Oklamaný

USA, 2017, 93 min

Sofia Coppola

Předloha:

Thomas Cullinan (kniha)

Sofia Coppola, Irene Kamp (původní scénář), Albert Maltz (původní scénář)

Laura Karpman

Sarah Flack

Scénografie:

Anne Ross

Kostýmy:

Stacey Battat

V souhrnu o ničem, psychologické, chladné, temné, bílé, nevinné. Nálada celého filmu je dost nervózní, temná a depresivní, to celé je v kontrastu s bílou barvou domu a šaty sedmi žen a dívek. Příběh je to jednoduchý. Zajímavé je sledovat změnu děvčat při příchodu muže mezi ně. Tak trošku jsem si říkala, jestli to neukazuje na to, že každá z nás je tak trochu prodejná coura. Nicméně celý děj vygraduje do super finále, které rozhodně není nudné. Ono to vlastně vůbec nebylo nudné. Jen se nic moc nestalo a neodehrálo. ..to je divná země ta Amerika.. ..a mám trapný poznámky, srovnej se s tím..nebo to nečti..dáš si houby? (16.12.2017)

Taková delší etudka, která je vlastně nejzajímavější ve své první polovině, ve které se nic neděje a vy se můžete domýšlet, do jako moc zvrhlé roviny se nám to zvrtne. Příběhy odehrávající se v dívčích internátech totiž téměř vždy nesou určité společné rysy (zdravím Petera Weira a jeho božsky uhrančivý Piknik na Hanging Rock). Sofiin Oklamaný si však vypůjčuje pouze téma ženské sexuality a žádný větší mystery úlet se nekoná. Ve chvíli, kdy děj začne být dějem a nabere na zvratech totiž přestává být celý film zajímavým a celkem brzy poté i končí. A to i navzdory tomu, že záběry okolní krajiny a Elle Fanning vypadají fakt božsky. 6/10(19.7.2017)

Sofia Coppola natočila vizuálně podmanivý film, kterému asi není moc co vytknout do stylizace, kostýmů a výpravy, čemuž ještě pomáhají herci, kteří svoje party zvládli skvěle, hlavně Kirsten mi tu přišla krásně v pozadí, taková skoro hloupá, což mi k ní nesedí, ale přitom to zvládla skvěle. U Nicole se tomu ani nedivím.(5.10.2017)

Co se k tomu dá dodat. Prostě naprosto perfektní a skvěle zpracovaný film. Sofia Coppola je opravdu po panu otci. Vidím, že umí být velmi drsná:-). Perfektně zpracovaný příběh. Jak už jsem psal včera do deníčku. Pro mě letos zatím nejsilnější zážitek a myslím, že ho jen tak něco nepřekoná. Sofia Coppola napsala vynikající scénář, plný vtipných hlášek a také velmi tvrdých scén. Myslím, že se jí zfilmování slavné knihy Thomase Cullinana povedle ještě lépe něž Donu Sieglovi s Clintem Easrwoodem z roku 1971. Hlavní roli hrál opět scénář. Zatímco u Siegla je příběh ukazován z pohledu muže, Sofia dala plný prostor ženám a celkový pohled na film tak posunula mnohem výše. Původní film byl, ale samozřejmě také velmi povedený:-). Musím říct, že v rozhovoru se Sofií Coppolovou od ní padla věta, že film považuje za velmi hořkou černou komedii. Nemohu nic víc než souhlasit. Opravdu šlo o pořádný černý humor i když film působí jako válečné historické drama. Opak je pravdou. Coppolová skvěle charakterizovala jednotlivé postavy. Scénář opravdu promyšlený, žádné nedostatky ani zbytečné scény či dialogy. Herecký výkon mé oblíbené Nicole Kidmanové, no co k tomu dodat. Colin Farrell se do role desátníka Johna McBurneyho hodil možná ještě víc než původní Clint Eastwood a svou roli zahrál též skvěle. Výborná byla i Kirsten Dunst nebo Elle Fanning. Perfektní kamera. Vizuálně byl film hodně nahoře. Skvělé vizuální kamerové záběry na zranění a celkovou krajinu. Film byl natočen v takovém tom tmavém stylu. Za celou dobu tam není jediný záběr na přímo modrou oblohu. Nejlepší scéna jednoznačně Houbičky, Houbičky. Dal bych minimálně tři nominace na Oscara a to za adaptovaný scénář a krásné kostýmy a výpravu. Poslední dobou se mé hodnocení vůbec neshoduje s procentuálním hodnocením zde na ČSFD. Nechápu jak Oklamaný může mít jen 68 procent a doufám, že ještě půjde nahoru. U mě nejlepší hodnocení.(20.7.2017)

Na historické drama „Oklamaný“ jsem se hlavně díky hvězdnému obsazení (Nicole Kidman, Kirsten Dunst, Elle Fanning) velmi těšila.. Historické kostýmy a výprava byli skvělé, zamlžená atmosféra ponurého venkova a potemnělého domu jsou super, jen ten příběh je tak trošku víc nevýrazný.. Přijde mi, že hlavní hrdinové se tam tak nějak plácají a poflakují.. Nedojde k žádným větším emotivním nebo rozechvělým scénám (asi to tam je, ale mou citlivou strunu to nijak zvlášť nerozeznělo).. Herecké výkony jsou hodně mdlé a potlačené.. Naprosto jsem nepochopila název filmu v souvislosti s dějem.. I když je „Oklamaný“ na dnešní dobu spíše kratším filmem, čas při sledování se neskutečně vleče.. Chybí mi jakákoliv gradace děje.. Sofia Coppola se snaží seč jí síly stačí, ale mne zatím žádným jejím počinem, který jsem viděla, hlouběji do děje nezatáhla.. Kam se hrabe např. na skvělý film „Misery nechce zemřít“ s obdobnou „vězeňskou“ tematikou.. Budu si muset pustit Eastwoodovku z ´71 na spravení chuti :-)(9.11.2017)

• - Nicole Kidman (Martha Farnsworth) a Colin Farrell (John McBurney) sa začali venovať natáčaniu tohto filmu len niekoľko týždňov po tom, čo skončil ich predchádzajúci spoločný projekt The Killing of a Sacred Deer (2017). (chesterko)

• - Počas nakrúcania mali tvorcovia k dispozícii lektora historickej rekonštrukcie občianskej vojny. Dohliadal na presnosť pri podávaní základnej zdravotnej pomoci tej doby. (classic)

• - Práce Thomase Cullinana nebyla nikdy česky přeložena, tedy ani jeho román The Beguiled z roku 1966. (NinadeL)