Reklama

Reklama

Historické výpravné drama se odehrává v Rusku na konci 19. století. Budoucí car, mladý Nikolaj Romanov, se zmítá mezi milostným vztahem s primabalerínou Matildou Kšesinskou a smyslem pro povinnost. (TV JOJ)

Recenze (28)

Marius 

všechny recenze uživatele

S výnimkou hrubých rysov deja je Matilda doslova rozprávkou, v ktorej platí okrem tých najznámejších historických medzníkov len to, že cársky balet bol zásobárňou mladých mileniek romanovských elít. Sama Kšešinská bola skôr než nešťastnou romantičkou zlatokopkou, ktorá mala v posteli pol Petrohradu. Každopádne ruská kinematografia je dnes v porovnaní s ostatnými úplne inde pokiaľ ide o temer manieristicky krásne obrázky, k čomu v tomto filme prispievajú aj interiéry katarínskeho paláca a iných známych romanovských stavieb a ostatné zložky výpravy. A ako som už povedal pri Já, Olga Hepnarová, Michalina bude raz superstar, to dievča nielenže je krásne ale hrá jej to ako máloktorej. 8/10 P.S. Nechápem ten povyk zo strany pravoslávnej cirkvi a Natalie Poklonskej. Ten film bol k Mikulášovi II. až prijemný. ()

Jehova 

všechny recenze uživatele

Nechápu, co se na tom filmu pokryteckým černoprdelníkům z RPC tak nelíbilo. To že byl Mikuláš II taky jenom člověk? Jestli se skutečná Matilda jenom trochu podobala herečce, která ji ztvárnila, tak ho docela chápu... Kromě toho, nepřijde mi, že by ve filmu byla Ruská říše vykreslována jako země šibenic, alkoholismu a smilstva, což RPC filmu vytýká. Nic z toho se tam téměř nevyskytovalo. ()

Reklama

Kamil111 

všechny recenze uživatele

Tomu říkám poklonkování umělce moci. Živě si představuji Putina, jak se projektuje do role Mikuláše II. a klečí na kolenou při ohňostroji na památku zesnulých mužiků. A to vzývání ruské moci přes obrazy milované carské rodiny. Michalina musela dostat nabídku, která se neodmítá (finanční, samozřejmě), že šla do takové sračky. Bohatý rozpočet byl na výpravě znát, aby ne, ale to je všechno. Za ni ty dvě hvězdy. ()

Johnny.ARN 

všechny recenze uživatele

Takže Hepnarová si spravila výlet do cárskeho Ruska, kde svojimi malými kozami zvádzala Mikiho vol. 2, na ktorého si ale prúsila zúbok špatná nemka. Neriešim historicitu, tá mi je u ruských filmoch fakt u prdele, nakoľko strana a vláda veľmi rada filmy prikrášľuje a nedovolí vypustiť niečo, čo by matičke Rusi poškodilo. Aj kontroverzie okolo tohto počinu boli viac na hrané ako myslené vážne. Šak Mikino mal asi pol miliona detí, prečo by nemohol vo volných chvílach ešte ako miestodržitel obšťastnovať nejakú baletku? A že je to národ alkoholikov? Šak je, to platí do dnešných čias. Natočené to je veľkolepo, výpravne, s bohatými kostýmami a dlhou minutážou. A asi do polky je to aj veľmi pozeratelné. Potom ale prídu nejaké podivuhodné strihy, scény, ktoré do seba nezapadali a korunovácia, ktorá nebola zvládnutá tak v deji ako aj vo filme. Ale aspon vieme, prečo bol Rasputin na dvore varený pečený. 2 z 5 ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Spíš melodrama než historické. Filmařské vytažení ničeho do historických souvislostí trochu vadí, pokud ale Matildu pojmete čistě jako romantickou frašku úplně náhodou z nejvyššího ruského prostředí, dopadne na výbornou. Filmařům se mimořádně podařil casting, Michalina (a její další nahé scény) udělá určitě větší díru do světa než v Muzzikantech a jako děvuša fatale je přesná. Přes ní jsem se taky k filmu dostal, obvykle ruskou kinematografii nesleduju. Mnoho povyku pro nic, jako obvykle, nic smilného neukazuje. Ode dneška má můj slovník nový pojem - šeredná jako (Němka) Luise Wolfram. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (3)

  • Ruská poslankyně Natalja Poklonská o filmu řekla: „Rusko je ve filmu ukázáno jako země šibenic, opilců a smilstva. Nemůžeme dopustit, aby se do kin dostal film, který záměrně falzifikuje historii a diskredituje, pomlouvá a vysmívá se jednomu z nejvýznamnějších svatých naší církve - caru Mikulášovi II. a členům jeho rodiny." (Kaufman)
  • Ještě před dokončením se filmem zabývala komise ministerstva kultury, která hodlala jeho závadnost posoudit na uzavřené projekci. Na velkofilm, který stál v přepočtu asi 630 milionů korun, si stěžovali především pravoslavní strážci morálky a ctitelé památky posledního ruského cara, který byl v roce 2000 svatořečen. (Kaufman)
  • Niektoré skupiny ortodoxných veriacich sa vyhrážali vypaľovaním kín, ktoré tento film premietnu. (d-fens)

Reklama

Reklama