Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na dva tulácké smolaře (Humphrey Bogart a Tim Holt) a mrzutého zlatokopa (Walter Huston) se usměje štěstí a objeví zlato. Ovládne je chamtivost, která zcela pomate jejich mysl. Film získal dva Oscary, za režii a scénář. Bogart sice nedostal žádnou cenu, ale jeho výkon ve filmu je oceňován dodnes. Film neztratil nic ze své působivosti a o půl století později byl Americkým filmovým institutem vybrán mezi 100 nejlepších amerických filmů všech dob. (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (164)

Foma 

všechny recenze uživatele

Závěr filmu mi sice maličko rozmělnil hodně silný pocity z předešlých scén, ale zřejmě to bylo hlavně tím, že byly skutečně vypjatý a mocný (a taky je to subjektivní, možná jsem očekával příliš velkou katarzi). Uzdravení chlapce ve vesnici, celá epizoda s texaským zlatokopem, Bogartovo šílení, banditi, chvílema jsem prostě ani nedejchal. Vůbec celý tempo filmu bylo nadupaný, taky hudba udělala svoje. A nelze zapomenout na Waltera Hustona. Zasloužená legenda. ()

Lucjen 

všechny recenze uživatele

O tom, na čo sa stále poukazuje; že peniaze kazia charakter a vraj vám šťastie nekúpia. Sú tu jasne vykreslené postavy, príbeh samotný sa tiež nesnaží nijako šokovať - ani to nie je potrebné. Poklad na Sierra Madre je pre mňa synonymom nedeľného poobedia, kedy takéto filmy zvyknú televízie vysielať... s kávou, zákuskom (ak práve nedržíte diétu) sa dá pri tomto dobrodružstve pekne oddýchnuť. A ku koncu vás Humphrey možno predsa len prekvapí... mňa teda v podobe bezočivého Dobbsa bavil omnoho viac ako džentlmen v obleku... :) ()

Reklama

Falko 

všechny recenze uživatele

Skvely dobrodruzny film, pri ktorom som sa ani chvilku nenudil a to vdaka skvelemu scenaru, ktory sa postaral o to, ci sa niektori z hrdinov pri hladani zlata jednoducho nepozabijaju. A ze tento reziser natocil aj MALTEZSKEHO SOKOLA (1941) alebo AFRICKU KRALOVNU (1951) ? No tak uznavam, ze John Huston patril medzi talentovanych reziserov minuleho storocia, len z mafianskeho filmu CEST RODINY PRIZZIU (1985) som az tak nadseny nebol, ale to nevadi. V kazdom pripade si Poklad na Sierra Madre svoje miesto v rebricku TOP 250 IMDb urcite zasluzi, ku dnesnemu dnu je to miesto 65. Film ziskal 3 Oscary za reziu Johna Hustona, herca vo vedlajsej ulohe Waltera Hustona, ktory je Johnov otec a za scenar. Dalej bol nominovany za najlepsi film roka, ale vtedy mala väcsie stastie drama od Laurencea Oliviera HAMLET (1948), ktory sa stal najlepsim filmom roka 1948... 28.01.2010 ______ Humphrey Bogart - (Dobbs) +++ Walter Huston - (Howard) +++ Tim Holt - (Curtin) +++ Bruce Bennett - (Cody) +++ Barton MacLane - (McCormick) +++ José Torvay - (Pablo) +++ Robert Blake - (Mexický chlapec predávajúci los z lotérie) +++ John Huston - (Američan v Tampicu v bielom obleku) +++ Produkcia: Jack L. Warner a Henry Blanke +++ Hudba: Max Steiner +++ ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Kvalitní psychologický dobrodružný film o chamtivosti ve westernovém hávu divokého Mexika. Dva američtí tuláci, neustále shánějící práci, a jeden zkušený zlatokop na cestě za svým snem o bohatství a štěstí. Překonávají divokou přírodu i divokost banditů, aby nakonec podlehli vlastnímu paranoickému rozkladu osobnosti jednoho z nich, jehož chamtivost celého uchopila a nakonec zlomila. Americký nezaměstnaný v Mexiku Fred C. Dobbs (skvělý Humphrey Bogart) dostává šanci na zbohatnutí při hledání zlata v divokých odlehlých horách. Přes jeho proklamovanou skromnost, je to však on, kdo je nakonec pohlcen paranoiou, která ho nakonec zcela paralyzuje a zatemní mozek při možnosti ještě většího zisku, pokud se zbaví svých partnerů. Chamtivost mu zastře rozum takovým způsobem, že nemůže logicky přemýšlet a za toto poblouznění zaplatí životem. Protřelý starý zlatokop Howard (dobrý Walter Huston, otec pana režiséra) je z trojice tou nejsilnější a nejracionálněji myslící osobou, která dovádí všechny k jejich vysněnému cíli. Třetí do party byl tulák Bob Curtin (Tim Holt), který zůstal věrný svým zásadám čestnosti. Z dalších postav: dobrodruh John Cody (Bruce Bennett), který zaplatil za svou smělost životem, lakomec McCormick (Barton MacLane), který neplatil najímaným zaměstnancům výplaty, vůdce mexických banditů ve zlatém klobouku (Alfonso Bedoya), neštítící se žádného zločinu, a bohatý Američan v bílém obleku (sám režisér John Huston). Vidina bohatství je mohutným hnacím motorem. Často nás však zastaví naše vlastní sobectví a chamtivost, která se překonává mnohem obtížněji než ostatní překážky. Štěstí si za peníze nekoupíme. Ani čest a lásku. Kvalitní film, kde nechybí prvky humorného nadhledu, drsnost odlehlé přírody, divokost života, komplikovanost lidského myšlení a jednání, a naděje. ()

EdaS 

všechny recenze uživatele

Výborný dobrodružný snímek o závisti a chamtivosti. Dodnes působí svěžím dojmem a baví jednak díky překvapivě netriviálnímu scénáři a výtečné režii, jednak zásluhou kvalitních hereckých výkonů Waltera Hustona a zejména Humphreyho Bogarta, který je ve své roli v průběhu času čím dál tím víc odpudivý a zároveň pořád lidský. Škoda, že jsem ve Varech neměl příležitost zhlédnout více filmů z Hustonovy retrospektivy, protože velké plátno mu zatraceně sluší. ()

Galerie (116)

Zajímavosti (38)

  • John Huston si ve filmu zahrál epizodní roli bíle oděného amerického turisty. Díky tomu měl Humphrey Bogart (Fred C. Dobbs) příležitost vyměnit si s ním role a zaujmout na chvíli místo za kamerou. Scénu s bíle oděným Hustonem nařídil opakovat nesčetněkrát. (Zdroj: ČSFD)

Související novinky

Mann a Haggis hledají poklad

Mann a Haggis hledají poklad

14.04.2011

Michael Mann a Paul Haggis (foto). Dva nesporně kvalitní tvůrci, kteří ale svými posledními filmy velkou díru do komerčního řebříčku neudělali. Oba by tak řečeno potřebovali námět, co se promění ve… (více)

Zlatokopové Statham a Kidmanová

Zlatokopové Statham a Kidmanová

19.09.2008

Samozřejmě ne v jednom filmu (to by byla opravdu podivuhodná kombinace). Oba by však pořádný hit potřebovali jako sůl a protože plácání o „komiksových filmech v ponurém stylu Temného rytíře“ už… (více)

Reklama

Reklama