Oklamaný

USA, 2017, 94 min

Sofia Coppola

Předloha:

Thomas Cullinan (kniha)

Sofia Coppola, Irene Kamp (původní scénář), Albert Maltz (původní scénář)

Laura Karpman

Sarah Flack

Scénografie:

Anne Ross

Kostýmy:

Stacey Battat

Hodinové čekání na vrchol, který za hodinové čekání rozhodně nestojí. Spousta kradmých pohledů, upřímné zvědavosti a potlačovaných emocí totiž odedře černou práci pro gradaci, která mi přišla jak z jiného, podstatně méně povedeného filmu. Odpovědi na otázky, které mě zajímaly nejvíc, zůstaly schované v tichých ženských postavách. Sofia Coppola definitivně ztrácí svoji nezaměnitelnost.(20.11.2017)

Na historické drama „Oklamaný“ jsem se hlavně díky hvězdnému obsazení (Nicole Kidman, Kirsten Dunst, Elle Fanning) velmi těšila.. Historické kostýmy a výprava byli skvělé, zamlžená atmosféra ponurého venkova a potemnělého domu jsou super, jen ten příběh je tak trošku víc nevýrazný.. Přijde mi, že hlavní hrdinové se tam tak nějak plácají a poflakují.. Nedojde k žádným větším emotivním nebo rozechvělým scénám (asi to tam je, ale mou citlivou strunu to nijak zvlášť nerozeznělo).. Herecké výkony jsou hodně mdlé a potlačené.. Naprosto jsem nepochopila název filmu v souvislosti s dějem.. I když je „Oklamaný“ na dnešní dobu spíše kratším filmem, čas při sledování se neskutečně vleče.. Chybí mi jakákoliv gradace děje.. Sofia Coppola se snaží seč jí síly stačí, ale mne zatím žádným jejím počinem, který jsem viděla, hlouběji do děje nezatáhla.. Kam se hrabe např. na skvělý film „Misery nechce zemřít“ s obdobnou „vězeňskou“ tematikou.. Budu si muset pustit Eastwoodovku z ´71 na spravení chuti :-)(9.11.2017)

Kirsten¨Dunst je možno sledovat pod taktovkou Sofie již po dvě desetiletí a co film, to rozkoš. Nyní poprvé k sobě přizvaly také Nicole. A výsledek? Nádherný vizuální zážitek, který je vyprávěný vlastním tempem, pouze s diegetickou hudbou. Skvělé téma z občanské války kazí pro našince pouze fakt, že původní román nebyl přeložen a chybí toliko kontext.(12.8.2017)

Sofia Coppola natočila vizuálně podmanivý film, kterému asi není moc co vytknout do stylizace, kostýmů a výpravy, čemuž ještě pomáhají herci, kteří svoje party zvládli skvěle, hlavně Kirsten mi tu přišla krásně v pozadí, taková skoro hloupá, což mi k ní nesedí, ale přitom to zvládla skvěle. U Nicole se tomu ani nedivím.(5.10.2017)

Sofii Coppolu mám rád a i přes absenci dechberoucích projektů v poslední, ehm, dekádě se na každý její kousek těším. To byl i případ Oklamaného, komorního historického dramatu o událostech, které se prostě musejí stát při příchodu mladého muže do čistě ženské komunity. Jako poctivý buran neznám knižní předlohu a ani jsem neviděl čtyři dekády starou adaptaci s Clintem Eastwoodem, troufám si ale říct, že přesně tohle je téma, které Sofii dost sedne. Podobně jako ve Smrti panen i zde představuje plejádu ženských postav, z nichž každá svým jedinečným způsobem dokazuje, že jí přítomnost nevinně se tvářícího Colina Farrella není lhostejná. Je sympatické, že řevnivost mezi hrdinkami spočívá spíše v nevyřčených náznacích než teatrálních scénách, jak se ostatně na sešněrované 19. století i sluší. Ve vzduchu je cítit hutná atmosféra a vy jen napjatě čekáte, jakou katarzi si Sofia skrze své precizně vykreslené charaktery nachystala. Ta nakonec není tak emocionálně zdrcující jako u Ztraceno v překladu či děsivě osudová jako v případě Smrti panen, ovšem i tak budete odcházet z kina s trochu vyděšeným přemítáním, co že to v sobě vlastně máme. Chlapi i ženský.(16.8.2017)