Malé katastrofy môžu spôsobiť veľké škody. Matka troch detí a oddaná manželka zomrie pri autonehode. Nemocničný zriadenec John, ktorý bol štyridsať rokov jej manželom, sa síce tvári suverénne, ale pod maskou silného muža tají nielen smútok a zmätok, ale aj ťažkú srdcovú chorobu. Na pohrebe sa zíde rodina, ktorej členovia sa navzájom už dávno odcudzili a každý z nich prežíva svoje vlastné malé-veľké katastrofy. Johnov brat Soren je tesár na invalidnom dôchodku, celé dni sa povaľuje na gauči a jeho manželka mu je neverná s inou ženou. Syn Tom je workoholik, ktorý dáva prednosť svojej stavebnej firme pred rodinou, a tak sa mu rozpadá manželstvo. Staršia dcéra Eva chce byť nezávislá, žije alternatívnym a slobodným životom, maľuje obrazy a píše japonskú poéziu haiku. Mladšia Marianne je otcov miláčik. Dávno má po dvadsiatke, ale ešte stále sa neodhodlala k osamostatneniu, nenašla pravú lásku a jedinou istotou jej života je povolanie profesionálnej gazdinej. Pre dôverný vzťah s otcom, ktorý sa po matkinej smrti ešte prehĺbil, ich Eva začne podozrievať z incestu. Každá z postáv je utopená vo svojich problémoch a vyriešiť ich dokážu až v bolestnej konfrontácii. Snímka je nakrútená strohým civilným štýlom, ktorý má blízko k zásadám Dogmy 95, vyznačuje sa autentickými hereckými výkonmi a životnými situáciami. Malé katastrofy sa stali najúspešnejším dánskym filmom roku 2001 a na MFF Berlinale získali Modrého anjela za najlepší európsky film. (oficiální text distributora)

Trailer

marti

Filmy ala "Dogma" majú jeden problém: ak vás nezaujme námet a dej, tak je to stratený čas. Nemôžete sa kochať ani formálnymi výbojmi, ani hereckými výkonmi. Toto je problém aj tohto filmu. Neukazuje ani mimoriadnu situáciu ani neprináša nový pohľad na bežné problémy. Záver, v ktorom podnikateľ odmieta ísť do ďalšej zákazky, aby mal viac voľného času a jedna zo sestier sa ospravedlňuje za svoje podozrenie mi pripadne taký "televízno-inscenačný". ()

charlosina

Drobné nehody utváří i velké změny v životě... Snímek Smaa ulykker vypovídá o třech sourozencích, kterým náhle po nehodě zemře matka a oni se po delší době setkají. Postupně semusí srovnat nejen se ztrátou matky, ale i se svým vlastním životem. Otec má nemocné srdce a ztráta ženy mu přináší velké útrapy... útěchou mu je nejmladší dcera Marianne, která i ve svých devětadvaceti letech působí značně dětinsky až "ušlapnutě" - obzvláště v kontrastu ke svým dvěma sourozencům: svobodomyslné umělkyni Evě a úspěšnému podnikateli Tomovi. Anette K. Olesen na podkladě manifestu Dogme 95 vytvořila působivou studii osamocených osob, které semkla rodinná tragédie, díky níž nahlíží sami na sebe skrze osudy ostatních. Eva jako výtvarnice a tvůrkyně haiku prožívá období tvůrčí krize a svou kreativitu uplatňuje jiným směrem - místo na plátno či na papír sovu bujnou fantazii aplikuje na mladší sestru Marianne a její závislost na rodičích. Tom je sice uznávaným stavitelem s prestižní firmou, ovšem úspěchu dosáhl na úkor své rodiny, na kterou nemá čas, a tak se postupně hroutí nejen jeho rodina, ale i jeho osobnost. Otec, kterému radost přináší jeho nejmladší dcera, se náhle musí smířit s tím, že od něj odešla nejen žena, ale že svou samostatnost začíná hledat i Marianne. Jeho bratr trpící osteoporózou a v důsledku toho trávící veškerý čas u televize se náhle dovídá, že jeho žena se zamilovala... A tak všichni, v podstatě osamoceni, se střetávájí tváří v tvář se svým neútěšným životem a hledají sami sebe, své štěstí, své priority. A díky autentické formě zpracování je to zážitek silný, na nic si nehrající, uvěřitelný, bez příkras. A samozřejmě působivý - i když plyne pomalu, nárazy jsou silné. ()

emma53

"Ano, můžeme mluvit o drobných nehodách, ale ne o smrti." Po delší době opět moc hezký film a samozřejmě z mého oblíbeného Dánska. Dozvíte se ne jen, jak rozdělat rychle hlávkový salát, nebo jak napsat haiku báseň, ale také proniknete do jedné dánské rodiny s jejich v úvozovkách drobnými nehodami. Velmi citlivě natočený příběh o komplikovaných vztazích a nepochopení, kde se navíc každý z protagonistů pere sám se sebou a svými emocemi. Celkově na mě film působil přirozeně a uvěřitelně, až na (s nadsázkou) zeleninovou oblohu na rakvi:D a trochu jemnější závěr. To je ale jen malinká černá tečka, která není vůbec podstatná a tentokrát opravdu moc nechybělo do plné pětky. ()

Vitex

Pokud bych to měl hodnotit jako "dogmafilm", protože s manifestem Dogma má tento film mnoho společného, musím dát jen tři, protože například s Rodinnou oslavou se to nedá srovnat, ale při srovnání s většinou evropské produkce posledních let (nemluvě o Americe) by si zasloužil i čtyři hvězdičky. Film se zkládá ze čtyřech příběhů čtyř sourozenců a jenich otce po smrti matky, načež se všechny spojí v společný happy end - to mi možná trochu vadilo. Ale jinak je film nadprůměr, rychlé střihy a nápaditá režie vás nenechají odlepit oči od plátna (obrazovky). ()

misterz

O tom, že život utvárajú predovšetkým rôzne maličkosti. Problémy tak môžeme nazvať aj "drobnými nehodami", ktoré treba riešiť a vyriešiť, pričom našťastie každá takáto maličkosť má nejaké to riešenie. Až na jeden jediný veľký problém, a tým je smrť... Celkom slušne spracovaná rodinná a vzťahová dráma na pozadí tragédie, v ktorej je spúšťačom týchto drobných nehôd jedno obyčajné nepochopenie a neschopnosť riešiť si v prvom rade svoje vlastné problémy (starší súrodenci). Ešte šťastie, že tu bol múdry otec rodiny. 75/100 Videné v rámci - Project 52 Films by Woman. ()