Máří Magdaléna

• Nový Zéland

• Nizozemsko

Drama / Historický

Velká Británie / USA / Austrálie, 2018, 120 min

Herecky je to výborné, co taky čekat od Rooney Mara a Joaquina Phoenixe, ovšem zbytek od mdlé režie po meditativní tempo vyprávění je docela divácky náročný „biják“. Respektuju nicméně obě skupiny, kdy jedna bude dobře známým příběhem sledovaným Mariinýma očima uchvácena, druhá si naopak bude hlídat, aby neusnula. Naše hrdinka odchází z římské provincie Judea coby přemýšlivá a „jiná“ dívka, která právě odmítla sňatek s vdovcem, s Ježíšem Nazaretským a jeho družinou do Jeruzaléma, kde jeho život končí a něco zásadního začíná. Právě v druhé polovině snímku je v popředí on, přeci jenom zajímavější a komplikovanější postava, a Máří jej „jen“ doprovází a podporuje. Příběh plyne pomalu, střídají se silné momenty s těmi, které bych mohl postrádat (rozuměj prostříhat). Phoenixův projev je znovu životný a procítěný. Výsledek je komorní, minimalistický, dramatické či emocionální vyvrcholení mi ovšem chybělo, a možná proto jsem někde mezi těmi dvěma skupinami.(15.7.2018)

Ako neveriaci mám rád filmy s biblickou tematikou (lebo z hľadiska príbehu je to perfektne vymyslené fantasy), napriek negatívnym kritikám som si užil ako Noeho, tak aj Exodus. Mária Magdaléna bola určite menej epická, ale stavala na uveriteľnosti. Áno, tomuto by som aj uveril, že sa to takto nejako mohlo stať a že na počiatku viery bola najmä pekná myšlienka a minimum transcendtálnosti (a kde sme dnes, keď cirkev už dokáže mobilizovať len negatívnym spôsobom, samý gender, gayovia, veľké penisy, no nie?). Hlavná misia filmu je vyjadrená v záverečných titulkoch - očistenie Márie Magdalény. V neposlednom rade musím priznať, že Rooney Mara patrí medzi najobľúbenejšie herečky a jedna hviezdička z hodnotenia patrí jej.(22.3.2018)

Úchvatná freska o posledních Ježíšových dnech očima Marie z Magdaly. Znamená to, že divák vidí jen to, co mohla vidět ona sama, kde nemohla být - Pilátův soud a podobně -, to vidět není. Kromě postavy Jidáše, kterého mám spojeného s vyobrazením v Jesus Christ Superstar jako člověka mimořádně chytrého, který věděl, co a proč dělá - tady je jen sobecky náboženský fanatik -, nenacházím chybičku. Ale i s Jidášem je to problém můj, nikoli problém filmu. Ten je skvělý. Komorní drama o několika postavách v realisticky chudém prostředí navzdory línému tempu bere dech. Je prodchnuté nepochopením Ježíšova učení (vyjma samotné Marie), klíčovým motivem odpouštění a fascinujícím mysticismem, podpořeným skvělou hudbou. Při vzkříšení Lazara jsem měl husí kůži po celém těle, jak moc mystická ta scéna byla. Trochu jsem se bál castingu, ale stačilo pár minut a všechny obavy se rozplynuly. Rooney Mara svůj part "emancipované" ženy zvládla a Joaquin Phoenix je fascinující - byť je starší než Ježíš v posledních dnech a v civilu docela tloustne, tady vystřihl Proroka skvěle. Docela by mě zajímalo oficiální přijetí v katolických kruzích. Já jsem nadšenej z nejlepšího biblického filmu - a to říkám jako fanda velkofilmů klasického Hollywoodu a katolík.(19.3.2018)

Meditativní pojetí umožňující nahlédnout do nitra Marie a Ježíše. Gath Davis se inspiroval prohlášením Marie Magdalény za apoštolku apoštolů v roce 2016. Zatímco apoštolové žijí v představách o svržení nenáviděné římské nadvlády, Marie od počátku daleko jasněji chápe Ježíšovo poselství. Zajímavě pojatý Jidáš jako fajn sympaťák, který přišel o rodinu. Davis se nijak neodklání od biblického textu, jen vypráví z pohledu Marie, která pochopila víc než všichni ti chlapi dohromady. Bez velkolepých scén, přesto hodně působivé.(24.3.2018)

Máňa Magdalena a její rehabilitace jistě (ne)potěší dost židokřesťanů. Je zde zobrazena úplně jako ženská variace Krista a jeho pravá ruka. Samotné ztvárnění Krista, v podobě fyzicky slabého a znaveného muže, kterého konání zázraků vyčerpává, se v celku zadařilo a je originálně zahrané. Banda apoštolů v čele s "černym Petrem" a dalšími bratry a soudruhy je vlastně banda budišničemů z kterých vznikla "slavná" Církev Svatá, co Ježkovo účení přeměnila k obrazu svému. Komornější pojetí filmu, nebylo vůbec na škodu, ovšem nehorázná booožíí nuda. Ámen.(28.7.2018)

• Rooney Mara

• - Natáčelo se od 3. října 2016 do 2. prosince 2016 v Itálii (Apulie, Sicílie, Matera a Neapol). (BMW12)

• - Celosvětová premiéra proběhla 28. února 2018 v Národní galerii v Londýně. (BMW12)

• - Během natáčení filmu se z hlavních představitelů Joaquina Phoenixe a Rooney Mara, kteří do té doby byli jen přátelé, stal oficiální pár. (raininface)