Víno nás spojuje

Back to Burgundy

• Austrálie

Back to Burgundy

Francie, 2017, 113 min

Takovej milej příběh o víně, vinařích, rodinných poutech a hlíně, co se neopouští. Zní to takhle trochu banálně a on to taky upřímně řečeno docela banální film je, ale k uzoufání to není a Bobule či Vinaři nebo co jsme to tady u nás v českomoravské kotlině upekli to naštěstí nejsou. Stopáž až moc velkorysá, ale jako navnadění otevřít si doma (italské!) červené to funguje... [60%; 2017-10-29 Kino Aero](29.10.2017)

Velmi pěkný film, který mě mile překvapil. Vyrazil jsem na něj kvůli výskytu mé herecké oblíbenkyně M. Valverde, která je zde - navzdory malému prostoru její postavy - oslňující jako vždy. Skvělá je i Ana Girardot, a stejně tak i zbytek obsazení je herecky přesvědčivý (povedené jsou i lokace, kamera a soundtrack). Ačkoli se děj rozjíždí lehce zdlouhavě a celková stopáž téměř 2 hodin se může zdát příliš dlouhá, mně osobně to vtáhlo do děje a bavilo až do konce. Jasně, jednoduchý příběh originalitou příliš neoplývá, ale co činí tento film zajímavým, je jeho mimořádná autenticita a nesmírně pohodová atmosféra, kterou je celý prostoupený - a nadto tam i člověk trochu nahlédne do zákulisí vzniku vína (film věnuje jednotlivým etapám zrodu vína neobyčejnou pozornost - snad coby výraz pocty vinařské profesi ze strany tvůrců - jejich film občas působí téměř jako hraný dokument z prostředí vinařství). Trvalo dlouhé roky od hrůzného zážitku z filmu Víno roku, než jsem opět získal víru, že je možné natočit dobrý film z vinařského prostředí - "Víno nás spojuje" přesně takovým filmem je, a po jeho zhlédnutí si to vyloženě říká o skleničku vína. Neočekávám, že by film měl mít v kinech nějakou větší návštěvnost - spíše profrčí sály kin bez většího zájmu diváků, ale zrovna v tomto případě si myslím, že to je vážně škoda - příjemnější zážitek z kina jsem si už dlouho neodnesl.(11.9.2017)

Nádherný film nejen o víně. Ale vinná réva, rozlehlé a krásné vinohrady, jsou hlavní náplní filmu, kolem které se všechno točí. Kdo miluje, víno, by si tento snímek rozhodně neměl nechat ujít. Skrývá se v něm všechno, co si můžeme představit okolo tohoto výborného ovoce. Pěkně rozkvetlé vinice, ze kterých vypěstujete tisíce krásných střapců hroznů, z nichž nakonec po dlouhém procesu vzejde to skvělé víno ve vašich lahvích. Ukazuje také ale tvrdou a namáhavou práci, která stojí za všemi těmi sudy kvalitního vina. Zároveň se jedná o sociálně laděný film, který představuje tři sourozence a jejich komplikované vztahy, tak i nenadálé problémy s dědictvím po otci. Civilní příběh o rodinných příslušnících, jenž vůbec netlačí na pilu a téměř celou dobu jede v relativně poklidném tempu. Avšak nevyhýbá se ani silnějších momentů jako např. když plačící sourozenci přijdou do místnosti, ve které se nachází nejstarší navrátivší syn, je všem jasné, co se stalo. Snímku nechybí ani lehký humor, který se sice objevuje jen zřídka, ale i přesto potěší, jako v případě syna Jéremyho, který se musí potýkat s tchýni a tchánem, jelikož s manželkou a malým synem bydlí v jejich blízkosti nebo večer při vinobraní. Zajímavým prvkem ve filmu jsou také prostřihy do minulosti, ve kterých sledujeme ony tři hlavní postavy v dětských letech, jak se učí rozpoznávat ovoce, tak samotné víno, a následně je pozorujeme v současné době v podobných situací. Velmi milý a přívětivý snímek, ke kterému se náramně hodí alespoň jedna sedmička dobrého vína a nemusí se zrovna jednat o víno z Burgundska, ve kterém se odehrává tento příběh.(18.9.2017)

• Likan7

Do dneška jsem si myslel, že nejde udělat film z Francie, obzvlášť francouzských vinic a přitom by to mohl být nudný, nebo dokonce špatný film. Tak už vím, že jsem se spletl. Víno nás spojuje se na první pohled tváří jako příjemný film o vinařích, kteří se snaží dělat svou práci stejně tak, jak jí dělal jejich zesnulý otec, spíše to je ale existenciální drama, který nemá dobrý scénář a už vůbec ne herce, aby to bylo DOBRÉ drama. Je to přešlap do vod, kam by se takový film neměl udávat, protože si dokážu představit ten pohodový snímek, jaký z toho mohl vzniknout. Plný slunce, dobré nálady, přátel a vína. Místo toho jsem měl po hodině chuť to vypnout, jenže jsem to dokoukal v naději, že by se to mohlo v druhé polovině změnit. Nezměnilo. Podívejte se na Paříž počká, TAK se pohodový film. Silnější 2.(1.2.2018)

Film o tom, kde nielen víno spája rodinu. Je toho viacej, práca ktorú máme radi, zem, kraj ktorý milujeme, spomienky z minulosti, láska ... až až na samom konci je to aj to víno, ktoré spája. Film odporúčam nielen milovníkom vína, ale aj tým, co doma niečo pestujú, hoc len malý kríčok, strom, či pár koreňov vinnej révy. Film ponúka divákovi doslova nasiaknuť vinárskou a vinohradníckou atmosférou. Jedinú pripomienku k režisérovi , či kameramanovi, či rekvizitárovi mám. Keď mám na chrbte "SOLO" striekačku (ma elektromotorové čerpadlo) tak striekam tak aby som to nedýchal a nie z vrchu ale do porastu a nie cícerkom ale rozprašovačom ... Ach jo !!!! Tak len toľko som chcel na záver. Už aby sa oteplilo, nech si aj ja vyjdem do môjho malého vinohradu, zatiaľ si idem dat pohár - dva vlaňajšieho "ryňáku" na dovŕšenie filmového pôžitku.(12.1.2018)

• - Scéna, kdy Juliette (Ana Girardot) telefonuje z francouzské vinice Alicii (María Valverde) do Austrálie, se odehrává ve dne na obou místech. Není možné, aby na obou místech současně bylo denní světlo. (vojacekr)

• - Cameo ke konci filmu v roli muže, který provádí postřik na poli a přijímá povel, aby přestal, zahrál sám režisér Cédric Klapisch. (vojacekr)