Provaz

• slovenský

Povraz

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1948, 80 min

Je to vlastně spíš divadelní představení než film. Hlavně je to prostě paráda, tenhle film mi zase zvednul filmovou náladu, po tom co se v dnešní době vytváří za braky. Když James Stewart odchází z večírku a (abych neprozradil děj) klobouk mu je malej, tak mi přejel mráz po zádech a já si řikal jak je to prostě jednoduchý. Hitchcock byl a je jeden z největších filmovejch machrů a tenhle masterpiece (nerad používám cizí blbosti, ale tohle se mi fakt líbí) to jenom dokazuje.(27.4.2010)

Nesmírně zajímavý film nejen svou zápletkou konstantně stupňující napětí, ale také formou, tedy desetiminutovými záběry. Aristoteles by byl nadšen touto jednotou místa, času a děje a i divák může být nadšen, když vidí, že z dobrého scénáře jde vytvořit v jednom jediném bytě během pár minut amosféra, která by se dala krájet nožem. Skvělý důkaz Hitchcocka mistrovství, které dokládá, jak vynalézaví byli režiséři v minulosti.(25.2.2010)

Tuhle původně hravou formální hříčku nakonec překvapivě trumfuje samotný děj, který je k prasknutí narvaný cynickými dialogy, které neztratily ani špetku atraktivity a poutavosti. Navíc to Hitchcock nechává skrz samotné herce gradovat do neskutečně nepředvídatelných zatáček, takže to drží napětí a přitom to neztrácí šmrnc a filmařskou lehkost. Nevěřitelně vychytralý film.(29.5.2009)

Pro mě mírné zklamání, zpočátku vynikající cynická hříčka se na konci mění v moralizující poselství o ceně lidského života, no budiž. Vypíchnout se však dá vynikající James Stewart, pohříchu jen pár typicky hitchcockovských momentů napětí ( např. sklízení nádobí) a samozřejmě vydařený experiment s nestřihem, který Provazu přece jen přidává jistý šmrnc.(16.3.2012)

Zářný důkaz toho, jaký byl Hitch skvělý a ve své době nedostižný řemeslník. Kdo jiný by také dokázal v roce 1948 na prostoru jediného středně velkého bytu formálně takhle zaujmout? Nejen originální práce se střihem, kdy je scéna na chviličku přerušena nájezdem kamery přímo do smokingu některé z postav, načež vše pokračuje zdánlivě bez přerušení, ale i úroveň osvícení a barev s trochou nadsázky bere dech. Scénář sice není úplně stoprocentní, jako tomu bylo u Vraždy na objednávku, a postavy určitě mohly (a měly) jednat lépe, ale 80 minut precizně gradované režie a Stewartova výborného herectví to přesto nemá sebemenší nárok výrazněji pokazit. Klobouk dolů.. 85%(8.7.2014)

• - Jelikož záběry byly velmi dlouhé, všichni se snažili nedělat chyby. Takže když kamera přejela a zlomila kameramanovi nohu, dotyčný byl odtažen. Jindy zase pomocník bleskově chytnul skleničku, neboť žena, která ji pokládala, minula stůl. (Vampireman)

• - Příběh je adaptací stejnojmenné divadelní hry, která byla velmi volně inspirovaná skutečnou vraždou spáchanou dvěma studenty chicagské univerzity. (EcoTec)

• - Film byl natočen kompletně ve studiu, kromě úvodní scény. Zvuk policejní sirény zařídila sanitka, která v domluvený moment projela kolem studia Warner Bros se zapnutou houkačkou. Její zvuk přenesl mikrofon na vstupní bráně. (Vampireman)