Oklamaný

USA, 2017, 94 min

Sofia Coppola

Předloha:

Thomas Cullinan (kniha)

Sofia Coppola, Irene Kamp (původní scénář), Albert Maltz (původní scénář)

Laura Karpman

Sarah Flack

Scénografie:

Anne Ross

Kostýmy:

Stacey Battat

Když sever válčil s jihem a zem šla do války, a v polích místo bavlny teď rostou bodláky, ve stínu u silnice leží Farrell s boláky a od bran internátu odhání Nicole vojáky... Ne nechci film​ shazovat, byl celkem fajn, ale tak nějak se mi vybavily slavné ,,Buráky'' :-)... Zpracování bylo parádní. Jih USA, honosné sídlo coby internát na samotě kus od Richmondu a v něm několik žen a dívek. Venku válka, která se jich prakticky zatím dotkla jen z hlediska tenčících se zásob potravin. Jižanští muži respektují čest jižanských žen, ale i tak ředitelka minimalizuje jakýkoliv kontakt svých chráněnek s muži. Válka je válka a chtíč umí zaslepit oči i čestným a galantním. Situace v domě se však zcela změní, když se do domu dostane mladý, sympatický a těžce zraněný modrokabátník. Rozum si žádá jej vydat, ale křesťanská povinnost a snad i ona ženská potřeba opatrovat a ošetřovat rozhodne, že nepřítel zůstává v domě. Je léčen a nikdo z venku o něm neví. Péče jde vojákovi k duhu a ten se začne blíže seznamovat s ošetřovatelkami. Nejen těm starším není přítomnost desátníka lhostejná. Jsou už dlouho samy a už skoro zapomněly co je polibek či jen pouhé pohlazení ruky. Když nastane čas aby voják odešel, není si už ani sama ředitelka internátu jistá, zda to tak opravdu chce. Kdo to nechce určitě, je učitelka francouštiny, stará panna, která se do mladíka zamilovala. Ten však už rozehrál nebezpečnou milostnou hru i s jednou z nejstarších divek. Zdánlivě sladká budoucnost, která desátníkovi z pobytu v internátu jak kuně v kurníku kyne v ústrety se rázem změní v osudovou chybu... Dále nebudu spoilerovat. Je veliká škoda, že film úžasný ve své jednoduchosti a v podstatě banální zápletce nejde trochu více pod povrch. Myslím si, že to erotické dusno šlo ztvárnit mnohem dusněji s přihlédnutím k prostředí a k celkem zdlouhavě a solidně stavěného začátku filmu mi ten konec přijde takový moc useknutý... Jinak zpracování dokonalé. Interiéry internátu, exteriéry, samotné sídlo... K tomu opět skvostná Nicole, která nám na rozdíl od ostatních hereček nějak zapomněla stárnout a je stále k nakousnutí... Velká škoda nevyužitého potenciálu, to ale neznamená, že film nestojí za vidění! Tak rád bych dal za 4 šrapnely vyndané z nohy, ale bohužel, je to jen za 3 a kousíček.. * * *(27.11.2017)

To, jak Coppola dokáže vytvořit téměř hmatatelnou atmosféru, není žádnou novinkou a v The Beguiled se jí to podaří nepřekvapivě opět. Ale to, jak dokáže rychle diváky přizpůsobit na napnuté nátury všech žen a dívek žijící v jižanském internátu, a pak ve vás vyvolat naprostou eforii s pouhými malými náznaky sexuality a zhoubnosti, to byla ta nejlepší hra s emocemi, co jsem od ní zatím viděl.(16.7.2017)

Herecky vynikající Nicole Kidman i Colina Farrella mám velmi rád, ale i mladé štěňě Elle Faning má něco do sebe. Čekal jsem větší dusno po Psychologické stránce i erotické k čemu se poslední půl hodinu slušně vybízelo, jen škoda, že to ukončili tak rychle. Dalo se to sledovat, ale mohlo to být lepší.60%(1.10.2017)

Moc jsem se na film těšila už jenom kvůli skvěle udělanému traileru, ale trailer je na tom to nejlepší. Navnadí vás na naprosto napínavý peckový thriller, ale ve skutečnosti dostanete zdlouhavý film o zbytečné smrti, která se vůbec ani nemusela stát. Nicole Kidman byla skvělá, ale mohla ve filmu dostat více prostoru nebo spíše lepší charakter. Na celém filmu je nejlepší režie, režijně je totiž film bez chybičky, ale scénář je katastrofa, ten by potřeboval ještě malinko propracovat.(31.7.2017)

Kvalitně zahrané (Kidman se na tyto role prostě hodí), příjemně natočené (byť některé záběry byly vata jak hrom), krásné prostředí, uvěřitelná atmosféra, ale... Dějově bych rád trochu víc. Neříkám, že se rád nekouknu na snímek bez velkých, či šokujících, zápletek. Na snímek, který bez větších výkyvů běží celou stopáž ve stejné tónině a já jsem na jeho konci i tak spokojený, protože to bylo hezké. I zde by to možná nevadilo, kdyby to celé bylo trochu svižnější, méně očekávatelné. Dlouhé záběry s minimem děje jsou prostě ubíjející. Doufal jsem, že to vše zvrátí závěr u stolu, ale ani to se nestalo a snímek skončil tak, jak asi všichni čekali.(26.7.2017)