Vládci chaosu

• USA Lords of Chaos (více)

Oslo. Norsko. Počátek 90. let minulého století. Na undergroundovou scénu vtrhne jako uragán nový, nekompromisní styl heavy metalu – pravý norský black metal! Žánr, který si i přes svou výbušnost a brutalitu zachovává jistou majestátnost, nechvalně proslul po celém světě nejen kvůli neobyčejným úspěchům svých hudebních představitelů, ale také sebevraždám, vraždám a hořícím kostelům, jež se staly charakteristickým fenoménem metalové subkultury. Sedmnáctiletý Euronymous (Rory Culkin) touží uniknout ze spárů idylického středostavovského života. Společně s partičkou fanatických mladíků, kteří si říkají Necrobutcher, Hellhammer a Dead, založí nejděsivější kapelu na světě - Mayhem. Skupina se proslaví především extrémností svých vystoupení a morbidním kultem, který ji obklopuje. Temný svět, který Euronymous stvoří, se však brzy propadne do bažiny vražd a žhářství poté, co se soupeření s Vargem, členem kapely Burzum, vymkne kontrole. (Cinemax)

NorseSword24

Pozrel som si to hlavne kvôli režisérovi a tie jeho prvky a štýly tam sú, ale nie sú ešte na tom vrchole. Inak povedané, čakal som viac. Nemám žiadny vzťah k nórskemu metalu okrem filmu Heavy trip. Lenže ten je komédia a robí si z tejto témy srandu. Tento film je o reálnych udalostiach. Mám kamaráta (metalistu) ktorý si tento film samozrejme užil. Ale ja, keď som skôr rock blues, Hendrix, 60s, Punk a jediný metál čo počúvam je Metallica a Black Sabbath, tak si to neužijem toľko ako on. Ale aj okrem toho... Nebavilo ma sa pozerať na voľakých pojebaných nesympatických pozérov ktorý ako jediné počúvateľné považujú chrapuňsky fajčiarsky krik. Ale napr Mechanický Pomaranč (jeden z mojich najobľúbenejších) má ako hlavné postavy tiež "zlých ľudí" ale bavilo ma to pozerať, takže to ide spraviť aj dobre. Avšak, pri konci kedy sa odohral "masaker" som uvažoval aj nad 4*. To bola fakt dobra scéna, ktorá celý ten dej napravovala, ale nakoniec to mám za 3. Určite, keby to počúvam tak si to viac užijem. ()

einar

Samozrejme, black metaloví nerdi spokojní nebudú, film sa presne nedrží niektorých faktov a z Euronymusa robí až moc veľkého kladasa a snaží sa zhovadiť Vikernesa. Dobré je však dodať, že Vikernes je k***t už defaultne, takže ultra raw black metaloví panici to budú hodnotiť odpadom, lebo Vargov herec je Žid a pozreli si vlogiky ThuleanPerspective, tak tu teraz budú plakať akoby pozerali dokument. Ja som sa ale bavil. Plusom sú naturálne scény, napríkald Deadova samovražda bez akejkoľvek cenzúry ()

TomasRichtr

Dost drsná záležitost, překvapilo mě to. Ale měl jsem to čekat, to je holt black metal. Akorát mi tam příliš nesedl Emory Cohen jako Varg a bylo tam na můj vkus minimum koncertů - z toho určitě mohli tvůrci vytěžit víc. Nedoporučuju před spaním. ()

Monggol

Vykreslili ich ako tupé hovädá čo oni asi aj boli, ale spôsob akým to bolo natočené a podané sa mi hrubo nepáčil. Síce to boli dementi svojim spôsobom, ale nie až tak vo všetkom naivní ako je to vykreslené. Chýbal tomu európsky rozmer a skutočné pozadie nórskej blackmetalovej scény. Ale dávam ešte jednu * za snahu, pretože blackmetal-filmy nie sú časté. ()

Inozuka

Slovy npor. Lukáže ze Švejka: "Pan feldkurát vás rekomendoval jako náramného pitomce a myslím, že se nemýlil," musím připustit, že Lords of Chaos podporují (i můj) obecný názor na black metal a jeho norskou odnož obzvláště. Tedy velké divadlo, nedostatek sebereflexe, snaha šokovat za každou cenu a touha po ovládání a moci. Je to určitě hodně zevšeobecňující a opravdu znám i řadu blackmetalistů, kteří si tohle generalizování nezaslouží, ale na druhou stranu i hodně těch, kteří do téhle škatulky zapadají hodně přesně. A plně chápu, že v BM kruzích tohle asi nebude úplně oblíbený biják. Podle mého se ale tenhle film povedl a v mnoha věcech trefil hřebík na hlavičku. Velkou pochvalu určitě zaslouží výprava a samotné autentické prostředí. Je vidět, že autoři metalovou subkulturu fakt znají a tak všechno víceméně sedí, včetně mluvy, triček, desek, filmů, koncertů ... Někdy je to sice válcováno trochu zkratkovitým vyprávěním a zjednodušováním, ale obecně bych neřekl, že si autoři v podstatných bodech historii nějak výrazně ohnuli. Kamera neodvrací zrak ani při brutálních násilných scénách a neštítí se kdejakého hnusu. Nechci to nějak pitvat, protože pokud jste fandové BM, tímhle filmem budete pohrdat jako proradným židobolševickým spiknutím a pokud ne, možná vás to bude bavit nebo šokovat, chladným ale Lords of Chaos nechají málokoho .... ()

TheRay97

Ne příliš veselý příběh norské skupiny Mayhem se mezi lidmi dostal určité popularity a tento film jejich osud skutečně reflektuje. Každá z postav je svým způsobem unikátní a velmi dobře zahraná. Věřím, že dokáže oslovit nejen fanoušky Mayhem, ale i milovníky filmů. ()

rublik05

U Vládců chaosu jasně vítězí obsah nad formou, neboť film jako takový je vcelku průměrně natočený, tvůrci zřejmě neměli moc vysoký rozpočet, naproti tomu příběh je sám o sobě silný jako prase, až se člověku nechce věřit, že se to všechno mohlo skutečně odehrát. Herci zde odvádí velice dobrou práci, zejména ústřední dvojice je fakt výborná. Je škoda, že ve filmu příliš nezazní tehdejší tvorba Mayhem či Burzum, nicméně i bez toho je snímek díky své autenticitě, brutalitě a naturalistickému ztvárnění hodně nepříjemný až děsivý. Vládci chaosu jsou bez debat nesmírně zajímavá podívaná, pro fanoušky extrémního (zlého) severského metalu je to takřka povinnost, pro mě, jakožto fanouška klasičtějšího metalu, je to příjemné zpestření, byť jsem se občas trochu ztrácel v postavách a leccos jsem si v průběhu filmu musel dohledat. Celkově jsem spokojený, společně s The Dirt se jedná o jeden z nejpovedenějších hudebních filmů ze světa těžkého kovu. 7/10. ()

SkupaCorba odpad!

Keď čítam týchto bláznov na tejto stránke sa mi dá až plakať... Dosť som taktiež smutný z toho že typek čo režíroval Bathory "one rode to asa bay " bol schopný natočiť takúto propagandu ktorá nemá s BM nič spoločné čo sa týka pravdy. Všimneme si že vo filme sa neocitne žiadna skladba od pionierov BM (Mayhem, Burzum, Darkthrone). Zidaci vyjebany nemajú čo nakrúcať tak privolali YouTube kanál "Vice" aby im niečo "originál" poskytli. Nikdy som necítil taký hnev ako keď som sledoval tento film .......... ()

Zombiepod

Pre bežného diváka priemerná životopisná dráma, pre fandu black metalu povinnosť. Lords of Chaos je až na pár prehliadnutých faktov slušne nakrútený hudobný film o najkontroverznejšej odnoži metalu a jej začiatkoch, konkrétne o najväčších ikonách nórskeho blacku. Najväčším tiahlom je jednoznačne prekvapivo dobrý Culkin (čo sa o ostatných predstaviteľoch povedať veľmi nedá), no dosť tomu ubližujú zbytočne prudké prestrihy a vynechané etapy kapely. Vykreslenie vzťahu Euronymous-Vikernes a ich "kto z koho" však celkom vyšlo, a rozprávací štýl s povzneseným záverečným komentárom filmu dodáva istý nadhľad. Aarseth je proste legenda. ()

pushover

Kdyby to vzal do ruky někdo zkušenější než režisér videoklipů, mohlo to dopadnout líp, ale pořád lepší než sterilní Bohemian Rhapsody. ()

1mArc0

„Pridávať viac dreva do ohňa“, takto si môžete vyložiť film "Lords Of Chaos". Script Supervisior (kontinuita): Zsófi Debreceni. Jonas Åkerlund, režisér známy predovšetkým svojimi videoklipmi pre slávne hviezdy ako Madonna. V ponímaní undergroundovej scény bol bubeníkom pre švédsku kapelu Bathory. Je niekoľko problémov, ktoré robia film vrcholne nevierohodným: 1) Na to, že režisér je jedným z pionierov black metalovej scény v Škandinávii (debutové LP - “Bathory” ---> https://youtu.be/IFLj1WFJmMA + vklad Jonasa ----> https://youtu.be/2XV7dQNRLZ4), nevenoval dostatok času na histografické a faktografické podrobnosti. Vedel dobre, že black metal je vo všeobecnosti veľmi známa téma, a ľudia budú bazírovať na detailoch. 2) Ďalší aspekt je ten, že sa pokúša tváriť ako veľký blockbuster. Už len spôsobom ako je využívaný voiceover protagonistu Euronymusa. Sme veľká americká rocková hviezda, máme celosvetové turné, sex, drogy a rock”n”roll, to je naše. Filmy s takýmto žánrom by mali skôr spadať to smeru alternatívy. 3) Prečo všetky biopic ohľadom kapiel (počítajte do toho aj “Lords of Chaos”) sa sústredia na najväčšie hity, rovnaká šablóna otrepaná tisíckrát. Mimo “Freezing Moon” má kapela pesničky ako “Funeral Fog”; “Deathcrush”; “De Mysteriis Dom Sathanas”; “Life Eternal”, ktoré stoja za zmienenie. Nie zahrať prvých 10 sekúnd zo skladby. 3) Plytké a jednotvárne celoplošné pojatie II. vlny black metal. Film sa najviac sústredí na skupinu Mayhem, okrajovo je spomínaný projekt Burzum (v preklade “Darkness/Temnota”), režisér nespomína hviezdne albumy ako “Hvis Lyset Tar Oss” alebo “ Filosofem”. Vo filme môžete do značnej miery vidieť akty podpaľačstva a vrážd LGBT komunity. Podpaľovanie kostolov, bol čistý akt vandalizmu, ničenie kultúrnych hodnôt Nórska, zbytočne zničené kultúrne pamiatky. Ak veľmi nenávideli kresťanskú vieru, a ľudí okolo nej, mohli si to radšej nechať v textoch. 4) Veľkým mínusom bol aj samotný casting, (zo všetkých hercov to práve Emory Cohen zahral najlepšie. Na diváka pôsobí jeho výkon nechutne, priam pocíti až panický strach. Hádam herec nezcvokne z role, tak sa to stalo Heathovi Ledgerovi pri filme Temný rytier). Namiesto dôkladného castingu v Nórsku, zvolil americký cast. Načo by ste mali nórsky prízvuk, no nie. Reálny hlas Euronymusa, keď sme pri tých prízvukoch alebo autentickosti hlasu ---> (https://youtu.be/RhLpjQ8BvH4). Prečo si napríklad nevybral: Jakoba Oftebroho, Ane Dahl Torp, Anders Danielsen Lie, Rolf Kristian Larsen. 5) Prejav hercov a samotné repliky sú veľmi lacným aspektom. Neuveriteľné výmysli, ktoré by v živote žiaden z muzikantov black metalovej scény nepovedal, napríklad: “So, the mother´s poser pay the record deal.” („Mamka pozéra zaplatí nahrávku“) “Are you deaf, take of your clothes now!” v preklade: „Si hluchá? Vyzleč sa!“ 6) Mizerný priestor dostal basák Necrobutcher, na to že bol zakladajúcim členom kapely! Ani vybraný herec nie je žiadna sláva. Jediným výrazným momentom vo filme bol jeho odchod z kapely. Nespomína sa vnútorný boj kapely medzi Necrobutcherom a Euronymusom. O tom, koľkokrát Necrobutcher si myslel o Euronymusovi, že je pobláznený komunista. 7) Vo filme nie sú spomínaní takí velikáni ako Emperor, čo je škoda, pretože všetkým týmto kapelám „vytreli“ nos svojím debutovým albumom “In the Nightside Eclipse”. 8) Postava Ann-Marit (blondína) je úplne vymyslená. Na čo? Z akého dôvodu pridával Jonas romantiku do tohto filmu? Nesedí mu, a dokonca nie sú žiadne záznamy, ani od ľudí, ktorý sa osobne poznali Øysteina Aarsetha, žeby Euronymus mal pomer s nejakou slečnou. Výslovne Varg nespal s viacerými ženami. 8) Nechutným až obcesívnym spôsobom ukazuje režisér nasilné scény (samovražda speváka Dead, alebo smrť samotného Euronymusa- tá je ďalším príkladom otrasnej a lenivej réžie). Režisér zabudol na aspekt, že práve Euronymus svojím správaním a ideológiou dohnal Deada k tomuto činu. Zopár „pozitívnych“ momentov: 1) Režisérovi sa podarilo v slušnej miere zobraziť psychický stav Euronymusa a Vikernesa. Euronymus- notorický a idealistický komunista, ten druhý Vikernes- vyšinutý sociopat. Kto z koho? Jeden mŕtvy, druhý dostal 21 rokov tvrdej basy. Ak sa chceli pozabíjať, mohli sa radšej navzájom ignorovať (zbytočne vyhasol život, ten druhý si ho zničil). 2) Veľmi dobre vypichol rivalitu medzi dvoma výraznými osobnosťami scény. 3) Divák sa konečne dostáva do vnútra Grieghallen Studios. Na načrtnutie toho čo znamenalo toto štúdio pre black metalovú scénu. Bolo to „to miesto“, kam sa chodili nahrávať albumy. Podobnú „mešitu“ mal death metal vo USA- Morrisound Studios. Ak niekoho zaujíma podzemie Helvete, obchod Euronymusa, autotentické podzemie---> (https://youtu.be/GecXcB_-qzw). Rozprávanie Varga Vikernesa----> https://youtu.be/LbO40yccXlU (dúfam, že YouTube nevymaže toto video, raz mu táto platforma demotizovala kanál. Na tomto videu sa nachádza osoba, ktorá bola taktiež v centre celého diania). Vo filme je zobrazená scéna aj ich najznámejšiej pesničky “Freezing moon” ---> https://youtu.be/O5rloYgJABE (nie je žiaden oficiálny záznam pesničky z roku 1990 Live in Jessheim--> https://youtu.be/Mb_LonATwoU, mimochodom je to nahrávka z iného koncertu Live In Leipzig, koncert ----> https://youtu.be/pBzVoCC_ajA). Ak sa raz do toho pustím, tak to spravím poriadne. Neurobím tú rovnakú chybu ako Euronymus, vyťažiť z toho maximum ako sa len dá. Jediné, čo dosiahol Jonas Åkerlund je to, že z black metalu spravil ešte väčšie šialené opice ako doteraz boli. Ak chcete „vierohodnotnejšie“ zdroje, tak Vám odporúčam tento dokument “Once Upon A Time In Norway - MAYHEM Documentary” → https://youtu.be/9gN9eorHBjM). Tento film Vám odporúčam len s tým prípadom, AK STE PSYCHICKY DOSTATOČNE ODOLNÝ VOČI IDEOLOGISTICKÝM PARAZITOM. Ak sa na neho vrhnete, očakávajte hromadu historických nepresností, druhotriedny casting a lenivú réžiu. Ľuďom slabšej povahy neodporúčam, zdeptá Vás to. /30 %/ () (méně) (více)

Toshio

Konečně o tomto někdo natočil film. Těžko říct, jestli Dead ve skutečnosti působil tak jako v tomhle filmu. To samé Euronymous a dosud spokojeně v Norsku žijící nácek Varg Vikernes. Film byl ale tak jako skutečnost hodně "disturbing". Přiznám se, že jsem moc nepochopil, jak to bylo s tou hudbou. Mayhem a Burzum odmítli poskytnout autorská práva? No nevadí, stejně to bylo hodně dobrý. PO ČTYŘECH LETECH: No, teď to na mě zapůsobilo o dost víc, a to dost negativně. Na tomhle filmu fakt není nic pozitivního. Uvědomil jsem si, že je opravdu těžký z tohohle filmu poznat, jak to tenkrát bylo. Ty lidi byli fakt do jednoho pitomci. Euronymous se z toho nakonci nějak začal dostávat, ale jak skončil všichni víme. Varg Vikernes je ale opravdu odporná postava. Odsedět si jen cca patnáct let? V Norsku si asi dělaj prdel. ()

Knor

Zrození black metalového základního kamene Mayhem v brutálně černohumorném podání. Tihle lidé žijí prostě trochu jinak :-D Hovada ()

Homerking

Black metal mi vůbec není cizí, Mayhem moc nemusim ale Burzum je pro mě srdcová záležitost, Vargova hudba má tak nádherně temnou atmosféru, téměř až na spirituální úrovni, je to prostě magie. A teď k filmu, i když se Vládci chaosu v mnohém vzdalují od skutečných událostí tak je to velmi dobře natočený film skvěle zobrazující mládí v éře temnoty. ()

PaulCZE

I když to není natočený úplně špatně, na tu bandu mentálů se nedá dívat nehledě na různé nepřesnosti, které tu jsou popisované. ()

MyrnaAlec

Kdo to poslouchá a pamatuje si tu dobu, musí ocenit věrohodnost zpracování. Obsazení typově přesné, Euronymus vychází jako poměrně sympatickej týpek. Varg jako totální magor, což souhlasí i ve skutečnosti. Věc, který se aktivně zúčastnilo pár lidí, se pak nafoukla do obrovských rozměrů. EMPEROR ovšem zůstali. HAIL SATAN ! ()

Mire

Zaujímavý počin. Nórskemu black metalu som nikdy príliš neholdoval, ale stručný prehľad o nahrávkach a tom čo sa na tejto scéne v dobe jej vzniku dialo samozrejme mám. Je zaujímavé sledovať, ako sa z divokého a ambiciózneho Euronyma stane dobre že nie krotký baránok a naopak z plachého a nudného "pózera" Varga Vikernesa zaslepené monštrum, ktoré bolo schopné zabiť svojho niekdajšieho veľkého kamoša. Aj keď my nevieme ako to v skutočnosti bolo (vrátane zobrazenia vraždy) a či Euronymous naozaj plánoval zabiť Vikernesa, každopádne v tomto filme bol vykreslený ako ten, ktorý si takýto koniec určite nezaslúžil, nech už bol aký bol. Tento film až na nejaké historické nepresnosti podľa mňa celkom vierohodne reflektuje túto temnú dobu histórie tvrdej gitarovej hudby a oproti priposranému (aj keď výbornému) Bohemian Rhapsody pôsobí ako voda a oheň. ()

Mrazojr

Mne sa to celkom páčilo. Jasné že členovia kapely sa vyjadria že sa im film nepáčil, alebo ich to nezaujíma a to len preto lebo sa ich tvorcovia nespýtali či by boli takí láskaví a povedali im niečo k tomu ako to bolo. Jasné že to nespravia, hneď potom ako ich odfuckovali s tým že im nedajú ani práva na hudbu. Varg si dokonca myslel že Euronymusa hral Macaulay a nie Rory. Jediné, čo by som vytkol boli čisto holywoodske zábery, ktoré neboli nutné pre moment (romantika v posteli, pitie kakaa a pod), ale overall si myslím že film mal temný vibe a človeka vedel chytiť, aby to pozrel dokonca. Samozrejme každý koho to trochu zaujalo si samozrejme dohľadá ďalšie informácie o tom a nebude sa riadiť jedine týmto filmom. Jáj a Emory Cohen bol zlý výber podľa mňa. ()