poster

Provaz

 • USA

  Rope

 • slovenský

  Povraz

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1948, 80 min

Scénář:

Patrick Hamilton (divadelní hra), Ben Hecht

Producenti:

Alfred Hitchcock
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Stanislaus
  ****

  Úspěch tohoto snímku stojí zejména na vynikajících hereckých výkonech mnoha zúčastněných, a to zejména ústřední trojice Stewart, Granger a Dall. Atmosféra v jednom z apartmánů kdesi v Americe nezadržitelně houstne v průběhu celého filmu a smyčka prozrazení se nebezpečně svírá okolo našich mladých zločinců, kteří si prostě museli vyzkoušet někoho zabít za bílého dne. Jak děj graduje, tak vzrůstá podezření hostů a na povrch se dere otázka: "Kde je David?!". Brandon a Philip se s tím, co provedli, vypořádávají zcela odlišně a kolotoč událostí, který vede k nevyhnutelnému konci se točí jako o život. Hitchock natočil hodně dobrý thriller, který mi však z důvodu dlouhých (ale zajímavě udělaných) nesestříhaných scén přišel chvílemi zdlouhavý. No a ten konec mohl být trochu lépe vymyšlený. Zkrátka klasika, která určitě stojí za zhlédnutí už jen kvůli té sympatické stopáži, ale hlavně také kvůli atmosféře a hercům.(25.7.2011)

 • Webb
  ***

  Hitchcock nám naservíroval v první půli pomalejší rytmus pro ukotvení divácké percepce na filmovém obrazu, které se vystřídalo zvyšováním napětí, díky režijní zručnosti a bohatosti děje. Herci hráli výborně, těm se těžko dá něco vytknout a tak výtka směřuje ke scénáři. Nemůžu se ubránit pocitu, že Rope mohlo dopadnout daleko lépe kdyby se scénáře chopil sám Alfred. Takto leží mezi jeho klenotama spíše lehce nadprůměrný a nevýrazný kousek. [6,5/10] (Transatlantic, Warner Bros.) (Technicolor /// Produkce: Sidney Bernstein /// Scénář: Hume Cronyn, Ben Hecht, Arthur Laurents podle divadelní hry Rope´s End Patricka Hamiltona /// Kamera: William V. Skall, Joseph A. Valentine /// Hudba: David Buttolph) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](6.2.2010)

 • Isherwood
  ****

  Tuhle původně hravou formální hříčku nakonec překvapivě trumfuje samotný děj, který je k prasknutí narvaný cynickými dialogy, které neztratily ani špetku atraktivity a poutavosti. Navíc to Hitchcock nechává skrz samotné herce gradovat do neskutečně nepředvídatelných zatáček, takže to drží napětí a přitom to neztrácí šmrnc a filmařskou lehkost. Nevěřitelně vychytralý film.(29.5.2009)

 • IQ Tiqe
  ***

  Snímku se musí nechat, že byl dobře odvyprávěn, to Hitchcock zkrátka umí. Klasická konverzačka. Ale zápletka byla hnusná a scénář mizerný. Dva přátelé se rozhodnout jen tak z plezíru zabít třetího. Jeden je zhýralý synáček, trochu magor, co vede řeči o nadřazené rase jako Hitler, druhý je spíš vyklepaný. A pak ho odklidí do truhly a ve stejné místnosti uspořádají oslavu s jeho rodinou a přáteli. Ukázka diletanství – vražda ve více lidech zvyšuje riziko prozrazení, nota bene když je jeden z nich labilní, ke všemu si pozvat společnost a navíc někoho, o kom vím, že mu to pálí! Zajímavá rekonstrukce, ale jako film se mi to nelíbí; nemohl jsem se chytit ničeho, co by někam směřovalo. # [viděno: v noci, TV, sluchátka] # příběh 5 | hudba ? | humor 0 | akce 0 | napětí 3 | pustil bych si znovu 3(23.8.2012)

 • Hellboy
  *****

  Nesmírně zajímavý film nejen svou zápletkou konstantně stupňující napětí, ale také formou, tedy desetiminutovými záběry. Aristoteles by byl nadšen touto jednotou místa, času a děje a i divák může být nadšen, když vidí, že z dobrého scénáře jde vytvořit v jednom jediném bytě během pár minut amosféra, která by se dala krájet nožem. Skvělý důkaz Hitchcocka mistrovství, které dokládá, jak vynalézaví byli režiséři v minulosti.(25.2.2010)

 • - Alfred Hitchcock téměř nestíhal za jeden den natočit jednu část filmu. Poslední čtyři nebo pět částí přetočil, neboť nebyl spokojen s barvou slunce. (Vampireman)

 • - James Stewart později litoval své účasti ve filmu. Podle něj se o roli ucházelo několik herců, kteří by ji zahráli lépe. (Hejtmy)

 • - Film byl natočen kompletně ve studiu, kromě úvodní scény. Zvuk policejní sirény zařídila sanitka, která v domluvený moment projela kolem studia Warner Bros se zapnutou houkačkou. Její zvuk přenesl mikrofon na vstupní bráně. (Vampireman)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace