Máří Magdaléna

Mária Magdaléna

• Nový Zéland

Drama / Historický

Velká Británie / USA / Austrálie, 2018, 120 min

Poslední dny Ježíše z Nazaretu očima Marie z Magdaly nejsou ani tak o muži, který hlásal slovo Boží, ani tak o ženě, která jej následovala, ale jsou zejména tím, čím jediným by nakonec také být měly, a sice o významu oněch slov a o onom Království, jež si nosíme všichni uvnitř, protože jak můžeme změnit svět, nedokážeme-li změnit sebe. 85 %(4.4.2018)

Meditativní pojetí umožňující nahlédnout do nitra Marie a Ježíše. Gath Davis se inspiroval prohlášením Marie Magdalény za apoštolku apoštolů v roce 2016. Zatímco apoštolové žijí v představách o svržení nenáviděné římské nadvlády, Marie od počátku daleko jasněji chápe Ježíšovo poselství. Zajímavě pojatý Jidáš jako fajn sympaťák, který přišel o rodinu. Davis se nijak neodklání od biblického textu, jen vypráví z pohledu Marie, která pochopila víc než všichni ti chlapi dohromady. Bez velkolepých scén, přesto hodně působivé.(24.3.2018)

K filmu (i vzhledem k jeho tématu) opravdu sedí až meditativní styl vyprávění. Dlouhé pomalé záběry a v nich známý příběh, tentokrát ovšem ze zcela jiného pohledu, z pohledu Marie z Magdaly. Zde ji ztvárňuje Rooney Mara a ač jsem si nebyl zprvu jist, volba to byla velice dobrá. Joaquin Phoenix v roli Ježíše klasicky nezklamal a že je starší? Hold idylická zobrazení jsou idylická zobrazení, Ježíš jistě nevypadal jako dnešní třiatřicátníci. Film celkově je pojat velice naturálně, což je samozřejmě ku jeho kladu. Dění tak získává jedinečnou atmosféru a snad i reálnost, například scéna vzkříšení Lazara je i díky tomuto pojetí úchvatná. Od Máří Magdalény jsem očekával nejen filmový, ale i hudební zážitek, důvody jistě známé... Soundtrack je výborný, scény jakoby tiše podbarvuje, nevnucuje se a to je vůbec u tohoto filmu opravdu důležité. Naopak když je třeba, dává o sobě rázně vědět, ale těchto scén je opravdu pomálu. 75%(8.4.2018)

• lemonova

Film tak veľmi deformuje postavu Ježiša, že rozmýšľam, či nevznikol iba preto, aby podporil súčasný trend superžien pomocou kvázi biblickej predlohy. Skutočnej Biblie je v ňom totiž ako šafranu a ja som celý čas nechápala, čo na tejto karikatúre Ježiša všetci vidia. Lebo nech už čítate akékoľvek Evanjelium, každé Ho vyobrazuje ako toho, ktorý má Moc, nie len akési kúzelnícke schopnosti a fajn progresívne názory. Kvôli Rooney nejdem s hodnotením ešte nižšie, pretože bola naozaj výborná.(9.4.2018)

Téma neobyčejného svědectví mě dostihlo ještě před projekcí. Stejně tak jako byla Máří Magdalena svědkem Ježíšova zmrtvýchvstání, byl jsem svědkem zajímavé zkušenosti z kinosálu. V nejmenovaném CinemaCity komplexu jsem si zakoupil lístek na film a při vstupu do sálu na mě čekalo podivné zjištění - nikde nikdo. Na tom by nebylo nic divného (logicky při každé projekci někdo musí být v sálu první), kdyby začátek projekce nebyl za 5 minut. Po dotazníku jednoho slovensky hovořícího pracovníka "Proč jsem si vybral tento film? Proč jsem nešel raději na Hastrmana?" jsem se začal obávat mé šance na zhlédnutí snímku. Ovšem o pár minut později vešla do sálu pohledná blondýnka (kterou nepochybně na Mary zlákali na pokladně) a pro 2 lidi už se promítat MUSÍ. Problémy však nebyly zdaleka u konce. Reklamy a trailery nebyly zaostřené (na čemž se demokraticky shodli všichni účastníci promítání) a přišla tedy stížnost. Než jí bylo vyhověno, viděli jsme prvních 5 minut filmu, načež byla projekce přerušena pracovnicí CinemaCity s patřičnou omluvou a po zhruba dvouminutovém doostřování se začalo od znovu, tentokrát už s ostrým obrazem. No a nyní k samotnému filmu. Cením účel zfilmování příběhu Máří Magdaleny, patrný ze závěrečných titulků. Možná kdyby se jednalo o příběh, ve kterém by byla hlavní postavou, bylo by to ještě lepší. Nenechte se mýlit, hlavní postavou tohoto snímku je Ježíš, sice skvěle zahraný, ale asi bych si to tak úplně nepředstavoval. Rutinní opakování sekvencí "Ježíš něco udělá - záběr kamerou na Marii" dává tomuto faktu za pravdu. Na druhou stranu to asi jinak udělat nešlo, v jiném případě bychom se mohli dočkat Nového zákona vol.2 což by mohlo dopadnout ještě hůře. Zároveň je tahle rutina logická, pokud vezmeme v potaz zmíněné nařčení papeže Řehoře. Příběh se totiž vyvíjí velmi ladně, dává prostor pro zamyšlení a na otázku "Proč nebyla prostitutka?" odpovídá právě důmyslnou kamerou: "Protože to vše mohla jen sledovat s apoštoly." Pomalý vývoj děje je na druhou stranu zvolen poněkud nešťastně, protože se film stává nudnou záležitostí, která je sice okořeněna podmanivým soundtrackem pánů Johannssona a Hildura (nevím jak dál), ale také vám u ní nejednou zamhouří oči. Když k tomu připočtu fakt, že i přes viditelnou obhajobu Máří Magdaleny jako historické postavy a tedy i obhajobu jejího svědectví, se příběh v několika momentech odklání od Bible jako od jediného písemného dokladu, budu o Mary Magdalene mluvit jako o velmi průměrném snímku, který může zaujmout maximálně svým poselstvím a hereckým výkonem Joaquina Phoenixe.(23.4.2018)

• Rooney Mara

• - Během natáčení filmu se z hlavních představitelů Joaquina Phoenixe a Rooney Mara, kteří do té doby byli jen přátelé, stal oficiální pár. (raininface)

• - Natáčelo se od 3. října 2016 do 2. prosince 2016 v Itálii (Apulie, Sicílie, Matera a Neapol). (BMW12)