Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

Motinski

Démonicky film. Mrazivý a deprimujúci, plný skrytých významov a bezchybných hereckých kreácií jedného človeka. Rudolf Hrušinsky dokázal výrazom tváre a obyčajnými monológmi spôsobovať zimomriavky. Toto je pre mňa asi najlepší český film aký kedy vznikol. Spaľovač mŕtvol nezostárol a aj po rokoch má hororovú atmosféru, geniálnu hudbu, kameru a strihačskú odviazanosť. V Amerike sa za takéto veci voľakedy rozdávali oskary. U nás sa film zamkol na dlhé roky do trezoru. ()

senor

Klasika z vrcholného období českého filmu. Hrušínský je mrtvolně fascinující, jeho posedlost smrtí na nás z plátna přímo kape. Skvělá kamera. ()

Avathar

Rudolf Hrušínský je diabol! Neuveriteľne mrazivý zážitok, čierno-čierna komédia, psychologický horror, portrét zvrátenej mysle ako aj jedna z najsilnejších obžalôb zhubnej sily nacizmu. Pán Kopfrkingl je jednou z najdesivejších postáv kinematografie (nejaký Hannibal Lecter sa môže ísť kĺzať. Toto je psychopat par excellence!). Klenot, ktorý predbehol dobu a spolu s KLADIVOM NA ČARODEJNICE jeden z najlepších (nielen) českých filmov. 100% ()

Týnkaa

NE, prostě NE... V tomto filmu je skryto všechno co si člověk vybaví při vyřčení slov "POVINNÁ ČETBA", a to jsem šprt co přečetl všechny knížky ba i některé co se ani nečekalo, že by někdo vůbec kdy četl... takže pro mě slova povinná četba neznamenaly nic zlého, ale až po shlédnutí Spalovače, si dokážu docela přesně představit jaký odpor se k tomu dá vytvořit... toto, teda bylo vážně moc... úděsně slizký pan Kopfrkingl mě vytáčel už od samého začátku filmu... Nemám ráda když někdo nedokouká film, ale toto bylo děsný, v půlce jsem vážně přemýšlela o tom, že to holt budu muset vypnout - děj se táhl, pořád poslouchat monotónní hlas jednoho chlápka, no pro mě nic neříkající přes hodinu a půl trvající blaf - bohužel ()

JimmyII

Syrové a nervydrásající veledílo, kde kameraman spolu s Hrušínským, který prakticky nesleze z plátna, útočí na všechny divákovy smysly i city v úplně každičké scéně. Jediný dobrý Herzův film, na nějž se dá dívat i po těch letech, je bezesporu jedním z nejlepších, co u nás vznikly. Tohle se prostě musí vidět. Ne, pardon, zažít! ()

SG_ever

Mistrovsky natočený film, na který se znova dívat nebudu... Nebo jen v případě, když si budu chít zkazit náladu... ()

Belbo

Jak u většiny filmů, kdy se mi líbí herecké výkony a zbytek ne, dávám dvě. Dějově je film velmi, až identicky, blízký knižní předloze(jedna z hvězdiček). Hrušinský nepodává životní výkon, maximálně jeden z těch lepších, či lépe řečeno zapamatovatelných. Herz režíruje sterilně a až na několik zajímavých experimentů nudně(sám přiznal, že by dnes film natočil jinak). Kamera skvělá. Když se někdo zeptá na Spalovače mrtvol, většina odpoví cukrářskou hláškou, popřípadě zablekotá co si o Hrušinském. Ale to nedělá film filmem, maximálněpopkornovou zábavou - a tak je většinou i Spalovač přjímám. Když jsem se vracel z projekce, zaslechl jsem fráze typu drsný, nejlepší Hrušinský, děsivý Hrušinský, ... Ale ne infantilní. V knize se vyvíjí, v ději je několik zlomových míst, které charakter K. K.(nazývajícího sám sebe Roman - romantik) přesouvají do vyhraněnějších pozic, mění se pomalu. Kopfrkingl není normální, nebudu lhát, ani na začátku knihy, oproti fimu, nevystupuje jak spalovací úchyl. ()

prizdisrac

"To je náš časový řád, jakýsi jízdní řád smrti kterému se nikdo nevyhne, leda že by se chtěl dát pohřbít do země" Nejlepší možné ohodnocení tento film a vůbec všechny zaručeně spasí. "Drahé děti, pohřbu žehem se vskutku nebojte. Zenuško když máme tak vzácnou návštěvu nechtěla bys zahrát něco na klavír? Třeba Mahlerovy Písně o mrtvých dětech. Nebo něco úsměvnějšího, třeba Saint-Saenův Tanec kostlivců" ()

DaUr

Těžko napsat něco, co zde již nebylo napsáno. Mohu tedy jen potvrdit, že výkon Rudolfa Hrušínského je opravdu vyjímečný, kamera nápaditá a dynamická a atmosféra neuvěřitelně mrazivá. I přes mou nelibost vůči české (a československé) kinematografii tedy musím uznat řemeslnou dokonalost, kterou Herzův snímek oplývá, a hodnotit plným počtem, ačkoliv za stoprocentní zážitek se ho označit neodvážím. ()

LadyPupu

Geniální Rudolf Hrušínský, submisivní Vlasta Chramostová, mrazivá atmosféra, zrůdnost jednání. Dvě rakvičky a dva věnečky to jsou dohromady 4 hvězdičky a jedna navíc za režii. Herz v životní formě. ()

Lachtaan

Karel Kopfrkingl byl zabedněný psychopat, Rudolf Hrušínský Bůh hereckého nebe. Sloučení těchto dvou charakterů do jednoho stvořilo naprosto vytříbenou osobnost, správně elegantní, nebojácnou, střídmou a sebevědomou. Schopnou pro svou zatvrzelou ideu dokonalého světa zbavit se všeho, co mu dokonalost připomínalo kdysi. Úplně bych zde nuceně nepoužíval hororové značení, mírným krokem vedle celého filmu je jeho táhlost k onomu očekávanému konci. Psychodrama je ale zaručené, jen jsem měl po obeznámení se s knižní předlohou ve škole trochu větší naděje. P. S. Nemohl jsem si pomoci nesmát se miniroličce tehdy mladičkého Jana Krause. ()

Endyis

Menzel, Chytilová, Němec - ač mam tyto tři tvůrce rád, museli si myslím minmálně několikrát provinile polknout, po tom co Herze neustále odstrkovali od projektu perličky na dně, že není filmově vzdělán a když jím to v šedesátém osmém Jůra takhle naseríroval a všem "natrhl tipec" tímhle mistrovským dílem, které nikdy nemůže zestárnout! 100% ()

Cushing

Jeden z nejlepších převodů románu na filmové plátno. Tohle a Petrolejové lampy. Zde se Herz plně vyrovnal Vláčilovi. Ovšem navíc je tu ta dobově palčivě aktuální paralela nacismus/komunismus, nesmírně odvážně nastíněná. Trezorák jak bič... A po letech: Je smutné vidět, jak umělci stárnou a jejich dřívější talent je tentam. Memento... Ještě že díla zůstávají. ()

kurcatovium

"Vida ta tyč, pan Dvořák ji chtěl odstranit... Ale já jsem říkal, že ji ještě někdy budeme potřebovat.V lidském popelu není rozdíl. Co abych tě Mili dal k němu?" "Tatínku?" Bác. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)