Víno nás spojuje

Back to Burgundy

• Austrálie

Back to Burgundy

Francie, 2017, 113 min

Rádoby velký film o víně. Ale není, jen stopáž dosahuje ke dvěma hodinám. V kostce řečeno, kromě pár hezkých časosběrných záběrů tu nenajdeme nic zajímavého. Jeden záběr na slunečnou australskou vinici s představením Marie Valverde (tušíte dobře, ukáže jen bradavku a ve filmu moc nepobyde), hodně otravných flashbacků s hlavními postavami ještě jako dětmi (jen čekáte, kdy se oba časy potkají v jednom záběru, a na konci se tak stane), vychytrale natočená scéna v nemocnici (ušetřili za herce) a mix francouzštiny a angličtiny. Ale bohužel, kromě stálého připomínání, že dědický dluh je po splatnosti a bude se muset něco prodat, se ve filmu stane houby. Takže taková vinařská Dynastie. Hodně podobný film nedávno dávalo HBO.(14.1.2018)

• Likan7

Do dneška jsem si myslel, že nejde udělat film z Francie, obzvlášť francouzských vinic a přitom by to mohl být nudný, nebo dokonce špatný film. Tak už vím, že jsem se spletl. Víno nás spojuje se na první pohled tváří jako příjemný film o vinařích, kteří se snaží dělat svou práci stejně tak, jak jí dělal jejich zesnulý otec, spíše to je ale existenciální drama, který nemá dobrý scénář a už vůbec ne herce, aby to bylo DOBRÉ drama. Je to přešlap do vod, kam by se takový film neměl udávat, protože si dokážu představit ten pohodový snímek, jaký z toho mohl vzniknout. Plný slunce, dobré nálady, přátel a vína. Místo toho jsem měl po hodině chuť to vypnout, jenže jsem to dokoukal v naději, že by se to mohlo v druhé polovině změnit. Nezměnilo. Podívejte se na Paříž počká, TAK se pohodový film. Silnější 2.(1.2.2018)

Film o tom, kde nielen víno spája rodinu. Je toho viacej, práca ktorú máme radi, zem, kraj ktorý milujeme, spomienky z minulosti, láska ... až až na samom konci je to aj to víno, ktoré spája. Film odporúčam nielen milovníkom vína, ale aj tým, co doma niečo pestujú, hoc len malý kríčok, strom, či pár koreňov vinnej révy. Film ponúka divákovi doslova nasiaknuť vinárskou a vinohradníckou atmosférou. Jedinú pripomienku k režisérovi , či kameramanovi, či rekvizitárovi mám. Keď mám na chrbte "SOLO" striekačku (ma elektromotorové čerpadlo) tak striekam tak aby som to nedýchal a nie z vrchu ale do porastu a nie cícerkom ale rozprašovačom ... Ach jo !!!! Tak len toľko som chcel na záver. Už aby sa oteplilo, nech si aj ja vyjdem do môjho malého vinohradu, zatiaľ si idem dat pohár - dva vlaňajšieho "ryňáku" na dovŕšenie filmového pôžitku.(12.1.2018)

Moc příjemná podívaná. Přestože tak nějak od počátku tušíte, jakým způsobem se musí celý příběh rozuzlit, stejně se necháte unášet tou specifickou atmosférou vinic a lidí, kteří se učí poznávat tu pravou révu pomalu od chvíle, kdy se naučili chodit. A to prosím píšu jako člověk, který žádný milovník vína není a rozpozná asi tak maximálně červené od bílého, respektive prostě jako vinařský analfabet. Celkově kvalitně natočené, s podařeným zakomponováním flashbacků na správná místa a skvěle zvoleným castingem. Každá postava z ústřední trojice řeší své vlastní problémy a každá dostává přiměřeně prostoru, aby byla dostatečně uvěřitelně vykreslena, přestože hlavním hybatelem je samozřejmě Jean.(1.12.2017)

Ani nespojuje, ani nerozděluje. Takový burčáček. Burgundské vinice a jejich poetika by měly být pouze pozadím a hlavní role měly chytit do teplých mezilidské vztahy. Ty jsou však ke škodě předvídatelné jako Čech na chorvatské pláži. Vyfoť mne s rybičkami….a teď bez rybiček. Nic to tady už 100x nebylo, nic to by dokázalo alespoň trochu překvapit. Dost taky rušil zcela zbytečný vypravěč, nebo flashbacky vracející se do dětských let. Herecky taky nula od nuly pošla….především Pio Marmaï mne vůbec nepřesvědčil. Kdybych to celé měl shrnout do jednoho slova, tak bych v tom lepším rozpoložení použil „milé“, v opačném případě by se možná hodilo „tuctové“. Někomu může zachutnat, někdo preferuje vyhlášenější ročníky.(9.3.2018)