Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jako každá, tak i poslední světová válka dala vyrůst řadě hrdinů, kteří osobní statečnosti dovedli strhnout své druhy a nadlidskými výkony se nesmazatelně zapsali do válečných dějin. Náš příběh je historií hrstky statečných mužů, kteří dokázali nemožné. Snad žádná z ukrutností, jejichž se dopustili příslušníci Osy, neotřásla svědomím Ameriky tak, jako bombardování Pearl Harbouru, při němž Japonci ukázali v celé nahotě své brutální krutosti. Je 6. prosince 1941. Devítičlená posádka létající pevnosti "Mary Ann" je na odletu na Honolulu, kde bude jejich nová základna... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (15)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Hodně povedená jízda s osádkou létající pevnosti B17 C ,,Mary Ann". Osádka odstartuje ze San Franciska k pokračování výcviku na Havaji. K té se dostávají ve chvíli, kdy již první japonské bombardéry zahajují dílo zkázy. Dále pokračují na ostrov Wake a na Filipíny odkud hodlají zasazovat rány nepříteli... Snímku by se dala věcí řada vytknout (absence zatěmnění na ostrovech, marking Mary Ann atd..), ale jelikož jsem se dobře bavil, přomhouřím oko. Film je o přátelství jedné osádky, zamýšlí se nad výhodami tohoto podivného společenství mužů kde jeden je skutečně závislým na druhém a opačně. Ať už jsou to piloti, navigátor, radiooperátor, palubní inženýr, bombometčík či střelci... Nad některými efekty jsem žasl a zdráhal se uvěřit, že triky jsou natáčeny v roce 1943. Ano film je částečně agitkou. Ale takových filmů bylo třeba pro povzbuzení národa, pro pozvednutí morálky. Naštěstí v roce 1943 se již válečná štěstěna pozvolna začala točit na stranu spojenců. Mimichodem posádka mariňáků na ostrově Wake dala Japoncům dost velký záhul a japíkům trvalo značně dlouho než byl atol dobyt. Přeživší mariňáky chtěli Japonci za odpor nechat popravit. To se nakonec neuskutečnilo a část jich byla na ostrově ponechána pro potřeby okupantů při opravě základny a letiště, část jich byla dovezena do otroctví do Japonska... Perutě pomsty jsou starším bratrem Memphis Belle, avšak z tichomořského bojiště. Mají větší rozměr a nejsou jen jednou epizodkou jednoho bombardéru. Tím jsou vyjímečné. Milovníci letadel si navíc smlsnou na Mary Ann. Tou je typ C (s ostrým kormidlem, vanovým a kapkovitými střelišti na bocích bez horní střelecké věže za kokpitem). Zahlédneme zde i pár P39 Airacober. Pro milovníky leteckých válečných filmů nutnost vidět! * * * * ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

Nejde o bezduchý vojnový snímok. Má dobre napísaný scenár, plný napätia a akcie. Ak na ňu dôjde, trikový špecialisti sa pochlapili a po záverečnej námornej bitke si myslím, že nemalo ostať iba pri nominácii na Oscara. Lenže kameňom úrazu je opäť ( a nie prvý krát ) zbytočne naťahovaná minutáž, kde sa zbytočne naťahujú sekvencie, pri ktorých to proste nefunguje. ()

Reklama

M.E.J.L.A. 

všechny recenze uživatele

V rukou jiného režiséra by se námět Air Force pravděpodobně proměnil v průměrnou hranou propagandu (posádka bombardéru se v Pacifiku přidává k americké odvetě za japonský útok na Pearl Harbor). Hawksův film je ale mnohem víc než to - je oslavou lidství, odvahy, důstojnosti a přátelství mezi muži. Asi nikdy nepřestanu žasnout nad tím, jak nenápadně a zdánlivě jednoduše dokáže Hawks ze svých postav udělat plastické lidské bytosti. Každá z nich je funkční jak individuálně, tak v rámci skupiny. ----- Letecké souboje jsou výborně natočené (oscarový střih + za kamerou James Wong Howe). ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Americký režisér Howard Hawks byl vskutku výraznou osobností s bohatou představivostí, nakonec o tom svědčí i toto mistrovské dílo. Když Japonci napadli Pearl Harbor, tak téměř dva roky poté natočili Američané během války velmi účinný snímek Perutě pomsty, dnes již klasické dílo, které se stalo zajisté jedním z nejvýznamnějších válečných filmů své doby, ale také posloužilo jako výborný prostředek propagandy, v čemž sehrálo klíčovou roli pro národní uvědomění Ameriky. Nepochybně šlo o působivou zbraň nejen námětem, ale i způsobem zpracovaní naklonit si filmem veřejné mínění. Portréty všedních hrdinů válečné doby střízlivě dokresluje věrně zachycené prostředí. Co však působí silným dojmem jsou letecké scény. A právě proto o to hlouběji klobouk dolů smekám, na svou dobu vzniku opravdu unikát, včetně jemného humoru s nalezeným psem. A bez velkých úvah mohu říci, že v lecčems předčí mnoho pozdějších válečných filmů. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Bezchybná americká účinná propaganda,ktorá funguje ako švajčiarske hodinky s režisérom Hawksom,ktorého považujem za najvšestrannejšieho režiséra všetkých čias spolu so sympaťákmi,ktorí si užívajú filmovú pomstu na japoncov,ktorí ich bez milosti napadli,a tým pádom používajú štipľavé pomenovania na ich adresu,ale tzv.inteligentným spôsobom,keďže tento počin vznikal práve cez prebiehajúcu druhú svetovú vojnu,tak atmosféra je presne taká,akú zažíva letka B-17,ktorí sa chystajú k Havaju,kde by sa mali usalašiť,no pod nimi sa 7.decembra roku 1941 odohráva udalosť,ktorá im kompletne zmení životy... A ja som po celý čas vedel,prečo je účinok tohoto filmového koktailu taký fascinujúci,pretože je podávaný s takým pátosom,ktorý si ma obtočil okolo prsta,ale výsledný efekt je taký,aký sa na takú dobu patrí,celkové nasadenie hercov je bezchybné,kamera,efekty sú obdivuhodné a strih je potrebný k navodeniu perfektných vzdušných bitiek proti japonským zeram,tie sú snímané s maximálnym nasadením bez pocitu zbytočnosti... Filmy výnimočného režiséra Howarda Hawksa sú všestranné,že vidieť takýto počin sa neodmieta,ja som len tak čumel,čo sa mi dostalo na „tanier”,že pocit hladu sa okamžite dostaví po skončení,a tak rýchlo repete... Ja som mimoriadne spokojný,čo mi Hawks naservíroval,vďaka za to aj so všetkým tým americkým pátosom. ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama