poster

Provaz

 • anglický

  Rope

 • slovenský

  Povraz

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1948, 80 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • poz3n
  *****

  Je to vlastně spíš divadelní představení než film. Hlavně je to prostě paráda, tenhle film mi zase zvednul filmovou náladu, po tom co se v dnešní době vytváří za braky. Když James Stewart odchází z večírku a (abych neprozradil děj) klobouk mu je malej, tak mi přejel mráz po zádech a já si řikal jak je to prostě jednoduchý. Hitchcock byl a je jeden z největších filmovejch machrů a tenhle masterpiece (nerad používám cizí blbosti, ale tohle se mi fakt líbí) to jenom dokazuje.(27.4.2010)

 • Hellboy
  *****

  Nesmírně zajímavý film nejen svou zápletkou konstantně stupňující napětí, ale také formou, tedy desetiminutovými záběry. Aristoteles by byl nadšen touto jednotou místa, času a děje a i divák může být nadšen, když vidí, že z dobrého scénáře jde vytvořit v jednom jediném bytě během pár minut amosféra, která by se dala krájet nožem. Skvělý důkaz Hitchcocka mistrovství, které dokládá, jak vynalézaví byli režiséři v minulosti.(25.2.2010)

 • Isherwood
  ****

  Tuhle původně hravou formální hříčku nakonec překvapivě trumfuje samotný děj, který je k prasknutí narvaný cynickými dialogy, které neztratily ani špetku atraktivity a poutavosti. Navíc to Hitchcock nechává skrz samotné herce gradovat do neskutečně nepředvídatelných zatáček, takže to drží napětí a přitom to neztrácí šmrnc a filmařskou lehkost. Nevěřitelně vychytralý film.(29.5.2009)

 • PetrPan
  ***

  Pro mě mírné zklamání, zpočátku vynikající cynická hříčka se na konci mění v moralizující poselství o ceně lidského života, no budiž. Vypíchnout se však dá vynikající James Stewart, pohříchu jen pár typicky hitchcockovských momentů napětí ( např. sklízení nádobí) a samozřejmě vydařený experiment s nestřihem, který Provazu přece jen přidává jistý šmrnc.(16.3.2012)

 • lamps
  ****

  Zářný důkaz toho, jaký byl Hitch skvělý a ve své době nedostižný řemeslník. Kdo jiný by také dokázal v roce 1948 na prostoru jediného středně velkého bytu formálně takhle zaujmout? Nejen originální práce se střihem, kdy je scéna na chviličku přerušena nájezdem kamery přímo do smokingu některé z postav, načež vše pokračuje zdánlivě bez přerušení, ale i úroveň osvícení a barev s trochou nadsázky bere dech. Scénář sice není úplně stoprocentní, jako tomu bylo u Vraždy na objednávku, a postavy určitě mohly (a měly) jednat lépe, ale 80 minut precizně gradované režie a Stewartova výborného herectví to přesto nemá sebemenší nárok výrazněji pokazit. Klobouk dolů.. 85%(8.7.2014)

 • - Jelikož záběry byly velmi dlouhé, všichni se snažili nedělat chyby. Takže když kamera přejela a zlomila kameramanovi nohu, dotyčný byl odtažen. Jindy zase pomocník bleskově chytnul skleničku, neboť žena, která ji pokládala, minula stůl. (Vampireman)

 • - Příběh je adaptací stejnojmenné divadelní hry, která byla velmi volně inspirovaná skutečnou vraždou spáchanou dvěma studenty chicagské univerzity. (EcoTec)

 • - Film byl natočen kompletně ve studiu, kromě úvodní scény. Zvuk policejní sirény zařídila sanitka, která v domluvený moment projela kolem studia Warner Bros se zapnutou houkačkou. Její zvuk přenesl mikrofon na vstupní bráně. (Vampireman)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace