Fullmetal Alchemist – hledání kamene mudrců

• Japonsko Hagane no renkindžucuši (více)

Alchymista Edward Elric hledá způsob, jak vrátit bratru Alovi jeho tělo. Pozorně ho přitom ale sledují záhadné příšery a taky armáda, která je u moci. (Netflix)

Myslivir

Adaptace už jen z jejich povahy mohu (a budu) nejčastěji brát vážně pouze v jednom případě: při převodu daného příběhu z jednoho média do druhého. Nikoliv při vytváření různých adaptací v rámci jednoho média, zvláště pokud už v něm (respektive v jeho určité větvi) jisté převyprávění onoho příběhu existuje. A už tuplem, jedná-li se o adaptaci mangy, k níž je určeno výhradně anime. Hrané zpracování těchto příběhů totiž nemá nejmenší šanci zachovat stěžejní prvky využívané kresbou, a tak se z daného díla jaksi vytrácí "duše". Jednou z výhod live action verzí by se však mohlo zdát herectví, respektive mimika herců, jež v anime bývá osekaná. Bohužel v případě tohoto Fullmetal Alchemist, hlavní role náctiletých protagonistů nejsou zrovna nejlépe zvládnuté a především sledovat herečku hrající Winry je asi tak příjemné, jako ranní zácpa. Hraná verze pak selhává i ve všem dalším - shrnování děje z třetiny původního seriálu do dvou hodin nese (ne)patřičné vypouštění událostí/postav a překrucování linek. I ta místy zarážející nedostatečná kvalita paruk/účesů a CGI by se ale dala přežít, ovšem největším hříchem této "adaptace" není ani až tak vše zmíněné, ani běžná nevěrnost k předloze (obecně častá v případě fantasy příběhů adaptovaných v USA), ale z toho plynoucí prachobyčejná a ubíjející NUDNOST tak typická pro obdobně zbytečné filmy, jak jsou remaky klasických disneyovek. ()

IZFNP

Vcelku dôstojné sfilmovanie. Bála som sa, ako pojmú tak komplexný a zložitý príbeh v 133 minútach, ale nakoniec sa do filmu vošla väčšina podstatných vecí z prvej tretiny až polovice mangy/anime. Navyše - film bol stavaný na pokračovanie, či sa ho dočkáme, neviem, ale s jeho vidinou mi nevadí, že boli niektoré veci vynechané. Rozpočet bol na filme vidieť a to, čo by v mnohých iných filmoch pôsobilo kŕčovito, mi na FMA hranom filme vôbec neprekážalo. Mnohé veci i postavy tu fungovali rovnako ako v anime a musím pochváliť obsadenie, ktoré (s miernym prižmúrením očí u hlavného hrdinu) bolo výborné. Nie je to dokonalé a tých chýb je v tom neúrekom, ale náladu mi film nepokazil. ()

MT_Y

SPOILER :  Vlastně, příjemná podívaná, není tam použit humor jako v anime, ale zpracování není špatné. Taky si myslím, že tam není vyzdvihly ten vztah mezi bratry (tak jako v originále) a myslím, že téměř celou dobu respt. za 3 díly, moc ani nevzpoměli na mámu což mě docela překvapilo, neboť v originále na ní vzpomínají poměrně řekněme docela často (min. v poměru s tímto trojdílem). Například, mi tam chybělo i na konci, když v originále se ten bůh nebo tak, totálně začne smát a řekne vlastně ať si veme co chce, neboť s ním opravdu vyběhl (Tedy Ed s Bohem díky svému rozhodnutí), ale dobře ... Ale jako celek, hodnotím velice kladně. Má to své mouchy, ale tak zase namrskali defakto nějakých 64 dílů nebo kolik anime do 3 dílů, i přesto to dopadlo dobře. Za mě 5 hvězd je furt adekvátních a 9/10 ()

soukup_b

Převod anime do live action filmu je vždy ošemetná věc. U Deaht Note se to dost nepovedlo, každopádně Fullmetal předčilo mé očekávání (Hlavně u Ala!). Rozhodně to není kdovíjaký trhák a divák který neviděl původní anime se asi bude hrozně ztrácet. Ale je to jeden z nejlepších live action anime filmů posledních let. ()

brasek

Nie som nijaký fanda anime, ale hraný film je hrôza! Fullmetal Alchemist vo svojej animovanej podobe je zaujímavý a dobrodružný. Tu absolútne všetko z toho postrádam. ()

SmajdalfCZ1

No .... upřímně doufám, že tenhle film nestál Netflix mnoho peněz. Viděl jsem spoustu Memes o tom, jak netflix ničí manga adaptace a tak. No neměl jsem doteď důvod tohle nějak řešit, protože se mi od nich vyloženě nezdálo nic moc špatné, ale nyní tu je první případ toho, že se jim něco nepovedlo. Od animací, přes herecké výkony až po příběh to bylo velice slabé. Ano film se snažil nějaké ikonické scény z Brotherhoodu vložit do filmu, ale bylo to takové prazdné a nevyznělo to dobře. Celkově ten film Vás nevtáhne do děje a nic moc nevysvětlí. Chápu, že 64x23min anime se nedá hodit do dvouhodinového filmu tak, aby tam bylo vše, ale tohle bylo zklamání. Dám tomu 2*, protože se mi to anime líbí a jsem rád, že se pokusili vytvořit něco takového, ikdyž to byl paskvil. ()

UncleMorty

Tenhle film je typickým příkladem toho jak rozdělit komunitu diváků. Fanoušci původní mangy budou na film jen nadávat, protože v něm chybí hodně původních postav a děj je značně pozměněn, druhá strana bude pro změnu uchvácena zpracováním a efekty, který jsou ovšem místy až přeplácané. Výprava v Italii je na jedničku, nicméně to jak jsou postavy napsané je naprosto nešťastné. ()

Damnsinead

Ať se na to dívám, jak chci, pořád je to katastrofa. Pokud neznáte předlohu, nejspíš nebudete mít ponětí, která bije. Pokud ji znáte, tak si budete rvát vlasy, co to provedli. Film je jako špatné shrnutí původního seriálu, kde vynechali všechno podstatné a změnili, co se dalo. Výsledek je slátanina, kde se nepořešilo vůbec nic. Ty dvě hvězdy jsou za docela povedené kostýmy a oceňuju některé herce, kteří své postavy zvládali docela dobře, i když moc prostoru nedostali. 30%. ()

Pythonator

Zajímavá fantasy, jejíž předloha je mi úplně u zadele. Podstatné pro mě je, že je to celé docela nudně a dost blbě natočené. Ty tři hvězdičky si to asi ani nezaslouží, ale tak za ten žánr... ()

Imperator

Hereze, jinak se to nedá nazvat. Naprosté zneuctění a znetvoření originální verze. Obsazení bylo naprosto otřesné stejně jako většina hereckých výkonů, a tak krásný původní děj osekaný na takovou zrůdnost. Dávám jednu hvězdu za vizuál, snad jedinou kladnou stránku tohoto filmu. ()

Milo384

Předlohu neznám a nikdy jsem o ní ani neslyšel. Líbil se mně příběh, ale ta délka, kdyby ho trochu zkrátily (tak o půl hodiny), tak by byl poutavější a udržel by pozornost. Hlavní postavy docela sympatické. Jedině mně vadila ta japonská uřvanost. Další filmy s ocelovým alchymistou si pustím. Třeba budou lepší. ()

Dody345

Tenhle film mě překvapil v rámci efektů, který jsou na Japonské poměry výborné. Obsazení je vcelku podařené (hlavně Edward Elric, Roy Mustang, Maes Hughes), ale třeba taková postava Winry nic moc (aspoň tu hlavu ji mohli přebarvit), nevím proč, ale pořád jsem v ní viděl Adrianu z Ulice (https://img.cncenter.cz/img/18/full/3334225_.jpg). Navíc mě štvalo její neustálé cpaní do děje do kterého ji doslova na sílu rvali. Příjemné překvapení bylo také provedení Alphonse Elrica (toho jeho brnění). Film jede ze začátku podle předlohy, ale poté si nejrůzněji tu cestu zkracuje. Hlavně tedy při závěru.Což je vcelku pochopitelné, když se snažili nacpat přes 20 hodin ze seriálů do 133 minut. Co mě ještě moc nezaujalo bylo převedení Gluttonyho na plátna. Vypadal spíše komicky a s tím jeho požíráním si mohli dát taky více práce. Takže film je vhodný hlavně pro fanoušky anime, než pro nezaujatého diváka. Film bych radši viděl v provedení Američanů, protože, když každou postavu hraje Japonec, tak to není ono....Škoda skvělých postav, které se do filmu nedostali, jako Greed, Scar, King Bradley (Wrath), Selim Bradley, Alex Louis Armstrong, Jean Havoc, Solf J. Kimblee a další. A ještě jedna výtka na konec. Když tam dali tu Mariu Ross, tak tam mohli dát i jejího parťáka Denny Broshe. Čekal jsem až ze dveří přijde i on, ale on nikde. Shrnutím je to krásný střed. ()

mp5991

Náhodou to nebylo vůbec špatné. Jistě, film nemůže plně nahradit seriál už proto, že je kratší o cca 20 hodin. To je hodně znát ke konci, kde se to viditelně snažili na poslední chvíli jakžtakž uzavřít a zároveň tam nacpat co nejvíce z toho, co se doteď nestihlo, i když konec je stejně otevřený. Jinak je tu ale obsažena velká část podstatných věcí, děj se poměrně dobře drží seriálu, ale vyloženě ho nekopíruje. Herci se ke svým postavám hodí, u většiny je na první pohled zřejmé, koho představují a efekty taky vypadají slušně. Takže celkově, pokud chcete plnohodnotný zážitek se všemi postavami, úplným a hlavně ukončeným dějem, je seriál celkem jasný volba, ale pokud si ho chcete jen připomenout nebo vám prostě přijde na sledování moc dlouhý, tak je tenhle film celkem dobrá alternativa. ()

Berserkr1111

Vůbec mě to nevtáhlo do sebe. I přes věrnost původní verzi to bylo takový jakýsi sterilní. Akční scény nejsou povedené. V originále je Glutony děsivý. Tady je spíš směšný. Hlavní postavy nejsou přesvědčivé. ()