněkud nechápu, proč k ní vybrali do milostné dvojky právě Přeučila (!), který mi přijde jako naprosto a zcela neromantický a nepohádkový typ. Btw, ve 40. minutě je docela dlouho nahoře vidět mikrofon. Celkově je pojetí temné, skoro drsné, a i když se odehrává v exteriérech, má svou atmosféru.(18.11.2018)

• Tommassi3

"Nejsem kejklíř !! Jsem synem sousedního krále !!" - "A já jsem dcerou Marie panny.." ;) Jakkoli Karel Šiktanc skutečně platí za výtečného pohádkáře a spisovatele, jako scenárista stojí za starou belu.. Ráža si s jeho látkou znovu nevěděl rady, a dle toho tak i tahle adaptace dopadla.. Ludvo, to byla trága !!(2.6.2019)