poster

Benzínka

 • Maďarsko

  Kút

 • angličtina

  Well

Krimi / Drama

Maďarsko, 2016, 97 min

 • Anderton
  ***

  Attila Gigor sa vzhliadol v tvorbe bratov Coenovcov a Tarantina a nakrútil slušný maďarský gangsterský eastern. Bohužiaľ sa celá Benzínka rozbehne až v záverečnej tretine a osobne by som z druhého bodu obratu urobil prvý a hneď by sa naskytlo viac možností, ako tomu celému dať potrebnú šťavu a tempo. Máme tu ale maďarské béčkové verzie Claire Danes a Penelope Cruz a perfektnú scénu z Ladou, zvyšok ale až tak neohromí, ako by divák očakával. Každopádne ako vidno, napísať scenár zasadený na taký malý priestor nie je až taká veda. Inými slovami rozpočet nie je ani zďaleka všetko, čím pomrkávam na slovenských tvorcov, keď už sa tu pomrkáva na tých českých.(18.3.2020)

 • Malarkey
  ****

  Přiznám se, že po přečtení obsahu a shlédnutí plakátu jsem očekával nějakou gore šílenost. Nakonec to ale nebylo tak strašný. Vlastně vůbec ne. Naopak se jedná o hodně slušnou maďarskou thrillerovou jednohubku, kterou si u nás český scénárista aktuálně může asi jenom vysnít. Neuvěřitelný, jak sebevědomá maďarská kinematografie je. Stačí ji k dokonalosti jedna rozpadlá benzínka a pár postav, kde ani jedna nebude na zmar. Naopak.(1.4.2018)

 • Vančura
  ****

  Pro mě osobně příjemné filmové překvapení. Rozjezd mi sice přišel dost nezáživný, ale když do děje vstoupí ty šlapky, začalo mě to bavit, a nakonec jsem si ten film hodně užil, je to vážně sranda. Závěr bych si sice uměl představit lepší, ale i tak má něco do sebe, podobně jako zvuk mluvené maďarštiny.(21.11.2019)

 • Renfield
  ****

  Je to samozřejmě náhoda, možná jen můj pocit, ale právě díky atmosféře, zdánlivě pouštnímu prostředí a podivným postavičkám, s nejasnými příběhy, jsem si často vzpomněl na seriál Carnivale. Což jsem tedy po prohlédnutí plakátu opravdu nečekal... díky němu jsem vlastně od Benzínky čekal úplně jiný film, který jsem nedostal, naštěstí. Dění je založeno právě na několika podivných postavách, z nichž nejvíce zaujali Zsolt a Laci a samozřejmě příběh prvního jmenovaného, pro závěr filmu zásadní. Prakticky do "svatby" si děj plyne svým pomalejším tempem, dění se rozvíjí a vztahy vyostřují. Po svatbě se ještě více dostává do popředí černý humor a samozřejmě násilí, trošku přehnané, ale k dění a především atmosféře vlastně ideální. Závěr vcelku překvapivý... kdo by to čekal, po předešlém ději. 70%(10.8.2018)

 • BOURQUE
  **

  Benzínka so svojimi záverečnými surovejšími scénami nám odhalí to, že pri tejto časti pán režisér A. Gigor od koho bral najväčšiu inšpiráciu (Q.T.). Samotná situácia – mladé slečny a jedna pani v pokročilom veku, ktoré majú povolanie „pracujúca žena“, so svojimi „ochranármi“ sa ocitnú na malej čerpacej stanici (nefunkčné auto) – v tom nie j nič nepredstaviteľného. Násilnosť, tvrdé a surové slová v tomto filme nechýbajú. Tá snaha dať dohromady „nevinného“ Laciho s mladou Máriou dohromady nie je odmenená úspechom. Záver nebude sedieť každému. P.S.: A. Gigor nešťastne hneď po úvode vypustí z filmu D. Udvaros, ktorá vo vedľajšej roli by mohla zanechať výraznejšiu stopu vo filme. Herečku Liu Pokorny mám nesmierne rád, ale tu v menšej vedľajšej roli bola strašne nevýrazná – v podstate ani nechápem, že prečo išla do tohto filmu. Osobné hodnotenie: 66% (**) (9.8.2020)