Rozdvojená duše

• USA Spellbound (více)
Trailer

Do psychiatrického ústavu Green Manors přichází dr. Anthony Edwards, aby nahradil současného ředitele dr. Murchisona, který má odejít do penze. Během prvního dne se do něj zamiluje mladá, krásná, ale poněkud chladná psychoanalytička dr. Constance Petersenová. Ta také brzy zjistí, že tento muž trpí ztrátou paměti a není lékařem, jenž měl stanout ve vedení ústavu. Tím ale překvapivá odhalení nekončí, policie se domnívá, že právě on je podezřelý z vraždy.
Romanticky laděný thriller natočil režisér Alfred Hitchcock podle scénáře Bena Hechta. Příběhu o síle psychoanalýzy vtiskl neobyčejnou působivost, snové sekvence a momenty šílenství pak patří mezi přednosti filmu. Bizarní surrealistický sen schizofrenního hlavního hrdiny (na jeho realizaci spolupracoval známý malíř Salvador Dalí) přitom slouží jako klíč k rozluštění vraždy. Velký důraz byl věnován obsazení hlavní dvojice, kterou ztvárnily hollywoodské hvězdy Ingrid Bergmanová a Gregory Peck. Vynikající představitel ruské herecké školy v Americe, Michael Chekhov vytvořil úlohu Dr. Alexandera Brulova. (Česká televize)

Trailer

Rocky88

Obdivuju Alfreda a jeho nevyčerpatelnou studnici nápadů se špičkovými scénáři. V Rozdvojené duši nám opět předvedl velice originální námět i scénář ( který různí scénáristé rádi vykrádají i dnes - hlavně ten konec), k tomu přimíchal koktejl vynikajících hereckých výkonů a výslednou lahůdku zalil polevou z pořádně mrazivé atmosféry. Všichni tu vyzdvihují snovou scénu, já ji vyzvednu také. Opravdu správně popletený sen, kterých mívám za týden tucet. . . Asi jsem zralý na psychoanalýzu :) ()

corpsy

Naprosté sklamanie. Neprimerané preceňovanie diela, je až hodné sfilmovania. Nudný, na Hitchcocka málo napínavý dej, herecké výkony v rámci normy, tá toľko spomínaná snová sekvencia nič výnimočné ( a to aj na svoju dobu ) a záver resp. pointa, ktorá akoby bola z iného filmu. Alfred mal aj lepšie chvíľky. ()

PetrPan

Spellbound se nese přesně v duchu úsloví i mistr tesař se někdy utne. Hitchcockovo pojetí romance mi nikdy moc nevonělo, čpí šablonovitým kýčem, vždy mne však ukojil svým způsobem vyprávění, postupně budovaným napětím, dobrým příběhem či prostě jen svou schopností děsit, ovšem tady se dá shrnout výskyt výše jmenovaného jedním slovem: hovno. Nerad se takto vyjadřuji o díle jednoho ze svých nejoblíbenějších režisérů, ale i hovno mistra pořád zůstává hovnem. Příběh vystavěný na směšné představě o postupech psychoanalýzy orámovaný výše zmíněným kýčem spěje ke svému vyvrcholení zcela prost jakéhokoliv napětí, zato však s pořádnou porcí nanicovatého "humoru" a ani vynikající snová etuda už tuhle frašku nevytrhne. Pouze z úcty k Alfredovi za lidovku. ()

nascendi

Aj keď som tomuto Hitchcockovmu filmu jednu hviezdičku z pôvodného hodnotenia ubral, mal som z jeho sledovania celkom dobrý dojem. Nespôsobila ho oscarová hudba, ktorá ma tak, ako u jeho ostatných filmov skôr ruší, ale poctivá snaha o priblíženie prostredia psychiatrov a ich obetí bežnému divákovi, aj keď nad dobovým preháňaním významu psychoanalýzy bolo treba prižmúriť nejedno oko. Stvárnenou postavou i herectvom ma Michail Čechov zaujal viac ako ústredná dvojica. Scenár obsahoval viacero prepísknutí a pri scéne na lyžiach som sa hanbil za objaviteľa zadnej projekcie i za jej nadužívanie Hitchcockom. ()

Rocky62

Mysteriozní příběh zabalený do romantického hávu s parádní hudbou a vynikajícím hereckým duem na mě působil bohužel spíše nudným než převratným dojmem. Ze začátku jsem se sice do toho zakoukal ale pak tu poutavou a příjemnou podívanou vystřídala nemilosrdná dávka nudy, která zmizela pár minut před koncem. Pardon, ale za mě průměr. ()

• Hitchcock se ve filmu objeví asi po 40 minutách s houslemi a kouří cigaretu. (Kulmon)
  • Scéna se zbraní, kterou divák sleduje z první osoby, byla pro zachování správné perspektivy natočena pomocí obřího modelu ruky držící revolver. (Oblivion)

Související novinky

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Z kalifornského Los Angeles přišla smutná zpráva. V úterý zemřel americký herec, režisér a producent Norman Lloyd. Bylo mu neuvěřitelných 106 let. Zprávu o úmrtí médiím potvrdil Lloydův dlouholetý… (více)

Zemřela herečka Rhonda Fleming

Zemřela herečka Rhonda Fleming

17.10.2020

Ve věku 97 let zemřela v kalifornské Santa Monice herečka Rhonda Fleming. Zprávu médiím předala její asistentka Carla Sapon. Hvězda Hollywoodu 40. a 50. let, později filantropka a výrazná tvář boje… (více)