Máří Magdaléna

Mária Magdaléna

• Nový Zéland

Drama / Historický

Velká Británie / USA / Austrálie, 2018, 120 min

Záverečný dialóg Márie s apoštolmi len potvrdzuje nepochopenie Ježišových slov o viere práve tými apoštolmi. Lenže než sa dostane divák k posolstvu a titulkovým informáciam o ďalšom posmrtnom osude tajomnej Márii Magdalény ubehne veľa filmového času, kde sa toho príliš nedeje. Komorný príbeh zaváňajúci TV produkciou je pomalý, hĺbavý, niekedy až vágny, našťastie okorenený pekným hudobným doprovodom.(5.8.2018)

"Mary Magdalene" bolo jedno z tohtoročných najväčších očakávaní. Nie preto, že by som mal rád kresťanské filmy, ale nakoľko do režisérskej stoličky opäť posadil Garth Davis. Režisér môjho najobľúbenejšieho filmu roku 2017 "Lion". A to ma skutočne veľmi silne navnadilo. A opäť môžem povedať, že jeho talent je veľmi vidieť. Film vyzerá vynikajúco, má skvelú výpravu a Rooney Mara podáva absolútne excelentný výkon. Sledovať ju je radosť. Rovnako aj Joaquina Phoenixa, no jediný problém, ktorý s ním mám je fakt, že na 33 ročného Ježiša vyzerá trošku ako keby mal tak 40. Je to maličkosť, ale človeku to trošku bije do očí. Možno je ale zvláštne, že v prípade Cliffa Curtisa v "Risen" mi to vôbec nevadilo. Ale pôsobil hold úplne inak. Myslím si, že hlavná myšlienka filmu je vynikajúca. Kráľovstvo je v nás všetkých. Je len potreba ho nájsť skrz lásku, pokoru a milosrdenstvo. A nie cestou vojny a krviprelievania. Takže v mojich očiach toto absolútne film zvláda skvele. Sú tu len určité historické aspekty, ktoré sú nedotiahnuté. Ako Ježisovo ukrižovanie, kde je sám. Alebo modlitba na Olivovej hore prebieha v noci. Iné veci zase boli skvele dotiahnuté. Napríklad mojou najobľúbenejšou a aj najzaujímavejšou vedľajšou postavou filmu je Judáš. Ktorého konanie je v tomto filme absolútne pochopiteľné a veľmi dobre spracované. Peter tu pôsobí viac ako človek, čo ťahá za nitky, než ako sme mali možnosť vidieť v iných verziach. A osobne poviem, že ma to skutočne dostalo. Sú tu skvelé scénky, dobre napísané dialógy a film pôsobí veľmi uveriteľne. A jeho myšlienky na mňa prechádzajú viac než mnohé cirkvené kázne v dnešných dňoch. Spracovanie veľmi chválim a myslím si, že ide o film, ktorý stojí za to vidieť v kine. Hodnotenie: A-(24.3.2018)

Čistá, skromná a přesto audiovizuálně dechberoucí podívaná. Nahlédnutí do Ježíšova života z pohledu Máří, navíc údajně s maximální možnou historickou přesností. Od samého počátku maximálně vtahující, emocionální, lidské. Vyřčené myšlenky mě dokázaly oslovit a to i navzdory mému spíše negativnímu postoji k jakémukoli náboženství. Pohled Rooney Mara je tradičně hypnotický, Joaquin Phoenix i přes ne zcela tradiční ježíšovský look jede na doraz a svým charisma by dokázal strhnout nejednoho člověka. Nebudu si hrát na znalce Bible a kvalitu pochopení sdělení si snad ani hodnotit netroufám. Za mě je to především perfektní filmařina, dechberoucí soundtrack a procítěné herecké výkony, díky kterým hodnotím takhle vysoko.(13.4.2020)

• Filmmaniak

Na biblické drama překvapivě komornímu a záměrně neepickému filmu sluší skromná šedivá barevná stylizace i takřka meditativní tempo vyprávění, snaha o zachycení všeobecně známého příběhu Ježíše Krista z pohledu Máří Magdalény se však ukazuje být neefektivní. Osobní linie věnovaná hlavní hrdince je totiž ukončena prakticky po půlhodině a brutálně převálcována linií s Ježíšem a jeho apoštoly, kteří se okamžitě dostanou do středu pozornosti, přičemž Máří je upozaděna do role vypomáhajícího doprovodu a znovu se dostane pořádně ke slovu až na úplném konci, když jako jediná pochopí Ježíšovy metafory. Příběh samotného Ježíše je pak nutně osekán o zásadní části, u nichž Máří nebyla osobně přítomna, a film je tím pádem ochuzen u řady scén o kontext. Film zcela rezignuje na jakoukoli dramatičnost a snahu působit na diváka emocionálně, jeho scény jsou zoufale neintenzivní a chybí i jakékoli vyvrcholení, byť by se nabízelo třeba ve scénách Ježíšova ukřižování – které je ale odbyto příliš rychle a stroze. Těžiště filmu ani zdaleka nestojí na vyprávění známého příběhu novýma očima, nýbrž na rozkrývání ideologie jednotlivých postav - přitom ale jeho práce s postavami je příliš povrchní a jeho myšlenkové sdělení, jdoucí ruku v ruce s Ježíšovým učením o míru v srdci, lásce a odpuštění, zas příliš triviální. Máří Magdaléna je načrtnuta jednoduše a i její motivace jsou prosté, oproti tomu Ježíš je postavou natolik komplexní a složitou, že snímek v jejím dostatečném vykreslení selhává (a hodně to zachraňují Phoenixovy herecké kreace, díky nimž Ježíš působí vedle Máří Magdalény s poněkud tuhým projevem Rooney Mara alespoň trochu jako trojrozměrná postava). Příběh Ježíše Krista je přitom nadčasový a nesmírně silný, nicméně tohle podání je mdlé a neživotné. Delší recenze ZDE.(20.3.2018)

"Tak co byla to prostitutka nebo nakonec manželka??"...první otázka co padla, když jsem přišla z projekce. Nevím zda si film kladl za cíl rehabilitovat Magdalenu, možná ano neb v závěrečných titulcích o něčem takovém byla zmínka, nicméně Rooney Mara byla úchvatná. Pohled do jejích hlubokých a laskavých očí, byl léčivý i andělsky hladivý. Scéna, barva a čistota záběrů mne uchvacovaly. viděla jsem nádherné jednotlivé obrazy či fotky, které byly silné, plné emocí a krásy, vyvolávaly v duši nepokoj i klid zároveň...ale dohromady v pohybu nějak nefungovaly. Už dávno na filmy tohoto typu se nedívám s aktivovanou hlavou, ale otevřeným srdcem...v kině jsem byla na Velký pátek.(4.4.2018)

• - Natáčelo se od 3. října 2016 do 2. prosince 2016 v Itálii (Apulie, Sicílie, Matera a Neapol). (BMW12)

• - Během natáčení filmu se z hlavních představitelů Joaquina Phoenixe a Rooney Mara, kteří do té doby byli jen přátelé, stal oficiální pár. (raininface)

• - Celosvětová premiéra proběhla 28. února 2018 v Národní galerii v Londýně. (BMW12)