Máří Magdaléna

• Nový Zéland

• Nizozemsko

Drama / Historický

Velká Británie / USA / Austrálie, 2018, 120 min

,,ČOHO SA V SEBE BOJÍŠ?" ,,SVOJICH MYŠLIENOK, TÚŽOB, SMÚTKU A NEŠŤASTIA." __ Ľúbostný príbeh bez milostnej scény. Dielo nenakrútené podľa Biblie, ukazujúce Ježiša skôr ako proroka než božieho syna a Máriu z Magdaly v pozícii prvej feministky, bez náznaku kontroverznosti v podobe ich heretického vzájomného pomeru. Ľahko provokatívne v zobrazení čierneho Petra (čiže neskoršieho prvého pápeža) na úkor ostatných apoštolov väčšinou v pozícii komparzu (s výnimkou Judáša). Dobre zvolená ústredná dvojica však nemá veľmi čo hrať, pretože hoci nejde o mainstreamový produkt, je prekvapivo duchovne prázdny a v záberoch s ,,hlbokou myšlienkou" postavy iba hľadia kamsi do diaľky (plánoval som napísať ,,do blba"). Záver podaný vo výborných skratkách. Odporúčam osobitne si vypočuť nádherný soundtrack od priskoro zosnulého Jóhanna Jóhannssona. (858. hodnotenie, 102. komentár k filmu)(5.8.2018)

Za chvályhodné považuji to, že film se snaží oslovit nevěřící publikum, ale zároveň neuráží křesťany. Konkrétně mám na mysli nevinně romantický vztah mezi Máří a Ježíšem nebo pojetí údajné Mariiny posedlosti. Ocenit je třeba i obrazovou stránku věci, která vyniká zejména čistotou záběrů. A konečně obstála i Rooney Mara v hlavní roli a její tvář se mi odteď vybaví pokaždé, když se řekne Máří Magdalena. A teď k negativům. Předně je to tempo. Film se místy k uzoufání vleče a Davis se tady až příliš často spoléhal na vizuál. Pak je tu Ježíš. Ne že by ho Phoenix zahrál špatně, ale od klasických ztvárnění Spasitele z minulosti se zase nijak neliší. A to se dá říct vlastně o všech biblických událostech zde obsažených. Byla tu sice snaha natočit to trochu jinak, ale vyzněla do ztracena. Chápu, že věci jako je vzkříšení Lazara nebo Jidášův polibek nedávají velký prostor k improvizaci, ale pak by bylo lepší se jim vyhnout a soustředit se na něco jiného. Nicméně pozitiva mírně převažují, takže 60%, ale přesto to vidím trochu jako promrhanou příležitost.(2.7.2018)

Záverečný dialóg Márie s apoštolmi len potvrdzuje nepochopenie Ježišových slov o viere práve tými apoštolmi. Lenže než sa dostane divák k posolstvu a titulkovým informáciam o ďalšom posmrtnom osude tajomnej Márii Magdalény ubehne veľa filmového času, kde sa toho príliš nedeje. Komorný príbeh zaváňajúci TV produkciou je pomalý, hĺbavý, niekedy až vágny, našťastie okorenený pekným hudobným doprovodom.(5.8.2018)

Nevím jestli Garth Davis četl bibli, ale já ano, i když už je to dávno a moc si toho z toho upřímně tolik nepamatuji, ale něco ano, například, že u poslední večeře neseděla Máří (ale to beru jako plus, alespoň nějaká spojitost s Da Vincim a jeho obrazem), Petr rozhodně nebyl černý (i když samozřejmě možné to je) a Jidáš byl daleko větší svině. Když ale opomenu tyhle nepřesnosti, tak Rooney Mara byla ve své roli skvělá a přesvědčivá, klidně bych si jí dokázala představit i jako Pannu Marii, Joaquin Phoenix působil v roli Ježíše příliš staře, myslím, že režisér měl zvolit mladšího herce, ale jinak dobrý výkon. Hudba byla skvělá, scénář malinko slabší a hlavně film je děsně utahaný. Mrzelo mě, že scénu ukřižování a vzkříšení strašně odbyli a nevěnovali se tomu více.(31.3.2018)

• dom156

Byl jsem na tom v kině a již po pár dnech si kromě prázdného žvatlání nic nepamatuji. Dle traileru to vypadalo dobře. Je jasné, že trailery vytáhnou z filmu skoro vše dobré, ale zde vytáhli i něco, co tam snad ani nebylo. Viděl jsem neustále dokola záběry na mlčící lidi oné doby a pak to zmíněné žvatlání, mimo to byl film katastrofálně prázdný. Nemohu jinak, ale tohle skutečně s klidný svědomím doporučit nemohu.(10.4.2018)

• - Natáčelo se od 3. října 2016 do 2. prosince 2016 v Itálii (Apulie, Sicílie, Matera a Neapol). (BMW12)

• - Během natáčení filmu se z hlavních představitelů Joaquina Phoenixe a Rooney Mara, kteří do té doby byli jen přátelé, stal oficiální pár. (raininface)

• - Celosvětová premiéra proběhla 28. února 2018 v Národní galerii v Londýně. (BMW12)