Srdce a zbroj

Hearts and Armour

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Romantický

Itálie, 1983, 98 min

• curunir

,,MNOHÉ LEGENDY SA ZRODILI POČAS NEKONEČNÝCH VOJEN MEDZI MAURAMI A KRESŤANMI..." __ K tomuto filmu mám pomerne osobitý vzťah. Prvý krát som ho videl (i keď nie úplne celý) ako 6-7 ročný neskoro v noci v TV (Samozrejme, že som predtým musel ísť späť, aby som sa vydržal pozerať. Neskoré nočné reprízy tiež vysvetľujú fakt, že i keď ho každého polroka nejaká TV vysiela, má tu stále len cez 100 hodnotení.) a samozrejme, že som bol z neho celkom paf. Zato v ,,pokročilom" veku som sa pri každom vysielaní vydržal dívať tak 20 minút. Až teraz sa mi ho konečne podarilo vidieť celý a preto môžem objektívne hodnotiť. Námet síce nie je originálny, na druhej strane o čom inom by tieto rytierske eposy plné lásky, vášne a smrti mali byť? Problémom však je, ako je priam neuveriteľne dementne nakrútený so snáď ešte horším scenárom a odľahčujúcimi pasážami (lupiči, čarodejník, chlípny mních). Kostýmy síce nie verné historickým reáliam, zaujímavé vizuálne spracovanie s veľmi dobrou atmosférou, kde nevadí ani absencia veľkých bojových scén, mi v mnohom prišlo ako inšpirácia Boormanovým Excaliburom (napr. úvodné titulky) a povedal by som, že niečo pravdy na tom bude. Slušne sa občas predviedla aj elektronická hudba. I uvedenie týchto kladov však nepredčí drvivú väčšinu mínusov filmu.(27.9.2009)

Středověká fantasy, kterou lze s přehledem brát za historickou variaci na MORTAL KOMBAT. Řídký děj, rozmanité lokace a nápadité kostýmy jednotlivých rytířů (ale třeba hlavní maurský válečník vypadá jako by nakupoval šustky u Vietkongu) jdou ruku v ruce s hereckou bezradností, dementní slovní složkou a neohrabanou choreografií jednotlivých šarvátek. Ženy jsou v příběhu zastoupeny jen proto, aby muže provokovaly k násilným choutkám, a poťouchlý kouzelník, který ospravedlňuje označení filmu jako fantasy, je tu snad jen ze scénáristova slaboduchého rozmaru (nebo chlípné zálibě v dědečkovi Hříbečkovi?). Celkem vzato je ale film roztomilou vzpomínkou na léta dávno minulá a dokáži si představit, že mu ještě někdy šanci dám. II Scénář: Giacomo Battiato, Sergio Donati, Luciano Vincenzoni (volně na motivy epické básně italského renesančního básníka Ludovica Ariosta ZUŘIVÝ ROLAND / ORLANDO FURIOSO). Hudba: David A. Hughes. 60%(17.2.2009)

• Happykubas

Rádoby fantasy-romantická italská fraška z osmdesátých let, jejíž příběh nemá hlavu ani patu. Děj je nesouvislý a nesmyslný! Dobrodružství žádné. Hudba se nehodí. Efekty a zpomalené záběry směšné. Herecké výkony žádné. Na doslova naivní souboj "rytířů" se místy nedalo dívat! Výkřiky Maurů při boji mi přišly trapné a to chaotické máchání meči stejně tak. Přilišná morbidnost, spousta krve a useknutých hlav - to nejsou faktory, které by zrovna tomuto filmu dodaly na reálnosti a vynesly ho, naopak spíše kvalitu filmu ještě více zašlapou do země a navíc zapřičiňují fakt, že film není přístupný pro mladistvé a děti. A bohužel právě jen pro dítě může být taková podívaná dostačující. S hrstkou odvahy jsem se na film díval až do konce, ale z nudy mě nevytáhl ani typický happyend.(12.7.2007)

Minimalistická a přesto úžasně efektní výprava (kostýmy, tábory, chrám, až nepřirozená příroda), velmi slušná kamera produkující zamračený vizuál, kdy slunce spatříme až u závěrečných titulků, bezchybný klávesový soundtrack, nadupané krvavé souboje a jezdecké výkony, Tanya Roberts a Barbara De Rossi v nejlepší formě... nevím, kolik mají místné hodnotitelé nakoukáno sword & sorcery, ale Srdce a zbroj hraje v tomhle subžánru hodně vysokou hru. Nechápu proč chtít od pohádky bůhvíjak sofistikovaný scénář, zde hraje prim vizuál a atmosféra. A herci ? Nic k nepřežití, snad jen postavu Orlanda si mohl dát někdo více charismatický. A co se týče výčitek k historickým nepřesnostem, tak to už je asi trochu sranda, ne ?(27.3.2010)

Syrový a magický příběh z časů válek křesťanů a Maurů. Děsiví žoldáci, křesťanští rytíři a krásné ženy, magie a souhra podlosti a cti. K filmu mě pojí určité citové pouto a nevadí mi ani mizerný český dabing. Tenhle film se plně obejde bez hloupých frází (scénář nepovažuji za slabý co se týče nutnosti vést děj kupředu), jako např. v novodobých filmech, naopak nabízí několik velmi efektivních soubojů (velmi povedených a velmi naturalistických) a jedno filozofické zamyšlení (!). Oscarový film to samozřejmě není, ale pokud si film rozdělíte na několik úseků, stane se o moc méně blbým:) Update 29. 5. 2009: Konečně po dlouhé době jsem sehnal SOUNDTRACK z tohoto filmu (Cooper + Hughes)!(30.4.2006)