Le Manoir du diable

• USA The House of the Devil (více)
Krátkometrážní / Komedie / Fantasy / Horor
Francie, 1896, 3 min

Historicky první filmový horor všech dob. Příběh vypráví o tom, jak samotný ďábel naláká člověka do svého zámku na krásnou dívku a kterého později straší čarodějnicemi. Když za chvíli babizny zmizí, ujme se práce satanáš a hrdina ho zažene krucifixem. (-Bomba-)

Marek1991

V tomto roku vznikali ešte mnohé oveľa kratšie filmy s veľmi zlou kvalitou. Ani tu nie je nejak prevratná, ale dĺžkovo to je niečo iné a aj obsahovo, je to ozaj film a dokonca údajne sa jedná o prvý hororový film vôbec. Mal tam zaujímavé motívy, len som z toho cítil určitý chaos a skôr kúzelnícke remeslo ako nadprirodzenosť, ktorá by z toho mala ísť. Zaslúži si to uznanie a vyššie hodnotenie, ako to tu zatiaľ má (62%), je to prelomová vec so štýlom veľkého tvorcu Mélièsa. ()

Trevor

Film ktorý možno s prižmúrením očí nepochybne označiť ako prvý horor. Čo sa týka hodnotenia je to náročné, o 100 rokov budú za trash a odpad považované dnešné najlepšie horory, tak symbolický priemer 3*. Aj zato že sa to zachovalo do dnešnej doby. ()

honajz2

Je to fajn. Ale stejně mám pocit, že už jsem něco takového od Mélièse viděl (možná i víckrát než jednou) a v zajímavějším a kouzelnějším provedení... Své kouzlo ale má i tohle, to určitě. Lepší 3* ()

Mefistofelle

Tohle se těžko hodnotí. Je to jako srovnávat první auto na světě s nejnovějším BMW - obě ta auta jsou úžasná, ale každé nečím úplně jiným. Ačkoliv jsem moc nepochopila, o co tam jde, hypnotizovala jsem obrazovku až do konce, fascinovala mě představa, že koukám na něco, co bylo natočeno před rokem 1900. Mimochodem, dočetla jsem se, že je to míněno spíše jako groteska, než jako čistokrevný horor, který má lidi děsit. Ale i tak si můžeme říci: "Tak takhle to tedy začalo..." ()

filmmovier

První filmový horor, výborně! No co se dá dělat, účel to splnilo, pobavilo to, ale samozřejmě jen v tom nejlepším smyslu slova. Tři miniuty plné umělých netopýrů, kostlivců a stop triků s pointou a velice pěkným závěrem. Prostředí fajn a ačkoliv je to jeden z nejslabších (a prvních) snímků filmového boha Méliése, je to i tak velmi zajímavá a historicky úchvatná podívaná. 80%. ()

gjjm

První filmový horror vůbec. --- První autorský film Georgese Meliese. Manoir du diable by se dalo přeložit jako Ďáblův zámek, nebo volněji Strašidelný hrad. Název je velmi výstižný. Film by šlo rozdělit na dvě poloviny, první vynikající, lyrickou, sestávající z pochmurných a dodnes docela překvapivě působivých záběrů na depresivní zámek, a druhou průměrnou, epickou, ve které Ďábel naláká do svého zámku nějakého člověka a chvilku ho děsí svými nepříliš důmyslnými strašidly. Člověk ho zažehná křížem a uteče. Jak vidíte, druhá část není nic moc, možná měla mít ve filmu méně prostoru a být kratší. Vzhledem k historickému významu si ale dovolím film mírně nadhodnotit. ()

Forsberg11

Už len za tu snahu a odvahu prísť v danom roku s niečim takým treba tento staručký filmový počin oceniť. A aj keď sa nepovažujem za fanúšika rannej kinematografie, niekde to začať muselo. A navyše je to prvý horor. Začiatok všetkého... ()

Kelly2502

Docela zábavné a chaotické spojenie dvojminútového divadelného predstavenia a kúzelnickej show prepojenej "zázračnými trikmi". Btw o horror nejde ()

Melios

Prvý horor a za mňa aj jeden z mála dobrých hororov. Príbeh nepochopíte (teda aspoň ja nie 😂 ). Pokiaľ máte radi nemé filmy ,nemôžem inak ako len odporúčiť. ()

Psycho.R

Nevtipnější je cca. 20 vteřin před koncem, kdy se herci opřou o látkové kulisy a celý hrad se na vteřinu prohne. ()

niska98

Další krok kupředu.Začíná hororový průmysl :-)Jinak film se mi hrozně líbil jeden z nejlepších filmů konce 19.stol. ()

Pitryx

Manoir du diable, Le Do starého zámku přilétá netopýr, který se vzápětí promění v satana *. Vyčaruje kotel a z něj člověka. Přicházejí sem dva muži a obtěžuje je skřet. Jeden z mužů odchází a druhý je vystaven kouzlům. Objeví se kostlivec, jakési mátohy, ale i žena, která se ovšem brzy promění. Muž zahání satana křížem. *-Klidně to mohl být také upír, viz můj komentář k filmu. No, horor, no. Přesto bych prvenství klidně uznal. Ostatně mu jej přiznává hodně historiků. Hodnocení nechávám to na naprosto čistém průměru. Ono se to totiž v podstatě nedá hodnotit klasicky. Existuje více verzí s rozdílným časem, ale vždy je to kolem tří až čtyř minut. Nikde ve snímku není, kdo je onen tvor, který vznikl z netopýra. V obsahu jsem tedy použil satana, ale klidně to mohl být upír. ** A PŮL ()

Agonie

Pokud se zajímáte o filmové umění jako budoucí filmař, asi si to i pusťte. Jinak to ale nemá význam ani hledat. ()