Miluj mě, jestli to dokážeš

Love Me If You Can

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2016, 63 min

Dagmar Smržová

Dokument, aký sa hocikedy nevidí. A nie je to žiadne teoretizovanie alebo hovoriace hlavy, ale skutočný pribeh troch dospelých chlapcov s hendikepom. Každý z nich je celkom iný, jeden s downovým syndrómom, druhý so vzácnou genetickou poruchou so zlou prognózou a tretí s ochrnutím po úraze. Obdivuhodná je ich odvaha ísť so všetkým do filmu, dokonca aj ich matky s tým nemali vážny problém pred kamerou. Druhá strana, teda ich ženy tiež dostali svoj priestor a nastupuje road-movie za sexom. Na tej je, neprekvapivo, najväčšou prekážkou ten šialený ľudský vynález, obyčajné schody. Ako trip dopadne, to nech si každý pozrie sám. –––– Která je hezčí? Já bych chtěl obě. Obě najednou. –––– Vod dětství mám jakoby kladnej přístup k sexu. Ale ne jako prakticky ale teoreticky. Strašně mě to zajímalo, ženský tělo. –––– Jak se ti kupujou kondomy? – Někdy dobře, někdy blbě. –––– Prostitutka, matka, milenka, herečka, to jsou naše ženský archetypy. Žena, která nemá rozvinutou prostitutku, není prostě plnohodnotnou ženou. Nebojím se říct nahlas, že jsem prostitutka, to je dar, to je poslání.(31.3.2017)

A ono je zase hezký, že si nechali udělat plakát od aktéra Tomáše, tč. s downovým syndromem. Také mě těší, že osobě s největším handicapem, tedy té nesnesitelné esoterické pizetce, film nevěnoval zase tolik prostoru, aby mi honila žilku na skráni. Jinak obvyklý soc náhled dokument pro lidi, kterým doteď nedocházelo, že i postižení to chtěj taky. Je to poměrně citlivé, zajímavé, hodně osobní a chvalitebně krátké. A také filmařsky naprosto neinvenční s vizuálem jak z mobilu. Televizní dokument, který by v kinech neměl co dělat, kdyby se alespoň po projekcích nedaly dělat přednášky. "To není nemoc. Bejt tetraplegik je životní styl."(28.3.2017)

Neobvyklý dokument, jak svým obsahem, týkající se sexuální asistence, tak některými intimními záběry, které jsou v dokumentu k vidění. Hlavními postavami, které dokument sleduje jsou 3 pánové, kteří jsou buďto duševně či fyzicky nějakým způsobem indisponováni a proto, je pro ně problém sehnat si partnerku, ale i tak se s tímto problémem rozhodli vypořádat s cílem nalézt něhu a lásku, jako každá jiná bytost na naší planetě.(7.1.2018)

Paní režisérka zviditelňuje u nás přehlížené téma, ale po filmové stránce mi to prostě nepřišlo žádná sláva. Mladík s Downovým syndromem miluje paní z Mostu, která vypadá jako profesionální podvodnice. Tahle linie je díky viditelně opravdovým emocím nejlepší. Tetraplegik se snadno nedostane ani do tramvaje, takže ho asi nepřekvapí, že vyškolená sexuální asistentka nemá bezbariérový přístup. Nijak mu nezávidím, ta ženská mi připadala víc mimo, než všichni tři postižení dohromady. Takže klikařem filmu se stává vozíčkář se vzácným genetickým onemocněním, který je schopen si najít prostitutku, která se k němu chová jako k normálnímu platícímu zákazníkovi. Výsledek: všechno funguje lépe, když se do toho nepletou „odborníci“.(21.3.2017)

Tak to je kafkárna...opravdu česká cesta...sexuální asistentka pro hendikepované vozíčkáře a ona ta paní nemá doma (respektive v místě, kde své služby vozíčkářům poskytuje), bezbariérový přístup! Vozíčkáře je tam nutné složitě přenášet. A školitelka sexuálních asistentek je...chvilka napětí...Němka! Služba je to jistě záslužná, ale točit o tak tabuizovaném fenoménu takto koncipovaný dokument, to nevidím jako progresi...(21.3.2017)

• - Film se původně natáčel jako televizní dokument a vznikl za pouhých 10 dní. (Piky.89)