Miluj mě, jestli to dokážeš

Love Me If You Can

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2016, 63 min

Dagmar Smržová

Solidně zpracovaný dokumentární film o velmi zajímavém tématu s dosti osobním nahlédnutím do života tři hlavních protagonistů. Rozumím, kam tím autorka mířila, ale přece jen mi z té osobitosti, která leckdy připomínala skoro voyeurismus, bylo trochu trapně (a to mě málo co rozhodí), netvrdím ovšem, že je to špatně, na to ať si udělá názor každý divák sám. Co bych už vytkl je fakt, že se problémem jako takovým zabývá spíše jen okrajově, přestože námět má neskutečný potenciál. V tomto ohledu je opravdu škoda, že se původně jednalo o malý televizní projekt. 60%(4.12.2017)

Tento film spĺňa všetko, čo by správny dokument mal mať a čo by sme od neho mohli žiadať. Objavuje a otvára novú, tabuizovanú tému, ktorá je nielen dráždivo provokatívna, ale aj veľmi aktuálna a zaujímavá, odvážne sa do nej ponára, má k dispozícií zainteresovaných aktérov, ku ktorým sa dostáva do maximálnej blízkosti, ale invázia do intímnej sféry je menežovaná s mimoriadnym citom, spracovaný je s nadhľadom a dostatočným odstupom a forma výsledného diela je príťažlivá, informuje, nenudí a vzhľadom k svojej téme a protagonistom prekvapivo nie je ani ťaživo depresívna či melancholická, ale práve naopak. Vysoké hodnotenie aj za trojicu hrdinov pre ich odvahu ísť otvorene a s optimizmom proti svojmu osudu aj konvencií tam, kde zdraví, mladí a krásni furt lamentujú, aké majú nešťastie!(29.12.2016)

Dokument, aký sa hocikedy nevidí. A nie je to žiadne teoretizovanie alebo hovoriace hlavy, ale skutočný pribeh troch dospelých chlapcov s hendikepom. Každý z nich je celkom iný, jeden s downovým syndrómom, druhý so vzácnou genetickou poruchou so zlou prognózou a tretí s ochrnutím po úraze. Obdivuhodná je ich odvaha ísť so všetkým do filmu, dokonca aj ich matky s tým nemali vážny problém pred kamerou. Druhá strana, teda ich ženy tiež dostali svoj priestor a nastupuje road-movie za sexom. Na tej je, neprekvapivo, najväčšou prekážkou ten šialený ľudský vynález, obyčajné schody. Ako trip dopadne, to nech si každý pozrie sám. –––– Která je hezčí? Já bych chtěl obě. Obě najednou. –––– Vod dětství mám jakoby kladnej přístup k sexu. Ale ne jako prakticky ale teoreticky. Strašně mě to zajímalo, ženský tělo. –––– Jak se ti kupujou kondomy? – Někdy dobře, někdy blbě. –––– Prostitutka, matka, milenka, herečka, to jsou naše ženský archetypy. Žena, která nemá rozvinutou prostitutku, není prostě plnohodnotnou ženou. Nebojím se říct nahlas, že jsem prostitutka, to je dar, to je poslání.(31.3.2017)

Výborný věc, osobně mi vyhovuje, že se nesnaží kutat v příbězích zúčastněných a místo hledaní povrchní hloubky (no dobře, je to oximoron, ale víte jak to myslím) se snaží hlavně o navození atmosféry pochopení s těma klukama. Ano, mohlo by bejt hodně fajn, kdyby tam bylo víc faktografických věcí, ale to by zas dokument postrádal sílu. Alespoň že v tady Pilsnu, co vím od mnoha kluků na vozejku, dostanou v bordelu alepoň slevu a nemusí vlakem do Mostu.(31.3.2017)

Po skoro dvouleté zkušenosti práce s postiženými lidmi mohu souhlasit, že většina z nich má (stejně jako zbytek populace) potřebu určitého fyzického kontaktu a blízkosti s jinými lidmi. Ta se může manifestovat různě - přes tendenci být vám blízko, po objímání či doteky, až po nevhodné sexuální narážky, kdy mě např. jeden klient opakovaně žádal, abych mu udělala striptýz. Je to ale lidské a musíme chápat, že nižší inteligence z nich nedělá stroje bez fyzických potřeb. Proto chápu, že byla jen otázka času, než se v rámci lidskoprávního hnutí rozvine i sexuální asistence pro postižené - nakonec je to business jako každý jiný a pokud jsou ochotni si zaplatit (často samozřejmě více), tak se najdou i zájemkyně. Co je pro mě trochu zarážející, je nicméně genderový rozměr, kdy se stále mluví jen o mužích najímajících si ženy. To už je v západních zemích poměrně běžné a akceptovatelné. Ale co postižené ženy? Ty snad nemají žádné potřeby? Samozřejmě, že ano. Nebo co gay muži? Zkrátka to, že muži potřebují hetero sex, se ještě dá společensky diskutovat, ale ženy nebo snad jiné sexuální orientace, to už je jiná otázka. Jasně se nám na tom ukazují omezení současného diskurzu, který přece jenom ještě potřebuje nějakou dobu zrát, aby bylo možné otevřít debatu o tomto problému v celé jeho šíři.(22.4.2017)

• - Film se původně natáčel jako televizní dokument a vznikl za pouhých 10 dní. (Piky.89)