Trochu vyčpělá filmová revue. Vojtěch Jasný je někdy svou poetikou a alegorií trochu nejasný. Zajímavé je jen obsazení a zejména Werich - je to opravdu persóna, která okamžitě na jevišti nebo plátně na sebe strhne (zaslouženou) plnou pozornost. V každém případě to je "must see" film, protože jsem už o něm tolikrát slyšel nebo četl, popřípadě se na tento film odvolává nespočet odkazů.(9.12.2008)

Vážení přátelé...stímto filmem jsem měl odjakživa problém... Tušil jsem tak nějak že se mi líbit nebude a odhad byl správný... teď když jsem se dokopal ke studijnímu shlédnutí, musím konstatovat, že prostě ne a ne a ne. Námět je sice vcelku zajímavý, ale od scénáře psaného Werichem, Brdečkou a Jasným společně, bych čekal víc. No a samotné provedení mi prostě nesedí. Kdyby to nebyl Jasný a odmyslel bych si ty mnohdy až škodolibě politicko satirické hlášky, zůstane mi celkový vizuál poplatný době, více než zdrávo, neodlišujíc se postavami, způsobem mluvy mnoho od téhož ve filmech typu třeba Anděla na horách a to mi prostě tady moc nesedí. Vím, že to je schválně, ale mě to prostě nesedí, nemůžu si pomoct.(2.10.2011)

Werich rozpráva, čaruje a znovu veľa rozpráva. Na začiatku filmu s mnohými postavami bez príbehu som tápal, o čom by film mal byť a keď sa ľudia vyfarbili, bolo mi jasné, že nepôjde o celkom stráviteľné sústo. Nakoniec aj film plný symboliky bez príbehu s polovicou času vyplneného baletom v rôznych podobách sa dal vydržať bez ujmy na mojej nálade. Možno aj vďaka Vášáryovej a dobre vybranej klasickej hudbe. Vyjavenie pravdy ako vyjavenie farby mnohých zamrzí a tak cirkus musí odísť, jedine deti pravdu akceptujú a vyžadujú. –––– Vy jste ta nejkrásnější dívka, jakou jsem kdy viděl.(1.12.2014)

Škoda, že takovej kocour s brýlemi se u nás nepotuluje, hned bych mu brýle sundal a hned bych věděl, na čem jsem. Tenhle film má jen samé klady, at´ už vynikajícího, moudrými hláškami hýřícího Jana Wericha (docela se divím, že film komunisti nedali do trezoru, protože tolik narážek a vtipných poukázání na povahu člověka se jim určitě nelíbilo, ale film získal mnoho cen v zahraničí, tak ho zřejmě nechali plavat), nebo překrásnou, ale opravdu překrásnou mladičkou Emílií Vašáryovou, nebo vynikajícího úlisnýho slizouna Jiřího Sováka, nebo vůbec celá herecká elita od Vladimíra Menšíka, Vl. Brodského, Karla Effy, Stelly Zázvorkové až po Alenu Kreuzmannovou.. Naprostá klasika 60. let...Pozour, kocour už přichází, v dáli slyším tu nádherně znející hudbu...Vůbec ta ústřední melodie od Svatopluka Havelky je jedna z nejkrásnějších, které jsem kdy slyšel a rád si ji občas pouštím jen tak...ale kocour ještě zatím nikdy nepřišel...třeba někdy...(31.10.2011)

Jeden z prvních filmů nové vlny současně na sobě nese - jak uvádějí někteří kolegové - mateřská znaménka budovatelského patosu a stále přežívajícího naivního přesvědčení podstatné části společnosti vrcholící novotnovské éry o reformovatelnosti sovětského systému. Pohádkové prvky byly - stejně jako další alegorické posuny - zvoleny z pochopitelného důvodu. Vedle strhujícího Werichova výkonu na mne velice výrazně zapůsobila tehdy mladičká první dáma slovenského divadla Emília Milka Vášáryová. Pohádkový rámec současně - pro někoho snad paradoxně - pronikavě zvyšuje věrohodnost této satiry a může ji činit zajímavou i pro generace jeho nepamětníků.(26.8.2007)

• - Filmy ze Západu se v té době do naší distribuce buď nakupovaly nebo vyměňovaly za některé tuzemské snímky. Jasného Až přijde kocour byl vyměněn za Vinnetoua (1963), což znamenalo velký výdělek i pro režiséra Jasného, protože dostával tantiémy ne za svůj film, ale za Vinnetoua. (raininface)

• - Film získal řadu ocenění:
    1963 Zvláštní cena poroty na XVI. MFF Cannes
    1963 Cena Nejvyšší technické komise na XVI. MFF Cannes
    1963 Cena Mezinárodního sdružení mládeže na XVI. MFF Cannes
    1963 Čestný diplom na XVII. MFF Edinburgh
    1963 Velká cena na XIV. FFP. (hippyman)

• - Když na náměstí se zatáhne a začne průtrž mračen, všichni lidé si berou deštníky a utíkají z náměstí do podloubí se schovat. Naproti ale "přihlížející" lidé, co do filmu nepatří, stojí na náměstí, kde svítí slunce a neprší. Lze tak poznat, že zatažení a průtrž jsou umělé. (Pepy)