Stvoření světa

• Francie La Création du monde (více)

V Písmu svatém se praví, že na počátku všeho života na Zemi byla tma a Pánbůh. V případě tohoto animovaného snímku Pánbůh roztomile roztržitý, který měl před sebou spoustu práce. Aby na ni nebyl sám, pořídil si vejce, jež poctivě zahříval, až se z nich po čase vyklubali andílci. Jenže z posledního vejce, které bylo pěkně kropenaté, se vyloupl neposedný ďáblík. Poté, co měl pomocníky pohromadě, potřeboval Pánbůh ke své další práci světlo. Marně však škrtal zapalovačem. Jako vždy totiž nefungoval. Stvořitel proto musel použít slavného triku se zvoláním: Budiž světlo!. Světlo bylo a Pánbůh se mohl s pomocí andílků pustit do tvoření, jež mu s nevyčerpatelným vtipem a nekonečnou řadou skvělých nápadů kazil neposedný ďáblík. Nejvíce se samozřejmě vyřádil ve chvíli, kdy Pánbůh začal tvořit člověka. Adama si ještě Stvořitel ohlídal, ale Evu ďáblík okamžitě zkazil tím, že ji naučil trsat rocknroll (a je to vůbec první rocknroll, jaký kdy zazněl v českém filmu)... (oficiální text distributora)

fero_lašák

Vtipně budovatelské, dnes opravdu dobré retro. Ovšem stvoření světa mi samo o sobě příde ne příliš dramatické, tak 5 to nebude. ()

maarr

Výborně zpracované téma o stvoření světa, legendárním ho ale činí geniální dabing Jana Wericha. Animace opravdu skvělá. ()

Cudlicek

Tento film je taková moje srdcovka už odmalička. Oproti některým dnešním animákům je Stvoření světa krásná, nenásilná pohádka, jednoduše srozumitelná i menším dětem. Pro mě navíc kdysi byla i velmi poučná :-) ()

petrxx11

"Perte se a žerte se!" Samozřejmě jeden z mých nejoblíbenějších animovaných filmů. A je to - také samozřejmě - naše animátorská škola, i když originál je Jean Effel. On je mezi animací a původní kresbou trošku rozdíl. Kdyby někdo dopsal příběh k Zahradě pozemských rozkoší od Hieronyma Bosche (mimochodem také ráj, Adam a Eva) a někdo další to rozpohyboval, určitě by se netvrdilo, že jde o vynikající ukázku středověké holandské (resp. brabantské) animace :) No, kdyby to někdo udělal, hrozně rád bych to viděl... spíše samozřejmě v animaci naší, než třeba disneyovské. Ne, že by byla špatná, jen to prostě dělá jinak. - Jo, proč se to za minulého režimu mohlo natočit a promítat, i když se jedná o biblický příběh. Jednak je to samozřejmě nadsázka, jednak Werich v té době byl ještě dost oblíbený i "nahoře", jednak francouzská koprodukce byla samozřejmě zdrojem devizových prostředků, pokud někdo v době plně směnitelné koruny ještě ví, o co šlo. No a - last but not least - Jean Effel byl členem Francouzské komunistické strany... Mimochodem, na začátku 70. let byla Effelova knížka (i tento film) inspirací pro baletní inscenaci Stvoření světa v moskevském Velkém divadle :) ()

tommicek

Takhle se Bible dá :-) Úžasný Jan Werich, hudba a písničky :-) Film má jeden český primát - první rock and roll českého filmu, a to jen dva roky poté, kdy rock and roll zazněl ve filmu Džungle před tabulí. A nebyli by to Češi, aby to nebylo tak nějak jinak :-) Tak je to v animáku - čímž jde jistě o primát světový :-) ()

Otan

Proběhli vánoce a taky toto dílo,které jsem roky neviděl.Asi jsem starý,takže už to na mne tak nepůsobí.Film z roku 1957 je na tu dobu dobrej animák,ale vše ostatní ,je už fakt někde jinde.Nemohu se zbavit dojmu ,že vznikl v době ve které vznikl a víc tomuto dílku nebylo umožněno. 60% max. ()

I_Kant

Je to zábavné a nápadité, ale já osobně na tom jako porevoluční dítko oceňuju především přidanou hodnotu v podobě humorně veršované propagandičky, která asi nám co jsme "to" nezažili přijde o to exotičtější a zábavnější. "Obraz muže dvojí tváře, ruce levé jako háky, zle pohoršil hospodáře, ač nemá rád pravičáky" Nutno též přiznat, že kreslená eva je docela sexy, nejvíc její vodní verze při tanci s ďáblem. ()

Ferenc odpad!

Souhlasím s názorem, že tento film je jedním z nejpřeceňovanějších filmů na CSFD. Já jsem vydržel prvních deset minut a to většinu filmů, které jsem si pustil jsem dokoukal... ()