Červená želva

The Red Turtle

Animovaný / Fantasy

Francie / Belgie / Japonsko, 2016, 80 min

• Phex

Tohle je tak univerzální, až je to předpovídatelný a díky tomu teda super nudný. Symbolika kdy sex je zobrazen jako podvodní tanec s želvou nebo osamostatnění dítěte jako jeho odplutí s želvami je dle mě málo. Je to prostě příliš triviální, bez originálních nápadů nebo čehokoliv co by tok děje narušovalo. Animace taky sporá. Nakonci jsem si říkal, že tvůrci jen prachsprostě opisovali od TNMT, tam taky všechno vyřeší želvy. Těm kdo uvažují, že by tím trávili svůj čas doporučuju - stačí vám vidět trailer.(7.12.2016)

Nádherné, meditativní a i přes svou jednoduchost k hlubokému a dlouhému zamyšlení. Silný příběh, který zdaleka není jen o trosečníkovi a jeho životě na ostrově. Je tu spousta odkazů na životy jiných, žijících třeba v civilizaci. Animace není zbytečně barevná, zachovává si svou krásu, přirozenost, ve správných chvílích i ponurost. Výjimečnou se ovšem stává i hudba... ta když je třeba pomalý děj zrychluje, tedy atmosféru správně dotváří, k čemuž ji dopomáhají také ostatní zvuky. Michaël Dudok de Wit odvedl výbornou práci, roky které filmu věnoval jsou ve výsledku znát. A jak to vlastně s červenou želvou bylo? Na něčem jsme se přeci jen shodli, ale to vlastně není důležité. 80%(22.12.2016)

Dramaticko-melancholická verzia Robinsona Crusoe bez slov, zahalená do zaujímavého a štýlového animovaného odevu, ktorý hýri všemožnými farbami a nápadmi a ktorý sa nesie na vlnách veľmi podmanivej hudby. Má to svoju myšlienku, vnútornú hĺbku a v dnešnom návale bláznivých disneyoviek to poteší predovšetkým svojou inakosťou, ľahkosťou a pôvabom.(26.1.2017)

Ta animace je tak krásná, že by to zachránila i kdyby byl příběh úplně o hovně. A on ani úplně není, i když někomu by to tak asi mohlo připadat... Navíc za visual storytelling jsou rozhodně body navíc a toho je tady hodně... Konkrétně 80 minut. Prostě velmi sympatické dílko s celkem ideální stopáží. Konkrétně 80 minut. Jo a ta hudba! 8/10(5.2.2019)

Oscars 2017: Ve své podstatě šlo přesně o to co jsem si myslel, že to bude. No a i když jsem i viděl jaké studio má tento film na svědomí, tak jsem se pak dále už divit nemusel. Zvláštní myšlenka, zkombinovat francouzské prvky s japonskými. Protože v tomto ohledu jde o animaci na špičkové úrovni. Funguje to skvěle. Ale hold jelikož věc, kterou já na filmu lehce vyžaduji je příběh a ten tento film zrovna důrazný nemá, tak to jinak skončit nemohlo. Film totiž scénář nemá. Spíš je natočen jako podle knihy. Je to jako kdybych vzal třeba Ostře sledované vlaky a bez toho, aniž bych na něčem pracoval tak bych opsal kontury knihy a udělal z toho film bez toho, aniž bych musel tvořit něco jako scénář. Ale tohle je prostě pastva pro kritiky a festivalové milovníky. Rozhodně se v tom najde spousta věcí, kterou jsou schopny být oceněny. Ale prostě problémem je, že když koukám na film, tak hlavně kvůli nějakým dialogovým přestřelkám nebo monologovým slohům. No a místo toho člověk dostane němou pokoukanou na poetické bázi. Dobré. Ale rozhodně ne moje gusto.(15.2.2017)

• - První film studia Ghibli produkovaný mimo Japonsko. (ganjoman)

• - Ze Studia Ghibli se na filmu podílelo pouze šest zaměstnanců. (Hal_Moore)

• - Timeline: Film byl spoluprodukován společnostmi Wild Bunch a Studiem Ghibli ve spolupráci s Why Not Productions. Vincent Maraval, přeseda Wild Bunch, navštívil Studio Ghibli v roce 2008 a potkal se s Hayaem Miyazakim. Ten mu pustil krátký animovaný film Father and Daughter a požádal jej, aby našel jeho režiséra - Michaëla Dudoka de Wita. Miyazaki totiž chtěl s Maravalem spoluprodukovat režisérův první celovečerní film. Zástupci společnosti Wild Bunch se s režisérem setkali v Londýně a k projektu jej přemluvili. Film si odbyl premiéru 18. května 2016 na filmovém festivalu v Cannes, kde soutěžil v sekci Un Certain Regard. 13. června snímek otevíral festival animovaných filmů Annency International. Ve Francii se film objevil v kinech 29. června 2016. (Hal_Moore)