Miluj mě, jestli to dokážeš

Love Me If You Can

Dokumentární

Česko, 2016, 63 min

Dagmar Smržová

Výborný věc, osobně mi vyhovuje, že se nesnaží kutat v příbězích zúčastněných a místo hledaní povrchní hloubky (no dobře, je to oximoron, ale víte jak to myslím) se snaží hlavně o navození atmosféry pochopení s těma klukama. Ano, mohlo by bejt hodně fajn, kdyby tam bylo víc faktografických věcí, ale to by zas dokument postrádal sílu. Alespoň že v tady Pilsnu, co vím od mnoha kluků na vozejku, dostanou v bordelu alepoň slevu a nemusí vlakem do Mostu.(31.3.2017)

Solidně zpracovaný dokumentární film o velmi zajímavém tématu s dosti osobním nahlédnutím do života tři hlavních protagonistů. Rozumím, kam tím autorka mířila, ale přece jen mi z té osobitosti, která leckdy připomínala skoro voyeurismus, bylo trochu trapně (a to mě málo co rozhodí), netvrdím ovšem, že je to špatně, na to ať si udělá názor každý divák sám. Co bych už vytkl je fakt, že se problémem jako takovým zabývá spíše jen okrajově, přestože námět má neskutečný potenciál. V tomto ohledu je opravdu škoda, že se původně jednalo o malý televizní projekt. 60%(4.12.2017)

• Gore

Zajímavé téma, ale zpracování bídné. O sexuální asistenci se toho moc nedozvíme, jen záběr ze školení a to je vše, takže dokument není ani tak o asistenci, jak spíš o touze 3 handicapováných mladících mít sex a jejich cesta za prostitutkami. A přitom možností, jak dané téma uchopit a zpracovat je spousta. Škoda velkého potencionálu, který klouže jen po povrchu.(22.3.2017)

Tak to je kafkárna...opravdu česká cesta...sexuální asistentka pro hendikepované vozíčkáře a ona ta paní nemá doma (respektive v místě, kde své služby vozíčkářům poskytuje), bezbariérový přístup! Vozíčkáře je tam nutné složitě přenášet. A školitelka sexuálních asistentek je...chvilka napětí...Němka! Služba je to jistě záslužná, ale točit o tak tabuizovaném fenoménu takto koncipovaný dokument, to nevidím jako progresi...(21.3.2017)

Dokument, aký sa hocikedy nevidí. A nie je to žiadne teoretizovanie alebo hovoriace hlavy, ale skutočný pribeh troch dospelých chlapcov s hendikepom. Každý z nich je celkom iný, jeden s downovým syndrómom, druhý so vzácnou genetickou poruchou so zlou prognózou a tretí s ochrnutím po úraze. Obdivuhodná je ich odvaha ísť so všetkým do filmu, dokonca aj ich matky s tým nemali vážny problém pred kamerou. Druhá strana, teda ich ženy tiež dostali svoj priestor a nastupuje road-movie za sexom. Na tej je, neprekvapivo, najväčšou prekážkou ten šialený ľudský vynález, obyčajné schody. Ako trip dopadne, to nech si každý pozrie sám. –––– Která je hezčí? Já bych chtěl obě. Obě najednou. –––– Vod dětství mám jakoby kladnej přístup k sexu. Ale ne jako prakticky ale teoreticky. Strašně mě to zajímalo, ženský tělo. –––– Jak se ti kupujou kondomy? – Někdy dobře, někdy blbě. –––– Prostitutka, matka, milenka, herečka, to jsou naše ženský archetypy. Žena, která nemá rozvinutou prostitutku, není prostě plnohodnotnou ženou. Nebojím se říct nahlas, že jsem prostitutka, to je dar, to je poslání.(31.3.2017)

• - Film se původně natáčel jako televizní dokument a vznikl za pouhých 10 dní. (Piky.89)