Můj soused Totoro

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

Japonsko, 1988, 86 min

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Nakreslený je to jistě krásně (nebo namalovaný? Občas se to nedá poznat). Jenže to je tak všecko. Děj? Doslova o ničem. Nejdřív se zabydlují, pak se ta malá ztratí. Mezitím najdou Totora a proletí se spolu ve vzduchu. Japonskej dabing je uřvanej, rozhodně pro neasiata až příliš (myslím to tak, že oni všichni mluví hrozně řízně, jak kdyby furt nadávali). Jenže kromě hezkýho zpracování jsem v tom neviděl pražáden důvod. Americký dabingy, ani jeden (pro společnost Troma a pro Disney), vidět nechci. Tím to musí zatraceně ztratit. Nejvíc mě dostalo, že ty hlasy těch holek patřily už tehdy třicetiletým ženským (a představitelka Mei byla dokonce o 3 roky straší jak Satsuke).(31.5.2006)

Očima dospělého asi ten nejkrásnější animovaný film pro děti. I když, ty nejkrásnější filmy obyčejně a zcela přirozeně bývají úplně pro všechny... a hýčkají si je především dospělí :-) Je obrovská škoda, že tahle japonská klasika je u nás široké veřejnosti, neřkuli dětem, prakticky neznámá. Obdivuju Miyazakiho cit pro vykreslení hravě bezstarostné radosti dětí z maličkostí, ale taky jejich skrytých obav a strachu. Jak nádherně a přesně je třeba podáno to jak malinká Mei vzhlíží ke starší sestře Satsuki. Balzám na duši.(12.2.2011)

Miyazaki, který se mi doopravdy líbil a nad kterým jsem uvažoval za plný počet. Nestalo se tak, protože moje averze na dvě uječené sestry přerůstala ke konci do těžkého extrému, kdy jsem si musel občas vypínat zvuk, čímž jsem přicházel o nádhernou lyricku hudbu, kterou film nabízí. Krásný příběh, kouzelné potvůrky, barvitá animace.(21.2.2009)

Týmto filmom ma Miyazaki neskutočne potešil. Oproti predošlým jeho filmom, je príbeh jednoduchší. Rozhodne sa tu nestretneme z rôznymi svetmi obrovských rozmerov a ani z rôznorodými postavičkami, ktoré by svojou špecifickosťou ohurovali, alebo zabávali. Totoro je rozprávkou o dvoch sestrách, ktoré svojimi očami vnímajú lesný svet pri ich dome a spoznávajú priateľského ducha Totora. Druhá dejová línia sleduje túžbu dievčat po matkinom uzdravení aby mohli byť konečne spolu a aby sa z nich všetkých stala znova rodina. Táto téma je nadradená tej rozprávkovej. Ale keď príde rada na kúzla, tak Miyazaki nepozná hranice a prezentuje nám silu krásnych okamihov v ťažkom životnom období. To ako majú silu, to ako na nás vplývajú a hlavne, že nič nie je také zlé ako sa zdá ak sa nájde niekto, kto vám pomôže. Veľmi dojímavý film, ktorý som si naozaj skvelo užil a ktorý mal pre mňa v tomto prípade väčšiu váhu ako Miyazakiho filmy s posolstvom, pretože sa stal akousi oslavou detstva a detskej nevinnosti. A nápad z Mačkobusom je za sto bodov.(16.8.2011)

Tonari no Totoro je najdetskejším z Myiazakiho filmov. To mu však vôbec nebráni v tom, aby diváka vtiahol do deja a nepustil ho až do záverečných titulkov. Totoro je príbehom dvoch sestier, ktoré v polorozpadnutom dome zažívajú fantastické dobrodružstvá s tvorom menom Totoro. Mimochodom najlepšia scéna je určite tá s rýchlorastúcim stromom a Totoro je proste neuveriteľný pohoďák. Smoazrejme zase sa lieta a je tu veľa zelenej. 10/10(18.7.2005)

• - Postava Totora se objevila i jako hračka ve filmu Toy Story 3: Příběh hraček (2010). (Hromino)

• - Film Můj soused Totoro je označován za Mijazakiho nejautobiografičtější - objevuje se zde téma stěhování a odloučení dětí od matky. (Innuendo1987)

• - Jména hlavních dívčích postav ve filmu mají obdobný význam. Mei je japonské označení pro květen a Satsuki označuje pátý měsíc v roce, tedy rovněž květen. (mr.filo)