Rozdvojená duše

• Austrálie

Alfred Hitchcock's Spellbound

Film-Noir / Psychologický / Mysteriózní / Thriller / Romantický

USA, 1945, 111 min

"Ženy sú najlepšie psychoanalytičky, pokiaľ sa nezamilujú. Potom sú z nich najlepšie pacientky." Zaujímavá štúdia paranoje alebo úzkostného komplexu viny. Spojenie Gregory Peck a Ingrid Bergman nemohlo dopadnúť zle a taktiež hitchcockovská pointa priniesla (ne)očakávané vyvrcholenie. Hoci ma scenár potešil, film skĺzal do občasnej nudy, no osobitnú pochvalu si zaslúži najmä desivá nočná mora - ako to asi funguje v našom podvedomí?(17.3.2010)

Alfred Hitchcock si vybírá příběhy, jimž věří, že jsou netradiční a že diváka dostanou na kolena. Sanatorium pro duševně choré je pro takovýto film dobré místo. Proto škoda, že se tam odehrává jen úvodní část filmu. Řekl bych, že se jedná o krimidrama s psychologickým syžetem. Film má svůj půvab a atmosféru. A přestože asi nebude top a dnešnímu divákovi takto připadat nemusí, je třeba si uvědomit, že film byl natočen v roce 1945 a dát si otázku, jaké že filmy se v té době točily.(31.3.2015)

Pro mě jeden z nejslabších filmů od Hitchcocka. Možná to bylo tím hrozným dabingem, který jsem musela snášet, možná Ingrid Bergmanovou, kterou opravdu nemám ráda. Nepopírám, že se může jednat o skvělý film, mi prostě nesedl. A nezachránil to ani můj oblíbený Gregory Peck. Téma rozdvojené osobnosti mě velmi zajímá, tady mě však téma nijak neoslovilo, a dokonce ani rozuzlení pro mne nebylo tak překvapující jak tomu u Hitche obvykle bývá.(4.1.2009)

• tatanapope

Film a děj sám o sobě nebyl špatný , ale na mě to bylo , tak nějak přeslazené . Doktorka psychologie , která se za den zamiluje do pacienta jako naivní školačka , to mi prostě po celou dobu filmu nešlo do hlavy. Všechno , co podstupovala pro člověka o kterém nevěděla vlastně nic a přesto , že on sám trval na tom , že je vrah , ona ho neustále přesvědčovala , že to mu tak není . Prostě celé to na mě působilo strašně nereálně a to mě úplně rozčilovalo . Viděno v rámci Season Challenge Tour 2015(3.8.2015)

Mám z toho rozporuplné pocity. Co mě potěšilo je inspirace Dalím ve snových sekvencích a vlastně i překvapivé rozuzlení děje v samotném závěru. Teď to horší; metody psychoanalytiky jsou zde prezentovány tak zkresleně a primitivně, jako když si představíte vyobrazení ukřižování Ježíše Krista v ilustrované bibli pro děti. Charismatická Ingrid Bergman, na jednu stranu vážená, úspěšná lékařka, jako mrknutím oka zapomene na svou dosavadní vědeckou kariéru a zcela nepochopitelně se z ní stává naivní hlupačka, která pro svou zamilovanost dobrovolně dává hlavu na špalek. Nejsem zrovna romantik, takže všechna ta milostná vyznání a záchvěvy citů mi přišly jako parodie na červenou knihovnu. Nebo to byl snad záměr a mělo to působit komicky? U té lyžovačky před plátnem o tom vůbec nepochybuji; jen jsem sklopila oči a říkala si "Hitchi, proč?! "(22.1.2016)

• - Snovou sekvenci tohoto filmu navrhl surrealistický umělec Salvador Dalí a původně měla být scéna mnohem rozmanitější. Vzhledem k časové tísni však musel štáb většinu efektů vyškrtnout a dokonce pak sekvence byla ve střižně zkrácena. (4ward)

• - Scéna se zbraní, kterou divák sleduje z první osoby, byla pro zachování správné perspektivy natočena pomocí obřího modelu ruky držící revolver. (Oblivion)

• - Když začalo natáčení filmu, byl jako odborný dohled pozván doktor May Romm, osobní psychiatr Davida Selznicka. [Zdroj: Vždyt je to jen film] (Pavlínka9)