Snímek Králův nesouhlas je inspirován skutečným příběhem o třech dramatických dnech v dubnu roku 1940, během nichž dostane norský král od německých ozbrojených sil nepředstavitelné ultimátum – buď se vzdá, nebo zemře. S nacistickými vojáky v patách je královská rodina nucena uprchnout z hlavního města. Korunní princezna Märtha se v nejlepším zájmu rodiny rozhodne opustit s dětmi Norsko a hledá útočiště ve Švédsku, zatímco král Haakon a korunní princ Olav utečou do malé zemědělské oblasti nedaleko Elverumu, kde se střetnou s Němci. Po třech dnech, kdy se zoufale snaží vymanit z jejich spárů, učiní král Haakon finální rozhodnutí. Odmítne kapitulovat, i kdyby za to měl nejen on, ale i jeho rodina a mnoho dalších Norů zaplatit životem. (HBO Europe)

pafka

Jestli je neco potreba vyzdvihnout, pak jak je to naprosto skvele zahrane. Ode vsech. Ovsem co predvedl Karl Markovics, to se jen tak nevidi. Uzasne, skvele! Co se tyka deje, skutecne film ma spad, i kdyz je to spise rekonstrukce historie a dost to zavani dokumentem. Ale nenudite se, koukate a nevite, co se bude dit za chvili (ja teda norske dejiny neznam). ()

robfi

Nojo, at zije monarchie s hrdinnym kralem, ktery se sice jako nepodvolil Hitlerovi, na druhou stranu vubec nevim, v cem jako spocivala jeho stylizace do role Mirka Dusina. V podstate to celou dobu jen rakvil .... Slaby film, i pokud to beru jako pokus o propagandu ()

karnifex

Zajímavý úsek historie, ale zpracování velmi slabé. Je to patetické, postavy většinou nemluví, ale deklamují a vše je děsně nudné a zpracované bez nápadu. ()

Tomas_PO

Decentne spracovaná skutočná udalosť o postoji nórskeho kráľa ku kapitulácii Nórska nacistickému Nemecku počas druhej svetovej vojny. Pre nórov určite národný film, plný politického a ľudského rešpektu. Už len samotný fakt, že monarchu zvolil ľud v referende stojí za povšimnutie. História, na ktorú môžu byť hrdí (na rozdiel od nás). ()

HiroM

Ten film není špatný, pro mě je severská tvorba stále novum. Nicméně cítím z toho jistý patriotismus, což je v pořádku. Kéž bychom měli také takovou tvorbu. Doporučuji kdo film sežene ať má k němu i titulky. Je zde mnoho scén mluvených německy a bez titulků jsem byl v pasti, i 5minutový dialog a nevíte o čem je. ()

Wartord

Historická rekonstrukce událostí, jež vyhnali krále do exilu. Mimořádně kvalitní je výběr herců v čele s K. Markovicsem, jemuž jsem jeho roli vzhledem k situaci neskutečně žral, byť dost možná to tak nebylo. Válka byla přece už v běhu a nemohlo se počítat s nějakým diplomatickým řešením. Ruční kamera dodává vypravovanému příběhu na autentičnosti. Co mě ale velmi rozčílilo, byl ten finální střih na konci a dovysvětlení nejdůležitější části příběhu textem. Ale vzhledem k tomu, že historicko-politická situace Norska a celkově politický systém v Norsku byl vysvětlen na velmi dobré úrovni, asi to oželím. ()

Randall

Do kina jsem šel pln skepticismu. Norská mediální scéna byla plná tohoto filmu, a tak jsem po bohatých zkušenostech z Česka šel do kina s tím, že se budu koukat na šmejd koprodukovaný televizemi, které se nyní snaží alespoň trošku z těch vyhozených peněz dostat nazpět. Byl jsem však pozitivně překvapen! Film je o tom, jak bylo Norsko zataženo do druhé světové války: Začíná německou invazí a sleduje jednak tehdejšího (a historicky prvního) norského krále, Haakona (Jesper Christensen), a jednak německého diplomata v Oslu (Karl Markovics). Zatímco král utíká společně se zbytkem norské vlády před postupujícími Němci z Osla, diplomat Markovics se naivně snaží nastalou situaci řešit diplomaticky a podle práva. Celý film vrcholí jejich schůzkou, během níž dojde k onomu "Kongens Nei", tedy "královu NE", kdy král odmítne podepsat spojenectví s nacistickým německem, především protože nechce nechat na holičkách lid, co jej zvolil (řada politiků by se mohla poučit). Navíc film poměrně hezky na Německu ilustruje odvěkou šmejdskou strategii "když uděláš X, rozbijeme ti hubu, ale nebude to naše vina, protože to TY jsi udělal X". Co se týče mého hodnocením: Nevím, jestli je zcela správné označovat snímek jako válečný film, když se jedná spíše o konverzační drama (pravda odehrávající se za války), ale rozhodně jsem se po celou dobu filmu nenudil. Právě naopak, ty jakoby válečné "akční" scény byly na filmu zdaleka to nejnudnější, ale naštěstí jich nebylo mnoho. Herecké výkony - zejména Markovicse a Christensena - jsou jednoduše vynikající a i těch pár efektů nebylo špatných. Film má objektivně několik drobných záporů: Například hudba je ucházející, ale místy jsem měl pocit, že se skladatel až příliš "inspiroval" u Inception. Další drobné mínus je místy až příliš uměle těkavá kamera a sem tam se objevující filmařská klišé ("zvonění v uších po výbuchu granátu" á la vojín Ryan apod.) Tak jako tak však pozitiva bohatě převyšují negativa. Pokud chcete vidět pro našince jistě zajímavý pohled na nepříliš známou tvář druhé světové války, tento film určitě stojí za to vidět. Doufám, že se alespoň v nějaké podobě dostane do Česka. ()