Červená želva

• Francie La Tortue Rouge (více)

Příběh trosečníka na tropickém ostrově, obydleném želvami, kraby a ptáky, je zároveň univerzálním příběhem všech zásadních okamžiků v životě člověka. O sebepoznání, lásce, rodičovství i střídání generací vypráví oscarový režisér Michaël Dudok de Wit beze slov, jen s pomocí řemeslně dokonalé animace. (Aerofilms)

Gumby

Má to jen jednu chybu. Myslel jsem, že to má dvě a půl hodiny a teď tady s překvapením čtu, že to bylo jen 80min. ()

DarthFailord

Má to něco do sebe. Díky tomu, že je příběh vyprávěný beze slov, je v něm cítit daleko více emocí. Nadruhou stranu je to v podstatě úplně o ničem. Příběh o samotě, znovunalezení sebe sama skrze katarzi, která ale není nikterak velká. Animace slabší, ale co za to opravdu stojí, tak je hudba, která je vskutki dokonalá. Melancholické tóny a filharmonické skladby jsou opravdovým pohlazením na duši. Celou dobu jsem se nemohl zbavit nutkání, že se mi film snaží předat nějaké poselství, ale nedokázal jsem moc přijít na to, jaké konkrétně má být. Za mě 65%. Škoda, čekal jsem víc. Francouzi se pořád ještě mají co učit. ()

elimS

85% - komentář 20ti slovy: Pokud máte depku, cítíte se méněcenný a uvažujete nad sebevraždou....tak na tohle se nedívejte :D Krásný a dost smutný příběh. ()

Anteia

Hezký -teda do chvíle než vás film začne citově vydírat a otravovat klišé věcmi, které můžou být pro někoho plusem, to zas jo -hlavně srdíško! A chvilkami se mi to pozdávalo zbytečně roztahané na můj vkus. ()

pestak

Přestože nezazní jediné slovo hudba, jednoduchý scénář a stylizovaná, něžná výtvarná stránka z něj činí mimořádnou emotivní podívanou. ()

Zaplo05

Poetický, pomalý film u kterého nepadne ani jedno slovo je zajímavou audiovizuální i animovanou sondou do života. Všechny důležité zlomy života jsou zde zobrazeny jen pomocí hudby a atmosféry, snad proto abychom se jako diváci v klidu vychutnali váhu a důležitost zlomu, které se nám samotným staly anebo stanou. Sebepoznání, láska, rodičovství a generační rozdíly. Čistý symbolismus o kterého vnímavý,melancholicky či citlivý člověk bude sedět jako přikovaný. ()

johnny01

Obrazově úžasná podívaná, naprosto dokonalá. Dějově to však tápe a nějaký hlubší smysl mi uniká, podobenství v tom tedy nevidím. ()

SAINTS

Film zzobrazuje banalny pribeh o stroskotancovi ,ktory zostane na opustenom ostrove.Cervena korytnačka si vystači aj bez slov.Snimka o to viac rozprava obrazom čo je velmi pozitivne.Je to niečo ine ako štandartny animak ,je to viac lyricke s krasnou hudbou 80%. ()

Meeryan

Příběh má něco do sebe, depresivním jedincům doporučuji vyhnout se filmu velkým obloukem... I na mě došlo... z bezproblémového sledování filmu se můj psychický stav na pár dní zhoršil. Doporučuji veselým lidem, kteří nemají věčně na nic čas... aby se na chvíli zastavili... 3*** ()

ilclassico

Pěkně se na to dívá. Proto to hodnocení, ale... nebylo by na škodu, kdyby tomu odpovídal i kvalitní scénář. Hodně řídký děj, přitom tvůrce opomněl takové momenty, jako je např. s blížení trosečníka s děvou, období těhotenství, nebo samotný porod. Tam přece mohl natočit ty nejkrásnější scény. Nevím, zdali to byl záměr, ale v celém filmu se nedočkáte záběrů z blízka, detailů tváře, všechno jen zpovzdálí. Jak jinak pak zobrazit emoce?! Jak jsem napsal, je to krásné, ale myslím, že tvůrce si kapánek zjednodušil práci. Tomuto pojetí by více slušela krátkometrážní stopáž. V rámci žánru za 4. ()

JosefTomas

Pomalu, ale velmi sebejistě vyprávěný film o koloběhu života, plný strastí a těch nejniternějších okamžiků člověka. Vše zabaleno do krásné animace, která je jedna z nejlepších, za posledních pár let. Pro obyčejného diváka nicméně příliš sofistikovaný a zbytečně dlouhý. Proto nadšenci pomalých a artových filmů mají o důvod víc tento film vidět, protože krom hloubky vypráví i příběh poučný a prostě jednoduchý. 80% protože 80 minut je možná trošičku příliš a celkový styl mainstreamovému divákovi asi moc neřekne. ()

Phex

Tohle je tak univerzální, až je to předpovídatelný a díky tomu teda super nudný. Symbolika kdy sex je zobrazen jako podvodní tanec s želvou nebo osamostatnění dítěte jako jeho odplutí s želvami je dle mě málo. Je to prostě příliš triviální, bez originálních nápadů nebo čehokoliv co by tok děje narušovalo. Animace taky sporá. Nakonci jsem si říkal, že tvůrci jen prachsprostě opisovali od TNMT, tam taky všechno vyřeší želvy. Těm kdo uvažují, že by tím trávili svůj čas doporučuju - stačí vám vidět trailer. ()

blondboss

Zaujímavý pohľad na umenie ako také. Animovaný príbeh zložený viac-menej len z animovaných pasáží kreslených ručne za tónov krásnej hudby od del Mara. Ak človek chce vypnúť a doslova ponoriť sa do akéhosi melancholického a meditatívneho stavu, potom je tento snímok ako stvorený. Je to v podstate taký balzam na dušu a oceňujem odlišný prístup režiséra smerom nie k mase. 65 % ()

Facillitant

Nelze pochybovat o tom, že Červená želva je velmi kvalitní film. Podle mého subjektivního názoru jsou ale leckteré jiné filmy studia Ghibli o dost lepší, ať už jde o animaci, hudbu nebo děj. ()

Víteček

Mohl bych rozebrat, s čím vším jsem měl problém a jak mě ona symbolika míjela, ale hodnocení je ve skutečnosti hlavně důsledkem toho, že mě to prostě a jednoduše nudilo. ()

Te_reza

Poetické, surové, možná předvídatelné ale není to ke škodě. 80 němých minut, ze kterých jsem se 80 koncentrovala na plátno a ani jednou jsem nezapochybovala o tom, zda to za to stojí.  Je to ale kino film.. doma bych u něho těžko vydržela. ()

Fjera

Tak na to jsem se těšila, ale pak to byla nuda! Škoda. Jedno poučení z filmu - s želvami není radno si zahrávat :-) ()

69. ročník MFF Cannes

69. ročník MFF Cannes