Nastala chyba při přehrávání videa.
 • classic
  *****

  Bezchybná americká účinná propaganda,ktorá funguje ako švajčiarske hodinky s režisérom Hawksom,ktorého považujem za najvšestrannejšieho režiséra všetkých čias spolu so sympaťákmi,ktorí si užívajú filmovú pomstu na japoncov,ktorí ich bez milosti napadli,a tým pádom používajú štipľavé pomenovania na ich adresu,ale tzv.inteligentným spôsobom,keďže tento počin vznikal práve cez prebiehajúcu druhú svetovú vojnu,tak atmosféra je presne taká,akú zažíva letka B-17,ktorí sa chystajú k Havaju,kde by sa mali usalašiť,no pod nimi sa 7.decembra roku 1941 odohráva udalosť,ktorá im kompletne zmení životy... A ja som po celý čas vedel,prečo je účinok tohoto filmového koktailu taký fascinujúci,pretože je podávaný s takým pátosom,ktorý si ma obtočil okolo prsta,ale výsledný efekt je taký,aký sa na takú dobu patrí,celkové nasadenie hercov je bezchybné,kamera,efekty sú obdivuhodné a strih je potrebný k navodeniu perfektných vzdušných bitiek proti japonským zeram,tie sú snímané s maximálnym nasadením bez pocitu zbytočnosti... Filmy výnimočného režiséra Howarda Hawksa sú všestranné,že vidieť takýto počin sa neodmieta,ja som len tak čumel,čo sa mi dostalo na „tanier”,že pocit hladu sa okamžite dostaví po skončení,a tak rýchlo repete... Ja som mimoriadne spokojný,čo mi Hawks naservíroval,vďaka za to aj so všetkým tým americkým pátosom.(30.5.2014)

 • Aqualung
  ****

  Samozřejmě jde o benefiční film.Koneckonců, co se dá čekat po fenoménu, jakým pro USA byl a je Pearl Harbor. Nicméně je to velmi dobře udělaný válečný film, který nepostrádá nic z toho, co má takovýto film obsahovat.Stavět tohle do širších souvislostí nemá smysl, je to zřejmé.Kdoví, třeba se i my odhodláme natočit něco o tom, co předcházelo dohodě v Mnichově.(4.2.2010)

 • Big Bear
  ****

  Hodně povedená jízda s osádkou létající pevnosti B17 C ,,Mary Ann". Osádka odstartuje ze San Franciska k pokračování výcviku na Havaji. K té se dostávají ve chvíli, kdy již první japonské bombardéry zahajují dílo zkázy. Dále pokračují na ostrov Wake a na Filipíny odkud hodlají zasazovat rány nepříteli... Snímku by se dala věcí řada vytknout (absence zatěmnění na ostrovech, marking Mary Ann atd..), ale jelikož jsem se dobře bavil, přomhouřím oko. Film je o přátelství jedné osádky, zamýšlí se nad výhodami tohoto podivného společenství mužů kde jeden je skutečně závislým na druhém a opačně. Ať už jsou to piloti, navigátor, radiooperátor, palubní inženýr, bombometčík či střelci... Nad některými efekty jsem žasl a zdráhal se uvěřit, že triky jsou natáčeny v roce 1943. Ano film je částečně agitkou. Ale takových filmů bylo třeba pro povzbuzení národa, pro pozvednutí morálky. Naštěstí v roce 1943 se již válečná štěstěna pozvolna začala točit na stranu spojenců. Mimichodem posádka mariňáků na ostrově Wake dala Japoncům dost velký záhul a japíkům trvalo značně dlouho než byl atol dobyt. Přeživší mariňáky chtěli Japonci za odpor nechat popravit. To se nakonec neuskutečnilo a část jich byla na ostrově ponechána pro potřeby okupantů při opravě základny a letiště, část jich byla dovezena do otroctví do Japonska... Perutě pomsty jsou starším bratrem Memphis Belle, avšak z tichomořského bojiště. Mají větší rozměr a nejsou jen jednou epizodkou jednoho bombardéru. Tím jsou vyjímečné. Milovníci letadel si navíc smlsnou na Mary Ann. Tou je typ C (s ostrým kormidlem, vanovým a kapkovitými střelišti na bocích bez horní střelecké věže za kokpitem). Zahlédneme zde i pár P39 Airacober. Pro milovníky leteckých válečných filmů nutnost vidět! * * * *(17.1.2012)

 • Martin741
  ****

  Jeden z tych lepsich filmov o napadnuti Pearl Harboru. Ono je to tak trochu a j dobova protijaponska propganda, ktora mala mobilizovat Americanov - a ne, ze ne. No co, letecke zabery su vyborne, akurat rozjazd je dost pomaly a rozvlacny - to mi nevadi, hlavne, ze nebolo rozjazd ospaly. Reziser Howard Hawks /His Girl Friday, Big Sleep, Red River, El Dorado/ bol velikan svetovej kinematografie a tuna plne ukazal svoju talentovanu reziu. Dobre je vykreslena kamaratska atmosfera na palube lietadla, dialogy su na urovni. A co posunulo film u mna do vysokeho nadpriemeru, boli hlavne herci ako John Ridgely /Misto na Vysluni, Big Sleep/, Gig Young /Bring me the head of Alfredo Garcia, Kone se take strileji 1969/, dalej Harry Carey /Red River 1948, mr. Smith goes to Washington s istym Jamesom Stewartom/, ale zabudnut nesmiem ani na George Tobiasa /Tora Tora Tora 1970/ a vsimol som si tu aj Moroni Olsen /Call Northside 777 a It´s a Wonderful Life 1946/. Proste opat nieco pre mylovnikov vojnovych lietadiel a pre mylovnikov leteckych bojovych filmov : 89 %(30.4.2016)

 • Kragujevac
  ****

  Celkem dost slušný fim o letající pevnosti a její posádce během prvních dnů vstupu USA do 2. svétové války (napadení Pearl Harboru, invazi na ostrov Wake ….). Z hlediska akce je film dobrým nadprůměrem, během něhož se ani chvilku nebudete nudit . Nesutále se tam totiž něco děje, když se zrovna neválčí, tak nám režisér dává možnost poznávat charaktery jednotlivých postav. Herci byly celkem dost kvalitní a je na nich vidět že měli již spoustu zkušeností.(24.2.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace