Anihilace

• Velká Británie Annihilation (více)

Na Zemi se objevil nový, neznámý ekosystém. Každý, kdo se ho rozhodl prozkoumat, v něm nenávratně zmizí. Až na manžela mladé bioložky, která se teď vydává v jeho stopách, aby pochopila, proč se tak změnil. (CinemArt)

Mamutol

Film je sestříhán tak, že od začátku víme, že hlavní hrdinka přežije (to v jaké formě je nepodstatné), takže velké mínus. Hezké jsou efekty a občas nějaké zmutované zvířátko, ale je tam toho strašně málo na 2 hodinový film. Závěrečné vyvrcholení v majáku mě naprosto zklamalo, čekal jsem mnohem mnohem více. ()

jack_scott

Technicky dobře zpracovaný snímek, který mi ale přijde nedotažený. Zanechává spousty zbytečných otázek, které by při zodpovězení mohly hodnocení filmu dost zlepšit. Celkově je to opravdu zajímavé - a člověk si říká, jak při pár změnách šlo film dovylepšit. 60% a ***. ()

Willynka

Nutno říct, že Vandermeerovu předlohu, respektive celou trilogii Jižní zóna, držím v hluboké úctě, protože se jedná o jeden z mých nejoblíbenějších námětů za posledních 15 let. Z Garlandovy adaptace jsem byla nadšená už od začátku a tak nějak od začátku jsem věděla, že si bude chtít látku adaptovat po svém. S tím jsem do filmu šla a rozhodně to mnohému pomohlo, protože pochybuji, že surreálnost knížky je vůbec převeditelná na plátno. A vskutku je nám nabídnut dlouho opomenutý druh scifi, který bude pro někoho nudný, pro někoho příliš abstraktní, ale troufám si říct, že něco takového jsme tu neměli snad od Vesmírné odysey. Prvně jsem nečekala, že z knihy o hledání identity a možnostech evoluce Garland vytříská novou (a velice pěknou) myšlenku o destrudu v každém z nás spojenou se schopností buňky spáchat apoptózu, a i když mě absence stěžejních prvků knihy (Lezoun, topografická anomálie, živé písmo, hora deníků, vůbec použití slova anihilace v jiném kontextu) mrzí, protože jsem zkrátka chtěla vidět, jak se s tím storyboardy poperou, tak chápu, že na vysvětlení všech úkazů je jeden film bohužel málo. Výkřiky některých o ploché hlavní postavě nechápu, původní bioložka - bezejmenná jako všechny postavy v prvním dílu - byla ještě podstatně větší studený čumák a asociál, hledala bych tedy spíš neschopnost spojení s postavou v dané osobě. Doufám tedy, že tento minimálně vizuálně nádherný film naláká další potencionální čtenáře, protože jak to tak bývá, knižní trilogie je podstatně výživnější (a neúprosnější, co se náporu na mozek týče) a tento film je jí důstojným uvaděčem. EDIT Přestaňte to srovnávat s Příchozí. Kniha je o dva roky starší. Po druhém shlédnutí na 4K televizi s quadral quintas kolem sebe hodnotím pětikulí. Naprosto šíleně hypnotické atmosférické peklo. Zážitek srovnatelný se stejně do detailu vypilovanou Čarodějnicí. ()

rigby

Sci-fi filmy s takovouto tématikou mám moc rád. Bohužel v tomto případě se sázka na jistotu nevyplatila. S hvězdnou hlavní představitelkou vznikl béčkový nezáživný film, na který koukat se podobá spíše trestu. Nic nového nepřináší a kromě konstatování "nevím" se vlastně vůbec nic nedozvíte. Ztráta času. ()

moriero

Už jsem bych natěšený, jak si tenhle scifi horůrek pěkně podám, ale Annihilation si spíš podalo mě. Vizuálně překrásné, úžasně tajemné, a když padla noc, správně děsivé. Scéna na židlích s pomalu přicházející...prostě tou věcí... a (ne)lidských hlasem sípajícím: "HELP" mi připomněla éru starého dobrého hororu. Už dlouho jsem se takhle v křesle neošíval. A i ten němý replikant v majáku těmi svými ladnými pohyby, které nevěstily nic dobrého, brnkal na moje nervy. Za mě 95% ()

Ronkar

Mutace sem, mutace tam... Ale jako jo, je to zajímavé, ale pro mě spíš jen lehce nad průměrem. K čemu to přirovnat? Napadá mě Koule a Piknik u cesty. Problém tohoto filmu není ani tak děj (i ten má však dost rezerv) jako spíš režie. Ta je totiž i přes vizuální zvláštnosti (hodně se tu hraje se světlem) spíš průměrná. Garlandovi se nedaří vytvořit dostatečně silné tajemno kolem celé Oblasti X, šroubovat napětí, zvědavost, zajímavě nasnímat akční pasáže (je jich tu jak šafránu, ale to není výtka), a vytvořit napojení na charaktery (to je výtka!). Natálce to jako vojandě-bioložce sluší a hraje dobře (upřímně, bez ní by šlo hodnocení ještě níž), ale osazenstvo kolem ní je nezajímavé a nudné. A tak je divák lehce uondán tripem, kde se tu a tam něco zvláštního stane, a kde ho zajímá pointa. Navíc je Anihilace v mnoha směrech moc doslovná, díky čemuž se ztrácí takové to podumání po titulcích. Snovější, psychologičtější a vlastně i ujetější (zdrogované) pojetí by Anihilaci slušelo víc. Film je neurčitý tam, kde je určitost na místě a konkrétní tam, kde by si mohl divák příjemně zadumat nad smyslem života a… bla bla. Ve výsledku je tak obsah překvapivě prázdný. Místy slabší triky odpouštím, protože je tu dostatek kreativní práce, ale stejně bych toho chtěl vidět z Oblasti X mnohem víc. Hudba je místy ok, místy se mi zdála mimo. Přiznám se, že nebýt toho atmosférického finále, asi by to šlo do kytek. Není moc nad čím dumat. Zhlédnutí nelituji, ale nadměrnou chválou bych šetřil. ()

uhlerado

Slabučké nepodmanivé ošúchané. Táto téma s časom stále zaujímavejšia a populárnejšia, mimozemšťania a záhady sú in. Tvorcovia však zabudli na jednu vec. Videli sme Life a videli sme Arrival. Bodka, šmytec. Toto nas malo prekvapit ? Zmutovany krokodil a medvedik plus krasne rastlinky ? Mame sa zamysliet ? Ano budeme sa, ked predostriete temu sposobom zaujimavejsim a zrozumitelnejsim. Uplakana Portmanova tiez nedodava slahacku ku kave. Keby naozaj drzala taka vychrtlina samopal, tak ju odhodi na 10 metrov. 2 * ()

Saxos

Chudáci vědci přišli o stálou práci, když jim ta Lena po několika dnech vypálila komplet celý objekt zájmu. Sci-fi má být prostě jiné. Annihilation jiný je určitě. Žádní íťáci v robotických skafandrech houfně degradujících lidskou rasu, ale pomalu i rychle mutující celá oblast. Klady: od začátku až do konce super zvukový a hudební doprovod . ()

Hopeman

Fakt podle traileru jsem se na to ukrevsky těšil.....no a vono ohvno...jako sem tam blbý místa se daj odpustit , ale mraky věcí které fakt neokecáš .....kde se vzal tu se vzal bořík doma ? holka se ocitne na military base a šéfka bez okolků: tak jdeš s náma ...bude prča, .......no snad jedině "helpoméďa" i když ho rozmydlej na maděru jako krokouše a už žádnej hrozivej bubák pak nikde není.........no a spolek holek v military kalhotkách to rozehraje :Tu trochu histerie...tam zas holki uděláme bondage....tu si zase jedna vykvete.....tam nechá se kousnout béďou......tu zas vyblije světlušky a řekne "anihilace"......tak50%.......fakt zamrzí! ()

hony23

Proti první půlce filmu nemám žádné připomínky, prostě komando zpruzelých pičulí jde prozkoumat les zasažený tajemnou září, z kterého se až na jednu vyjímku nikdo předtím nevrátil. Čím více ale přicházíme záhadě na kloub, tím méně mě to bavilo, prostě fanda sci-fi a fantasy ze mně nikdy nebude. ()

Trinculo

Takto vypadá banalizace velmi inteligentní předlohy. Trilogie Jižní zóna by si zasloužila daleko lepší zpracování a pravděpodobně kdyby tak někdo někdy učinili v podobě televizního seriálu, nebo televizní minisérie, tak by to dávalo daleko větší smysl. Tajemství a setkání s cizím o které v původní trilogii jde, je zde nahrazeno barevným tripem a mutanty. Tu jednu hvězdu dávám po delším přemýšlení a za to, že film má několik dobrých momentů. Po shlédnutí bych dal dvě nebo tři, ale s odstupem několika dnů nemůžu dát více než jednu. ()

stanyko

Velmi zaujimavy namet aj spracovanie. V kadzom pripade vsak nejde o uplnu novinku v zanri sci-fi. Osobne si myslim, ze ide o akysi mix Lemovej knih Solaris a Stalkera od Tarakovskeho. V kazdom pripade vydarene dielo stimuluce aj ine nez vizualne pudy divaka. Snad takych bude viac. ()

Myath

V naději jsem vyhlížel kdy se do kin dostane zase krásné scifi, dokonce od tvůrců Ex Machiny. Distributor ale bohužel nechal v Evropě uvedení na Netflixu, který neměl o nasezení do kin zájem. A i když je na první pohled vidět, že rozpočet byl menší, v kině by to byla parádní podívaná! Záře je krásná a běhá z ní mráz po zádech. Chvílemi není příjemné se dívat a zároveň chcete víc. Nekoná se další Arrival, ale velmi ho to místy připomíná. Snad 2018 ještě nějakým pořádným scifi překvapí. 90% ()

gu-staff

Dobrý. Fakt dobrý. Přirovnání ke Stalkerovi sedí, jenom je to hezčí pro oko. Škoda, že jsem to nemohl vidět na velkým plátně, protože i na telce to byla vizuální orgie. To je ta daň z Neflixu. Natálka nám to tady survajvuje až do konce, i když...(ale ne, to by bylo přítlačný křídlo). Jen jsem byl rád, že nikdo na konci dlouze nevysvětloval, jak to vlastně bylo, což je dneska zvykem u všech spektáklů. Protože asi existuje předpoklad, že na ně chodej jenom samý polovopice s intelektem To Mi Ho Vokamůry. Na druhou stranu, když tak člověk kouká na některý hodnocení (třebas rovnou u tohodle filmu), bude to asi částečně prauda praudoucí kulervoucí. ()

halberdier

Režijní prvotina Alexe Garlanda Ex Machina se mně líbila, šlo o nadprůměrné inteligentní sci-fi. Knižní předlohu Annihilation jsem nečetl, ale podle synopse je to hodně zajímavé sci-fi - čili se Garland jevil jako ideální volba na post režiséra. Annihilation je opět dost zajímavý film, ale podobně jako Ex Machina to není film pro masy. Celý nápad se trochu podobá filmu Stalker (a knižní předloze Piknik u cesty) a podobné je i pomalejší tempo snímku, ačkoliv obsahuje pár akčních scén. Postupné prozkoumávání zóny je napínavé a lákavé, nicméně mám pocit že mohlo být líp propracované. Samotný závěr pak působí jako z jiného filmu, dostavil se u mě pocit jako např. u sledování Under the Skin. Annihilation se dala natočit jako akční si-fi jednohubka stejně jako čistokrevný art. Výsledný film je pak někde mezi a je otázkou na jaké publikum vlastně cílí. (7/10) ()

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt