Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Maloměšťácké pozůstatky v myšlení a jednání lidí ztrpčují život mladé ambiciózní učitelce, která se po mateřské dovolené vrací do školy. Snaží se žít podle svých značně idealistických představ, chce i v soukromí dodržovat názory, jaké hlásá v hodinách občanské výchovy. A zákonitě naráží na nepochopení a odmítavé postoje, dokonce i u svého zpohodlnělého manžela zubaře. Vznikla ideově příkladná, ale přesto značně mondénní moralita, která dnes sotva někoho osloví. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (20)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tohle bylo dost málo uvěřitelné drama a to z jednoho prostého důvodu. Hrdinka učitelka ČJ a občanské výchovy!!! - je po návratu z mateřské zděšena všudypřítomným morálním úpadkem společnosti a tak se hlavně těm svým studentíkům snaží nastavit zrcadlo pravdy. OK, pokud by se vrátila ze Západního Německa, možná bych i jejímu šoku věřil. Ale ona byla učitelka občanské nauky. Nauky, která krom snahy vštípit mladým základy slušného chování také vštěpovala do hlav kydy o socialistickém člověku a socialistickém zřízení pod všudypřítomným dohledem strany a její vůdčí role. Pokud se pamatuji já na svoji ,,občanku'' největší kovaná komunistka a komunista na škole byli právě učitelé tohoto předmětu. Pokud tedy soudružka úča nespadla z Marsu, ale řádně dostudovala pajďák, musela mít hlavu i osnovy a učebnice plnou ideologie a politických keců. A to jí nevadilo? Navíc ta doba opravdu nebyla k tomu aby si v ní každý pouštěl hubu na špacír kdykoliv s něčím nesouhlasil. Hrdinka tak činí velmi drze, netakticky a až sebevražedně. Tohle prostě byl totalitní režim a tyhle remcače uměl velmi rychle vyřídit i s potomstvem. Buď byli odstraněni povýšením někam, kde nebylo o nich slyšet, nebo byli naopak odsunuti do zapomnění na nějaké podřadné místo. Tahle ale nebyla žádná bojovnice za demokracii a pravdu s láskou, spíš notorická remcačka. Je dobré se ozvat a přátelům říci občas upřímně co si myslím, ale znám i takové, co mají potřebu sdělovat své názory na cokoliv upřímně a neustále čímž jsou nesnesitelní. Docela se divím Abrhámovi, že to dal... Dávám za dvě vytržené osmičky. * * ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"A přitom máme většinou dobrý a často ty nejlepší úmysly. Je to horší nebo lepší?" V případě tohoto filmu se obávám, že ani ty nejlepší úmysly nestačí. A moc to nezachraňuje ani několik známých českých herců počínaje Josefem Abrhámem přes Viktora Preisse či Janu Štěpánkovou a konče Otou Sklenčkou. Vše podle mě zabíjí nesympatická hlavní postava, kterou nepříjemným ječákem nadabovala Veronika Žilková. Hlavní dějová linka filmu ze školského prostředí o střetu idealistické mladé učitelky s šedou realitou, by ještě ušla, ale ty věčné hádky (na střeše domu) mezi onou učitelkou a jejím manželem (Jiřím Abrhám) jsou vážně dost divné. Tak trochu o ničem, jako asi celý tento film... Příjemná je hudební "kulisa" filmu v podobě Beethovenovi 9. symfonie. ()

Reklama

vitekpe 

všechny recenze uživatele

Cesko-polsky film, tvarem pripominajici spis filmy z prelomu sedmdesatek a osmdesatek, nez rok 1985. Tematem je problem souziti mladeho manzelstvi (akcentovane zejmena ve chvili kdy zena Eva nastupuje do zamestnani). Film je natocenej celkem pekne, Magda je krasna (dabovana Zilkovou), je to cele dobre obsazene, ale presto se na to tezko kouka...mozna je to tim, ze je film prilis naivni, nebo edukativni ci didakticky, chcete-li...nevim. Spatne to neni, ale jedna projekce bohate staci. 3+ ()

Master19 

všechny recenze uživatele

Mě se Magda Wollejko líbila. Asi by bylo jedno, kdyby ji hrála Žilková, protože jsou podobné typy, ale asi šlo o nějaký partneršaft, tak to muselo být... Samozřejmě je to úplně naivní kritika takových těch klasických "nešvarů", jako jsou rozkrádačky, protekce, úplatky, podvůdky. Prostě toho, co tu máme pořád. ()

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

Touha po životě v optimální společnosti. To byly dřívější vize, k jejichž naplnění scházelo jediné - lidi. Kdyby bylo víc těch, co jsou schopní dodržovat mravy a bojovat za ně, tak by se nedělo dneska to, co k dnešní společnosti patří, tedy nedostatek respektu člověka k člověku, nedostatek tolerance, nedostatek vědění, a dostatek lenosti a sprostoty, která mnohým k životu stačí. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (2)

  • Film sa natáčal v Prahe a Mladej Boleslavi. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama