Máří Magdaléna

• Velká Británie Mary Magdalene (více)
Trailer 3

Film Máří Magdaléna je autentickým a lidským portrétem jedné z nejosudovějších žen v dějinách lidstva. Biblický příběh líčí osudy Máří (Rooney Mara), mladé ženy hledající nový způsob života. Máří natolik svazují každodenní rituály, že zavrhne svou rodinu a přidá se k novému společenskému proudu, který vede charismatický Ježíš Nazaretský (Joaquin Phoenix). Brzy se stane srdcem tohoto hnutí a po Ježíšově boku se vydává na cestu, která vede do Jeruzaléma, k osudovým událostem, jež jsou základním kamenem naší civilizace. (CinemArt)

Trailer 3

Slarque

Ač hlavním motivem bylo očištění titulní světice, jako v každé novozákonní historce je tu v centru Ježíš, zde představovaný Joaquinem Phoenixem. Rooney Mara je tedy v nezáviděníhodné pozici titulní hrdinky, která musí zůstat v jeho stínu. Vlastně je dost zvláštní, jak málo se tvůrcům do dvou hodin filmu podařilo dostat. Snad i pro neznabohy je to až moc zjednodušené. Nad vodou to kromě pár herců drží jen kamera a hudba. ()

Autogram

Nebyť mnohých nudných pasáží, bol by to veľmi zaujímavý film prinášajúci konečne iný pohľad na Máriu Magdalénu. Nemám žiadny problém s tým, že apoštolov nemuselo byť iba dvanásť, mohla byť medzi nimi aj žena, a iba v priebehu tisícročí sa z nej urobila prostitútka. Film na tom síce nič nezmení, ani overiteľné pramene nemáme, ale prečo sa aspoň nezamyslieť.  –––– Boží království nemůžeme vidět očima. Je v našich srdcích. Stačí, když odhodíme uzkost a předsudky a staneme se podobnými dětem, jak nás to učil On. Království se nedá vybudovat konflikty, ani bojem, ani ničením. Roste v nás, sílí každým naším aktem lásky, soucitu a odpuštění. ()

silentname

"Mary Magdalene" bolo jedno z tohtoročných najväčších očakávaní. Nie preto, že by som mal rád kresťanské filmy, ale nakoľko do režisérskej stoličky opäť posadil Garth Davis. Režisér môjho najobľúbenejšieho filmu roku 2017 "Lion". A to ma skutočne veľmi silne navnadilo. A opäť môžem povedať, že jeho talent je veľmi vidieť. Film vyzerá vynikajúco, má skvelú výpravu a Rooney Mara podáva absolútne excelentný výkon. Sledovať ju je radosť. Rovnako aj Joaquina Phoenixa, no jediný problém, ktorý s ním mám je fakt, že na 33 ročného Ježiša vyzerá trošku ako keby mal tak 40. Je to maličkosť, ale človeku to trošku bije do očí. Možno je ale zvláštne, že v prípade Cliffa Curtisa v "Risen" mi to vôbec nevadilo. Ale pôsobil hold úplne inak. Myslím si, že hlavná myšlienka filmu je vynikajúca. Kráľovstvo je v nás všetkých. Je len potreba ho nájsť skrz lásku, pokoru a milosrdenstvo. A nie cestou vojny a krviprelievania. Takže v mojich očiach toto absolútne film zvláda skvele. Sú tu len určité historické aspekty, ktoré sú nedotiahnuté. Ako Ježisovo ukrižovanie, kde je sám. Alebo modlitba na Olivovej hore prebieha v noci. Iné veci zase boli skvele dotiahnuté. Napríklad mojou najobľúbenejšou a aj najzaujímavejšou vedľajšou postavou filmu je Judáš. Ktorého konanie je v tomto filme absolútne pochopiteľné a veľmi dobre spracované. Peter tu pôsobí viac ako človek, čo ťahá za nitky, než ako sme mali možnosť vidieť v iných verziach. A osobne poviem, že ma to skutočne dostalo. Sú tu skvelé scénky, dobre napísané dialógy a film pôsobí veľmi uveriteľne. A jeho myšlienky na mňa prechádzajú viac než mnohé cirkvené kázne v dnešných dňoch. Spracovanie veľmi chválim a myslím si, že ide o film, ktorý stojí za to vidieť v kine. Hodnotenie: A- ()

hEmy_ odpad!

Tvůrci nejspíš chtěli zpracovat příběh Máří Magdalény, ale v průběhu se lekli sami sebe, když zjistili, že žádný nemá. Natočili proto alternativní verzi (resp. prequel o ničem) Ježíšova příběhu, ve kterém je svatý Petr černoch, Jidáš největší sympaťák a Ježíš působí jako labilní influencer (zhruba do poloviny filmu jsem netušil, že Phoenix hraje Ježíše – že by už probíhala příprava na Jokera?). Málokdy člověk narazí na film, ve kterém je úplně všechno špatně. ()

JohnCZ

Čistá, skromná a přesto audiovizuálně dechberoucí podívaná. Nahlédnutí do Ježíšova života z pohledu Máří, navíc údajně s maximální možnou historickou přesností. Od samého počátku maximálně vtahující, emocionální, lidské. Vyřčené myšlenky mě dokázaly oslovit a to i navzdory mému spíše negativnímu postoji k jakémukoli náboženství. Pohled Rooney Mara je tradičně hypnotický, Joaquin Phoenix i přes ne zcela tradiční ježíšovský look jede na doraz a svým charisma by dokázal strhnout nejednoho člověka. Nebudu si hrát na znalce Bible a kvalitu pochopení sdělení si snad ani hodnotit netroufám. Za mě je to především perfektní filmařina, dechberoucí soundtrack a procítěné herecké výkony, díky kterým hodnotím takhle vysoko. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 28. února 2018 v Národní galerii v Londýně. (BMW12)
  • Natáčelo se od 3. října 2016 do 2. prosince 2016 v Itálii (Apulie, Sicílie, Matera a Neapol). (BMW12)

Související novinky

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

11.02.2018

Pokud vás fascinovala hudba u Zmizení, Sicaria a Příchozích, začínáte číst velmi smutnou zprávu. V pouhých 48 letech nás totiž opustil její autor Jóhann Jóhannsson, jeden z nejvýraznějších hudebních… (více)