Reklama

Reklama

Mahana

(festivalový název)
Trailer 1

Obsahy(1)

Maorská sága o rivalitě a smíření, nedodržených slibech a rodinných tajemstvích, zasazená na novozélandský venkov 60. let 20. století. Maorské rodiny střihačů ovcí Mahanů a Poatů jsou dlouholetými nepřáteli a obchodními rivaly. Čtrnáctiletý Simeon Mahana, který se snaží vymanit z područí svého despotického děda, postupně odkrývá důvod jejich odvěké nenávisti. Riskuje tím nejen vlastní budoucnost, ale také soudružnost celé rodiny. (Aussie Film Fest)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (4)

castor 

všechny recenze uživatele

Temuera Morrison se „vrací“ pod režijním vedením Lee Tamahoriho coby svérázný a přísný (tentokrát) děda jedné z maorských rodin střihačů ovcí. S jinou rodinou jsou přitom po dekády nepřáteli a obchodními rivaly. Co kdysi konflikty rozdmýchalo, nyní zjišťuje jeho rebelující čtrnáctiletý vnuk, který metody patriarchy zpochybňuje. Novozélandský režisér, kterého doma (i na festivalech) uctívali za syrové drama Kdysi byli bojovníky a který následně skočil po lákavých hollywoodských nabídkách, se vrátil do své vlasti a znovu ukazuje specifickou kulturu Maorů. V druhé polovině je místy zbytečně sentimentální, jednotlivé charaktery navíc nejsou nijak zvlášť zajímavé. V hlavě mi tak zůstane hlavně klání ve stříhání obcí. ()

Daddko 

všechny recenze uživatele

Zaujímavý film. Nový Zéland má 5,0 mil obyvateľov z ktroých 16,5 % je pôvodných obyvateľov Maori. Pôvodom Polynézania tam prišli v 14 storočí. NZ je to konštitučná monarchia s parlamentnou demokraciou, kráľovnou je Elizabeth II. Maori voči bielym novousidlíkom sú na tom vo všetkom horšie, nezamestnanosť, alkoholizmus, drogy, kriminalita.... Film mierne naznačuje ich rasovú diskrimináciu v 60-ch rokoch. Podstata príbehu je život Maorskej rodiny, ktorej vládne despotická hlava rodiny...a až nemilosrdne. Bol taký vždy, násilnícky typ ktorý snúbenicu iného Maora znásilni aby sa stala jeho ženou. A tá ho celý spoločný život trpela ale nemilovala a viedlo to k nenávisti až po hrob dvoch Maorských rodín. Časť rodiny vyženie po fyzickom útoku na vlastného vnuka. Ako v 14 storočí. Záver je skvelou psycho drámou. A nedajte sa pomýliť, toto NIE je western. Niet čo riešiť 5* ()

Reklama

Rozjimatel 

všechny recenze uživatele

"Never apologize, it's a sign of weakness. Guess, who said that." "John Steinbeck?" "John Wayne in Red River."   Pomerne obyčajný, ale celkom príjemný film o Maoroch, rodine, tradíciách a starých krivdách, s prastarým príbehom nezmieriteľne rozhádaných rodín. V konflikte tradícií a modernej doby stojí na jednej strane despotický a obmedzený dedo, na strane druhej jeho vzdorovitý vnuk, ktorý s celou jeho rodinkou predstavuje tú rozumnejšiu a podstatne sympatickejšiu stranu. Film dobre vyzerá, na krásne obrazy novozélandskej prírody sa veľmi dobre pozerá.   "Sometimes you must fall down to know where you stand. Jimmy Steward said that."  ()

Báďa 

všechny recenze uživatele

Film pro všechny zastánce TRADIČNÍCH HODNOT. Tamahori s nadhledem balancuje (drama, humor, sentiment) mezi "odsouzením" neměnných zvyků a skutečností, že se jich nelze tak jednoduše zbavit, neboť bychom popřeli možná i sami sebe. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama