Tematicky navazuje Woody Allen na film ANNIE HALL, formálně však jde jinou cestou. Snímek MANHATTAN, melancholické vyznání lásky rodnému městu New Yorku, fascinuje černobílou fotografií na širokém plátně a Gershwinovou hudbou, která filmu dodává tklivě veselý, jímavý podtón. Woody Allen sám hraje televizního režiséra Issaca, který se nemůže rozhodnout pro jednu ze svých lásek, protože u žádné ženy nenachází skutečné naplnění. Neutěšeným milostným vztahům odpovídá převažující životní pocit newyorských intelektuálů: lze pozorovat úpadek kultury, osamělost, problémy se vzájemnou komunikací a neurózy jsou průvodní faktory. (Quentin T.)

BOURQUE

Film, ktorý vlastne nesie ďalej myšlienky z filmu Annie Hall, ale ako sa píše v obsahu, formálne pokračuje na úplne inej ceste. Je to skutočne tak! Napriek tomu opäť môžeme vidieť tie skvelé nápady, ktoré robia z Woodyho tak dobrého herca a režiséra. Síce je to „oveľa“ slabší, ako už spomínaný druhý film, ale zobrazenie ľudských citov a vzťahov sa Woodymu opäť podarilo. Krásny Manhattan v čiernobielom zobrazení + Gerschwinova hudba + skvelí herci (Woody, D.Keaton, M.Hemingway) sa rovná k príjemnému a dobrému zážitku. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Rokle

Ač nemusím vztahovky, které naplno ukazují velké věkové rozdíly, tak tady mi to kupodivu nijak zvlášť nevadilo. Navíc Allen srandovně popisuje, přirovnává a ukazuje život takový jaký je. Bez velkých gest, na malé ploše, o to víc s důrazem na to, že láska je pomíjivá a nikdy si nemůžeme být jistí, co a kdo ve vztahu něco tají. ()

huko

Docela chápu proč s tímhle filmem Woody nebyl zas až tak spokojený. Osobně jsem čekal, že exteriérové scény dostanou více prostoru, scházela mi tak větší provázanost názvu s obsahem filmu. I novodobá Godzilla dala Manhattnu větší prostor :) Nicméně toho si člověk všimne až po filmu, tak to zas tolik nevadí. Co se přehlédnout nedá, resp. spíš nedá přeslechnout, jsou některé hudební vložky, jakoby zakomponované úplně omylem. Vždycky mě to proplesklo jak větrák přecpanou masařku a vytrhlo ze zabranosti do děje filmu. ()

GOREGASM

Manhattan je pro Woodyho evidentní citovkou, kterou dokládá nejen pocitově zvoleným černobílým formátem, jehož statické záběry New Yorku z hlavy jen tak nevymažu, ale také nespočtem dějových odkazů. Manhattan je ale především další neopakovatelnou vztahovou konverzačkou akurátně dochucenou dramatem, kdy jsou karty rozdány opět úplně jinak, přestože v hlavních rolích jsou opět Woody Allen i Diane Keaton. Oba jsou znovu a znovu neskuteční, Woody chrlí jeden bránicovědestrukční bonmot za druhým a já si dovolím citovat: "Party Guest: Oh,but really biting satire is always better than physical force. Isaac Davis: No,physical force is always better with Nazis". 100% ()

mi-ib

"Měla jsem konečně orgasmus a doktor mi řekl, že to byl orgasmus špatného druhu." - "Špatného druhu? Já jsem jej nikdy neměl špatného druhu. Nikdy. I můj nejhorší stál za ty peníze." Minimálně o 50 % lepší než Annie Hallová. Tady jsem asi konečně přišel na chuť těm kecům Woodyho Allena, které se mi teda líbili už v Banánech, ale právě Hallová mě dost zklamala. Takže jsem čekal jen to nejhorší Navíc vidím, že je to černobílé. Kupodivu jsem však vůbec nebyl zklamanej. Příběh je pro mě mnohem stravitelnější než u Hallový a Allenovi kecy mě nejedenkrát dostali. Tady jsem pochopil, proč je to komedie. Přesto tenhle typ příběhů není nic moc pro mě. Já se v tom zkrátka nevyžívám a jenom proto nedám tu čtvrtou hvězdu. Vzhledem obrovského zklamání u Annie Hallový byl Manhattan pro mě příjemné překvapení. ()

Mr.FreeZer

Woodyho Allena moc nemusím, ale tento snímek jsem si nechal líbit. Hodně dialogů, skvělých vtipů a vztahových peripetií. ()

Carthorias

Satira na klasu pseudo-intelektuálů, kteří se ohánějí jmény ze světa umění či filozofie, aniž by svým tvrzením cokoliv sdělovali. Herecky je to zde slabší, Woody sice předvádí svůj typický standard (prostě zase hraje sám sebe), a Diane Keaton ještě jakžtakž snese přísnější měřítko, ale zbytek herců nic moc. Toporný Michael Murphy, jeho zapomenutelná žena a naprosto otřesná Meryl Streep, která celou dobu pobytu na plátně drží na obličeji ten stejný otrávený výraz, tahají snímek dolů. Jediný dobrý herecký výkon je od osmnáctileté Mariel Hemingway (Ernestovy vnučky), která u mě Manhattanu sama vyválčila hvězdičku navíc. Co se týče záběrů na New York samotný, tak to je kategorie, ve které mě film nejvíce zklamal. Nejdřív film diváka navnadí krásnou scénou nočního New Yorku na začátku filmu http://www.youtube.com/watch?v=0o6QKpNK9Cc , aby následně spadl do obrazové monotónnosti, ze které se do konce nevymaní. Výjimku možná představuje ještě scéna u Queensboro Bridge viditelná na plakátu. Ale to je vše! Žádný Chrysler, Apollo, Flatiron, Central Park (ten ve filmu je, ale pouze okrajově), Queens towers, Madison square garden, Ellis Island, Washington square park, Bryant park, Empire State(!), Bleeker street, Wall street, nebo třeba Rockefeller Plaza. Žádné z těchto míst, které vyzařují poetiku New Yorku jako reaktor v Černobylu, nejsou ve filmu zahrnuty. A když už ano (jako například Ruská čajovna), tak jsou zcela přehlédnuty a využity pouze jako záminka ke špatnému vtipu. Když už jsme u toho, Manhattan není vtipný. Respektive není vtipný jako Allenovy ostatní filmy (Spáč, Láska a smrt, Annie Hall). Kadence hlášek je pomalá a většinu z nich lehce zapomenete, čest výjimkám ("I had a mad impulse to throw you down on the lunar surface and commit interstellar perversion"). Paradoxně mi proto přijde Manhattan jako nejméně New Yorkovatý z jeho filmů, jeden z těch nejméně vtipných a celkově jako jeden z těch ze spodních poliček Allenovy kinematografie. ()

Iriquindae

Klasický film od Woodyho, i když dává větší důraz na vizuální stránku. Dialogy jsou prostě skvělé, jedny z nejlepších, co jsem zatím u jeho filmů slyšel. Subjektivně stejně ale dávám jen takové hodnocení, už mám dost nešťastných lidí a jejich afér, stejných jako vždycky. ()

Biopler

Manhattanu dáva Allen poctu len v záberoch na jeho dominanty. Samotný príbeh je obohraná platňa plná kecálkovín, nič nové. ()

Porp

Človek skutočne miluje len raz - je hlavným posolstvom tohto krásneho filmu, ktorý mi pomohol ujasniť si životné hodnoty. Jedinú výčitku, ktorá mimochodom platí pre všetky filmy Woodyho Allena, vidím v tom, že do hlavnej úlohy zakaždým obsadí sám seba. Ťažko je potom uveriť, že s tým svojím ksichtom, môže byť taký úspešný lámač ženských sŕdc. ()

pabelito

Romantický, neurotický, hypochondrický, filozofický, newyorský, humoristický... Jednoducho, pravý Woody, tak ako má byť: ani surový, ani pripečený, ale zo všetkých strán pekne prepečený. Mne síce naživo ten Manhattan také cool miesto nepríde, ale svojmu najobľúbenejšiemu režisérovi na tých 90 minút zožeriem aj kapra s navijákom. Odhliadnuc od toho, že tie kapre vlastne tiež nemusím... ()

Arequipa

U "Láska a smrt" jsem se smíchy popadal za břicho a těšil se na Manhattan a... byl zklamán. Film je to dobrý - Allenova upřímná zpověď k rodnému města za zvuků krásné Gershwinovy hudby - ale momentů k zasmání bylo tetokrát pomálu. Silné ***. ()

BDMarty007

V úvodu jsem se trochu nudil a nebyl jsem úplně nadšený z černobílého řešení. Postupně mě ale okouzlilo pár vynikajících konverzačních vtipů a nakonec se z toho vyloupnul i příběh, který mě chytil za srdce, a když to skončilo, věděl jsem, že jsem právě viděl skvělý film. Nakonec velmi silné po emocionální stránce. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN