Tematicky navazuje Woody Allen na film ANNIE HALL, formálně však jde jinou cestou. Snímek MANHATTAN, melancholické vyznání lásky rodnému městu New Yorku, fascinuje černobílou fotografií na širokém plátně a Gershwinovou hudbou, která filmu dodává tklivě veselý, jímavý podtón. Woody Allen sám hraje televizního režiséra Issaca, který se nemůže rozhodnout pro jednu ze svých lásek, protože u žádné ženy nenachází skutečné naplnění. Neutěšeným milostným vztahům odpovídá převažující životní pocit newyorských intelektuálů: lze pozorovat úpadek kultury, osamělost, problémy se vzájemnou komunikací a neurózy jsou průvodní faktory. (Quentin T.)

ScarPoul

Ťažko vyčítať, keď je to také pekné. Manhattan je dospelý film o láske v ktorom sa miesia intelektuálne dialógy s tými vtipnými. Keď som začal pozerať tento film visela mi nad hlavou veta - že sa jedná o najlepšie Allenovo dielo. Ak vám toto niekto o filme povie, samozrejme, že sa vo vás prebudia očakávania, ktoré málokedy film naplní. Tým ale nechcem povedať, že u Manhattanu sa tak stalo. Dôležitejšie je, že som počas sledovania na túto vetu zabudol a nechal som sa unášať príbehom. Mozaika scén, dotvárajúcich perfektne napísané a zahrané charaktery, vybočujúce s priemerných filmov o láske a vzťahoch - čo nie je prekvapujúce - Allen je totiž niekde inde ako celá americká filmová produkcia, mi jednoducho očarovali. Výborný film, ktorému do atmosféry dopomáha fakt, že je natočený na čiernobiely formát. Finále je krásne a podmanivé a v tomto smere prekonáva inak perfektnú Annie Hall. Pre mňa jeden z najlepších Allenov. ()

Lacike

Prijemna Allenovka s trochu prekvapivym vyvojom. Cakal som, ze na konci spolu ostanu uplne ine pary. Trochu mi vadil otvoreny koniec. Tentokrat som si prial definitivne uzatvorenie pribehu. A takisto mna prilis nebrali tie neustale zabery na New York, ktore mali dokreslit atmosferu. Mna tieto zabery skôr otravovali. Vysledkom je prijemna Allenovka s obcasnymi hluchymi miestami a preto davam len 7/10. ()

rawen

Je to trošku jiný Allen, nicméně pro mě osobně velice příjemný zážitek. Film si na nic "nehraje" - je docela přímý, Allenova ztřeštěnost byla omezena do vyvážené míry (tak, aby z toho nakonec nebyla komedie, ale vlastně romantický film). Vyzdvihnu ještě hudbu a dialogy (hlavně u těch pseudointelektuálských keců jsem se dost nasmál .) 9/10 ()

Mr. Lobo

Nejslabší Allen co jsem viděl. Většina věcí mě spíš iritovala než cokoliv jiného s pozitivní konotací. Nejlepší byla určitě úvodní scéna a potom plakátová scéna. Ty kdyby zbyly a ostatní se vyhodilo, je to geniální. ()

Terva

CITÁT - Měla jsem orgasmus, ale podle doktora nesprávný......... Ocenění : Oscar - nominace: vedlejší herečka (M. Hemingway), původní scénář BAFTA - film, scénář Bodil Awards - neevropský film César - zahraniční film Guild of German Art House Cinemas - zahraniční film Italian National Syndicate of Film Journalists - režie zahraničního filmu Los Angeles Film Critics Association Awards - vedlejší herečka (M. Streep) National Board of Review - film, vedlejší herečka (M. Streep) National Society of Film Critics Awards - režie, vedlejší herečka (M. Streep) New York Film Critics Circle Awards - režie .........Režie : Woody Allen. Scénář : Woody Allen, Marshall Brickman. Kamera : Gordon Willis. Hudba : George Gershwin. Hrají : Woody Allen jajo Isaac Davis. CITÁT - Zhasni! Zkusíme čtyřčata........ ()

JayZak

Woodyho pocta jeho milovanému New Yorku (Manhattanu) a nepřímé pokračování Annie Hall... Nerad tyhle dva filmy srovnávám, protože k oběma mám blízko, ale Manhattan je podle mě skoro na stejné úrovni. Film je o něco vážnější než ostatní Woodyho typické filmy, ale přesto tu najdeme spoustu vtipných dialogů, na které jsme zvyklí. Co se mi na Manhattanu nejvíc líbí, je ta melancholie, která celým filmem prostupuje. Viz noční až jitřní scéna u mostu nebo ta v muzeu u expozice Měsíce :). ()

Bubble74

Často bývá Manhattan srovnáván s Annie Hall. Mně se líbily oba snímky na plný počet a každý jinak. U Annie se pokaždé nasměju u přehršle skvělejch hlášek a Woodyho pseudointelektuální, neuroticky přednesený humor mě opravdu baví. Manhattan na mě působí trochu vážnějším dojmem, ale tady je pro mě požitkem ta celková atmosféra. Spojení jedinečných záběrů černobílého New Yorku s nikdy neomrzející Gershwinovou hudbou, včetně finální Rapsody in Blue je uměleckou delikatesou s přídavkem té poetické a optimistické třešničky na závěr. “… not everyone gets corrupted... You have to have a little faith in people.” ()

corpsy

Woody Allen. Svojský, obdivovaný, zatracovaný ( to záleží od doby ). A predsa natočil snímok, ktorý síce nieje veľkoplošným obrazom jednej slávnej časti NY, ale v pohľadoch kamery, neskutočne ( na Woodyho ) štylizovaných viete, že za tými barákmi, mrakodrapmi a ostatnou betónovou džungľou, je presne ten život ktorý si od tohto megalomanského mesta predstavujete. Tu sa Allen ukazuje aj viac ako remeselný režisér, než len vynikajúci scenárista, každá scéna sa dá dať na obrázok a vyvesiť niekde do prozaicky štýlovej cafe-bar reštiky. Trpké, skutočné dielo. ()

F.man

Doslova si libuju v Allenovém posměchu k přehnané intelektualitě. Doslova si libuju v jeho sebedestruktím sdělování pocitů. Doslova si libuju v jeho obličeji a intonaci, ve vývoji hlavní postavy, i postav vedlejších. Doslova si libuju v jeho černobílém zachycení New Yorku, jeho groteskních náznácích, libuju si v dokonalé hudbě... Doslova si libuju v Manhattanu, protože vystihuje vše čím mě Woody Allen baví. V Manhattanu je to navíc skvěle namixováno a skloubeno dohromady - 5 hvězd je jediným možným hodnocením. They probably sit around on the floor with wine and cheese, and mispronounce allegorical and didacticism. ()

Astaroth12

Tak tento Woody ma až tak nebavil.Je to film o vzťahoch, ktoré sú bežne videné i v reálnom živote a niesu okorenené žiadnou tragédiou či aspoň dramatickým momentom. Ona ľúbi jeho, on ľúbi ju, lenže má manželku, tak ju pošle k vode, ona sa zaľúbi do......Načo by som to vypisoval, ten príbeh si vie domyslieť asi každý. Je tu niekoľko pekných ironických hlášok, ale to od filmov, ktoré stvoril W. Allen sa očakáva, že tu budú. Charaktery postav sú pekne rozpracované a herci, ako inač to zvládli s prehľadom. Lenže viac, ako silné 3* dať nemôžem. ()

spaceboyCZ

Černobílí New York i po tolika letech je neskutečně magický.. Škoda jen občasně zbytečných konverzačních prostřihů (i když to je vlastně Allenova podstata). A mohl dát větší prostor Meryl. ()

Cimr

Uživatelka Nathalie to vystihla naprosto přesně, když napsala, že "celek je víc než suma částí". Snad pro žádný jiný film to neplatí tolik jako pro Manhattan. Není zde ani zdaleka tolik vtipných hlášek, jak jsme u Woodyho zvyklí. Film nemá tak novátorskou výstavbu jako Annie Hall, je vlastně dost konzervativně vyprávěný - dokonce za pomoci černobílé kamery. Manhattan není společensky satirický ani neřeší tak závažná témata jako např. Zločiny a poklesky či Hana a její sestry. Není zde strhující příběh a nedojde k žádné převratné pointě. Herci jsou fajn, ale životní výkony nepředvádějí. A přesto je v tomto filmu NĚCO, co z něj činí pro mnoho lidí (včetně mě) srdeční záležitost. A co to tedy je, to "něco"? Allen nikdy neměl ve svém filmu tak epický začátek - černobílý ohňostroj nad New Yorkem a do toho řve na plné koule Gershwin. A tento úvodní výbuch jako by vydržel rezonovat až do posledního záběru. Film je pevně zasazen do doby a prostoru. Odehrává se koncem 70. let na Manhattanu a nemohl se odehrát jinde a jindy; prostředí filmu jako by bylo zároveň jeho hlavním hrdinou. V úvodních záběrech vidíme několik mrakodrapů se svítícími okny - jsou jich tisíce a za nimi tisíce různých lidských příběhů. Allen vybral jeden z nich, ten Isaacův, ale cítíme, že stejně zajímavé by mohly být všechny. A právě to, jak město v nádherně nasnímaných obrazech tepe, dýchá, vlní se jako jazz, je podle mě příčinou oné kouzelné atmosféry. Manhattan je zkrátka film natočený z čiré lásky. Lásky k jednomu městu a jeho obyvatelům (či spíš obyvatelkám). A snad proto ho i my tak milujeme. ()

Alqarin

Allen v mírné sebeparodii. Na rozdíl od Annie to u mě není na zlato, ale jako neveselá sonda do vztahů neveselých lidí Manhattan šlape vesele, jen chybí ta hodnota navrch. ()

Terter

Krátce po ANNIE HALLOVÉ natočil Woody Allen tento brilantní snímek, který je však podle mně neprávem srovnáván s jeho oskarovým počinem. Společný mají pouze námět - intelektuála snažícího se ukotvit svůj život v nějakém vztahu. Tím ale veškerá podobnost končí. Tematicky je každý film někde úplně jinde. Zatímco ANNIE HALL je analýza vztahu, MANHATTAN je o hledání takových vztahů. Ještě větší rozpor je vidět ve zpracování. Tam, kde ANNIE HALL využívá řadu flashbacků, monologů do kamery a animované vložky, Manhattan si vystačí s černobílou kamerou a civilnějším pojetím. To ovšem neznamená, že by byl horší. Není. Je stejně dobrý. Místo komedie ale čekejte lehce melancholickou úsměvnou podívanou plnou krásné Gershwinovy hudby a všeho, co máme na Woodym tak rádi. ()

ivishka

Skvělý výrok, který mě bůhví proč napadl již mnohokrát v mém životě a zrovna bych neočekávala, že mám trochu podobné názory na svět jako Woody "...sedí u televizí a gama záření jim pomalu vyžírá mozkové buňky".Filmy od Woodyho Allena bych mohla klidně přirovnat k příručkám plným jmen velikánů z různých odvětví historie.. Člověka snad nikdy nepřestane bavit jeho smysl pro filmovou estetiku(i když ty současné filmy postrádají tu genialitu, ale ruku na srdce - který rejža točí pořád geniality..). Pobavil mě podobnými výroky jako: "...chceš čokoládu?" Woody:"Ne ty rozdáváš čokoládu jako heroin a prášky!" A herecky také nezklamaly Diane Keaton a Meryl Streep. ()

GodComplex

Nechapu, jak muze Woodyho bavit tocit 1 film porad dokola. Manhattan je v podstate 1:1 to same co Annie Hall, jen v cernobile forme. Stejne mesto, stejni herci, stejne tema, stejne rozhovory a predevsim stejna nuda. Diky cernobilosti je to vizualne stylovejsi a mene spinave, coz ve vysledku vyzniva ve prospech Manhattanu. Dalsi bonus oproti Annie Hall je uvodni kolaz zaberu NY, ktera byla super. Nakonec je to tedy o kousicek lepsi, jinak je to ale stale stejna Allenovska zoufalost a bezbreha vztahova nuda. Tentokrat mi navic Woody zacal hodne vadit jako herec, protoze co si budeme povidat, herec je to spatny. Nejhorsi je, kdyz se snazi neco prednest, nebo vypravet a mlaska u toho, to je totalne na facku. 4/10 ()

Popluh

Komornější a režijně méně vynalézavější než Annie Hall, přesto stále Allenovské v dialozích a nesmírně sympatické po stránce hereckých výkonů. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN