Nejsledovanější

• angličtina Following (festivalový název) (více)
Trailer

VOD (1)

Jsme svědky generačního přerodu audiovizuální zábavy. Televizní produkci konkuruje nezávislá tvorba internetových tvůrců, kteří už stihli zaujmout v žebříčcích celebrit první místa. Rodiče panikaří, když jejich děti tráví celý den přimrzlé u obrazovek notebooků a smartphonů. Nejsledovanější je komunikačním mostem mezi dvěma generacemi. Co to vlastně znamená být YouTuberem? A proč se stali YouTubeři fenoménem, který má už dnes na společnost nepřehlédnutelný vliv? Celovečerní dokument poodhaluje tajemství jejich úspěchu a nahlédne do každodenních životů, které drží stranou kamery. Vyslechne názory všech, kterých se sledování a vytváření YouTube videí dotýká. Rodičů dětí, marketingových specialistů, sociologů, psychologů a samotných diváků. (Bontonfilm)

Trailer

Pink.Panther

Nemohu se ubránit dojmu, že se dokument trochu veze na komerční vlně vzedmuté novými marketingovými kanály internetu, kde se novodobým bavičem může stát kdokoli. Tato velmi prostinká lidová tvorba z podstaty věci logicky oslovující hlavně věkovou kategorii "9 mínus", může u někoho budit úvahy o úpadku kultury či při pohledu do archívu ČT nostalgii po Jů a Hele nebo postavičce jménem Čertík Bertík._____No ale viděno z druhé strany: pokud někomu v jeden osudový okamžik náhodou ujely nohy a právě odehrál svou tisícdvěstěprvní partii Člověče nezlob se, pikal pětsekrát, schován pod postelí byl dvěstěkrát, ve skříni stopadesákrát, nakonec mu asi vůbec nebude vadit, když k tomu všemu alespoň na dvě hodiny z počítače vyjukne jutuberský mírně retardovaný čertík bertík. ()

xxmartinxx

Rád bych se podíval na film, který české youtuberství vysvětluje a dochází k pozitivnímu závěru (byť pro mě něco stěží představitelného). Bohužel Nejsledovanější k němu dochází jen proto, že klouže po povrchu, nepokládá opravdu palčivé otázky a nepoukazuje na opravdové problémy - zcela propadá té jízdě, kterou zažívají hrdinové, a odmítá si vůči ní udělat víc než jen předstíraný odstup (lepší by bylo rovnou odstup ani nepředstírat). Přitom to neposkytuje odpověď ani na otázku: Proč na to děti koukají a co ti lidi umí? Kritiku to odmítá a vysvětluje výhradně jako generační nepochopení - takže v důsledku to je především svědectvím absurdní prázdnoty youtuberství a pasivní agresivity vůči kritice PS: Na anglicky mluveném Youtubu sleduju nemálo pořadů, nejsem proti té platformě vymezený, ale jde vždy o youtubery, kteří se rozvíjejí v nějakém konkrétním oboru, něco umí a něco vědí - prázdnota lidí představených tímto dokumentem není prázdnota platformy, ale jen její české do sebe zahleděné, sebereflexe neschopné reality. A vzhledem k tomu, že tenhle dokument je jejich mluvčím, ne jejich pozorovatelem (k čemuž jde dojít i na základě vyjádření tvůrců), vztahuju tuhle kritiku i na Nejsledovanějšího. 40 % ()

Kamca_

Nevim no, moc mi to jako dokument nepřišlo ... A co si myslím o tom celém youtube fenoménu? O těch lidech vůbec nevím, co si myslet. Přiznávám se, že občas na nějaký video taky kouknu, ale že bych u toho seděla celý hodiny jako ty děti, co byly ve videu, to fakt ne ... Některá tvorba se mi líbí. I když mi přijde, že většina těch lidí točí jen blbosti. Málokdo to fakt umí. A to nemluvím jen o youtuberech, co byly v tomto dokumentu. Někdy mi přijde, že tohle všechno moc umění není. Videa celkově sledují hlavně děti do 15ti let a je docela šílený si uvědomit, že youtuběři jsou pro ně nějakým způsobem hrdinové. Myslím, že jsou to obyčejní lidi, co se jednou začali nudit a tak začali točit videa, vydělávat si tak a pak ty peníze utrácet za drahý auta apod ... Pak mi přijde docela ujetý se tím vším ještě chlubit na sociálních sítích a ve vlogu ... Dnešní doba je vážně zvláštní. Lidi by měli jít spíš ven než koukat celý hodiny tupě na youtube. A nemyslím si, že je dobrý nápad takhle ve filmu ukazovat svoji rodinu a děti ... Ale je to jejich volba ... Pak ať se potom nediví, že ztratí svoje soukromí. Toť asi vše, co jsem k tomu chtěla napsat. 50%. ()

aniabo

Cenim zamer, ze vubec neco vzniklo, no, akorat film nema zadne tema - “youtuberi” preci nejsou zadne tema, youtuberi jsou samotne medium. Je pochopitelně velmi tezke vydolovat neco pikantniho z lidi, kteri se v podstate dokumentaci svych zivotu zivi, ale prave proto nemuze dokument o youtuberech fugovat jako klasicky dokument a je nesmyslne film postavit na tech postavach. Jde v podstate jen o lehkou biografii a zakulisi nekolika vybranych ceskych youtuberu, ale pritom proto, ze nic podobneho zatim nevzniklo, mel dokument moznost vzit situaci vice zesiroka, vice do hloubky. Byvalo by mozna lepsi se nad timhle zamyslet a povenovat se youtuberstvi treba prave v korelaci s tim, jaky vliv z hlediska sociologie/psychologie/filozofie maji soc site na nejmladsi generaci, nebo treba natocit dokument vylozene o vlivu vloggeru na marketingove strategie spolecnosti a jejich promenu za uplynule desetileti.... Velka skoda, ze se nekterych temat (generacni stret, soukromi, idealizace a vzory...) dotkne film jen tak zdalky, povrchne; lide, co se v problematice neorientuji, se nezorientuji, zatimco lide, co se orientuji, se u filmu nudi. Btw velmi spatna je hudba, tak spatna, az to vypada jako koncept - ze tvurci vybrali ty nejvice cheesy pianka v hudebni bance, zrovna tak, jak to delavaji youtuberi. ()

Pierre

Nebudu zde mluvit o tom, co si o celkovém yotube femonému myslím. Duležité je hlavně to, že Nejsledovanější jsou vhodní spíš pro televizi. Dát je do kina, byla trochu absurdní kampaň. Dokumentu totiž i přes standardní režii, chybí nějaké větší sdělení. Nicméně, i tak mě donutil na některé učinkující změnit názor. Pokuď byl záměr ukázat yotubery jako obyčejné lidské duše, tak mohu i říct, že se docela zdařil. A víc jsem od toho, ani očekávat nemohl. Takže dávám 3. ()

• Jedná se o první celovečerní film o youtuberech. (DA_NO)
  • Když štáb natáčel v USA, v San Franciscu, stala se nemilá věc. Zloději vykradli štábu auto. (sibuk)