Máří Magdaléna

• Nový Zéland

• Nizozemsko

Drama / Historický

Velká Británie / USA / Austrálie, 2018, 120 min

Ako neveriaci mám rád filmy s biblickou tematikou (lebo z hľadiska príbehu je to perfektne vymyslené fantasy), napriek negatívnym kritikám som si užil ako Noeho, tak aj Exodus. Mária Magdaléna bola určite menej epická, ale stavala na uveriteľnosti. Áno, tomuto by som aj uveril, že sa to takto nejako mohlo stať a že na počiatku viery bola najmä pekná myšlienka a minimum transcendtálnosti (a kde sme dnes, keď cirkev už dokáže mobilizovať len negatívnym spôsobom, samý gender, gayovia, veľké penisy, no nie?). Hlavná misia filmu je vyjadrená v záverečných titulkoch - očistenie Márie Magdalény. V neposlednom rade musím priznať, že Rooney Mara patrí medzi najobľúbenejšie herečky a jedna hviezdička z hodnotenia patrí jej.(22.3.2018)

Záverečný dialóg Márie s apoštolmi len potvrdzuje nepochopenie Ježišových slov o viere práve tými apoštolmi. Lenže než sa dostane divák k posolstvu a titulkovým informáciam o ďalšom posmrtnom osude tajomnej Márii Magdalény ubehne veľa filmového času, kde sa toho príliš nedeje. Komorný príbeh zaváňajúci TV produkciou je pomalý, hĺbavý, niekedy až vágny, našťastie okorenený pekným hudobným doprovodom.(5.8.2018)

Spor medzi kresťanskou gnózou a ortodoxiou sa dostal na filmové plátno. Gnostici prehovorili inteligentne a nevyzývavo. (A)teistického diváka to (ne)pohorší - Kristove slová, skutky a filmové obrazy tu jasne ukazujú na gnostické idey. Celý život som si kládol otázky, aký zmysel má byť katolíkom, na čo chodiť v nedeľu do kostola, či človek potrebuje na to, aby bol spasený Cirkev atd. Film symbolicky odpovedá na položené otázky záporne, ale mne tým dal zmysluplné a voči katolíckej Cirkvi kladné odpovede. Preto bolo dobré, že som ho videl.(8.4.2018)

Nevím jestli Garth Davis četl bibli, ale já ano, i když už je to dávno a moc si toho z toho upřímně tolik nepamatuji, ale něco ano, například, že u poslední večeře neseděla Máří (ale to beru jako plus, alespoň nějaká spojitost s Da Vincim a jeho obrazem), Petr rozhodně nebyl černý (i když samozřejmě možné to je) a Jidáš byl daleko větší svině. Když ale opomenu tyhle nepřesnosti, tak Rooney Mara byla ve své roli skvělá a přesvědčivá, klidně bych si jí dokázala představit i jako Pannu Marii, Joaquin Phoenix působil v roli Ježíše příliš staře, myslím, že režisér měl zvolit mladšího herce, ale jinak dobrý výkon. Hudba byla skvělá, scénář malinko slabší a hlavně film je děsně utahaný. Mrzelo mě, že scénu ukřižování a vzkříšení strašně odbyli a nevěnovali se tomu více.(31.3.2018)

Meditativní pojetí umožňující nahlédnout do nitra Marie a Ježíše. Gath Davis se inspiroval prohlášením Marie Magdalény za apoštolku apoštolů v roce 2016. Zatímco apoštolové žijí v představách o svržení nenáviděné římské nadvlády, Marie od počátku daleko jasněji chápe Ježíšovo poselství. Zajímavě pojatý Jidáš jako fajn sympaťák, který přišel o rodinu. Davis se nijak neodklání od biblického textu, jen vypráví z pohledu Marie, která pochopila víc než všichni ti chlapi dohromady. Bez velkolepých scén, přesto hodně působivé.(24.3.2018)

• - Během natáčení filmu se z hlavních představitelů Joaquina Phoenixe a Rooney Mara, kteří do té doby byli jen přátelé, stal oficiální pár. (raininface)

• - Celosvětová premiéra proběhla 28. února 2018 v Národní galerii v Londýně. (BMW12)

• - Natáčelo se od 3. října 2016 do 2. prosince 2016 v Itálii (Apulie, Sicílie, Matera a Neapol). (BMW12)