Sakryš, jak to ten Jasný dělá, že vždycky jeho film začne diváka nudit už v prvních pěti minutách. Takže jsem děkoval osudu, že má film jen hodinu a půl a nebude se opakovati porod jako u Rodáků. Naštěstí ale, chyba lávky. Na scénáři kromě Jasného pracovali ještě Brdečka s Werichem (který si střihl i titulní dvojroli) a nedovolili panu režisérovi, aby to zvojtil definitivně. Nakonec tu máme vcelku příjemnou, občas zábavnou alegorii, obsazenou těmi nejlepšími herci s panem Werichem v čele. A Emília Vašáryová? Ztělesněná krása..Navíc celý ten vkusný cirkus doprovázela krásná hudba. Nenudit to místy, hlavně zpočátku, jdu na 4*..(10.6.2016)

Tento film řadím mezi nejpovedenější snímky československého filmu. Jan Werich se nám po válce v mnoha věcech neukázal, zde je mu však vystavěn důstojný pomník. Místy film trochu ztrácí na tempu, ale ty prototypy povah, chytroušů, hamounů, idiotů a zlodějíčků jsou střižené tak krásně! Rád se pokaždé nechám unášet hudbou i obrazem...(27.2.2011)

Přesně na prahu 60. let. "Mravní zápal" spolu s estetikou, která ho vyjadřuje, patří ještě do odcházející epochy, jakož i poněkud povrchní a "správně mířená" satiričnost. Ale hravost a určitá svobodná političnost činí tento film průkopnickým. Kouzelnické etudy byly asi nejzajímavějším prvkem. Vůbec celý ten prvek kouzelník+Vašáryová a jejich krám, to bylo moc hezké. A ačkoli mám třeba Brodského mnohem raději než všenárodního mudrce Wericha, je to právě Werich, kdo se mi tu ve své dvojroli mimořádně líbil (přestože i zde na mě z pobudových mouder kapala napřesvědčivá nasládlá "člověčina" z povolání). Už skutečnost, že pobuda a kouzelník jsou dvojníci, je tady skvělá.(4.3.2011)

• Phobia

No ty vole! Co to bylo?!? K TV obrazovce jsem přišla s cirka půlhodinovým zpožděním (bylo třeba dokončit důležitou, neodkladnou práci - sestřelit z virtuální oblohy draka:-))) a nestačila jsem valit augle: začínalo zdlouhavé cirkusové představení, co se postupně zvrhlo v psychedelické běsnění, podkreslené vtíravou "hudbou" ála kočka s ocasem přivřeným ve dveřích. Nakonec jsem tohle únavně umělecké podobenství o člověku nerozdýchala a po půlhoďce utrpení to vzdala - zklamaná, otrávená, znuzená, veškerá pronesená moudra mě přestala zajímat, akorát mě rozbolel květák. Chápu, co se básník snažil říci, leč forma pro mě nebyla stravitelná - navzdory početnému sboru skvělých herců. Nemyslím, že někdy dospěju natolik, abych se pokusila tuto artovou filozofickou křeč znovu vidět - po včerejším martýriu stěží ještě někdy seberu odvahu. Dvě hvězdičky jsou výsledkem pečlivého hledání kladů.(29.9.2010)

...ono se to s těmi alegoriemi...jinotaji...experimenty a poselstvími nesmí moc přehánět...zvlášť když se jedná o morálku...výsledek se tak lehce může minout účinkem...nebo se ztratit v záplavě byť originálních nápadů...přesto vysoké hodnocení...za odvahu experimentovat...za vizuální počin a morální poselství v neposlední řadě...(28.9.2010)

• - Emília Vašáryová si musela počas kamerových skúšok vyskúšať športový trikot a cvičenie na hrazde. Nebol to pre ňu žiaden problém, nakoľko sa do 17 rokov venovala závodnej gymnastike. Počas natáčania cvikov na hrazde ale spadla a zranila sa, načo musela niekoľko dní stráviť v Motolskej nemocnici. (Raccoon.city)

• - Film byl natáčen na barevný materiál, který se ještě dodatečně koloroval. (M.B)

• - Emíliu Vašáryovú (Diana) ešte ako vysokoškoláčku tretieho ročníka odporučil režisérovi Jasnému Jiří Krejčík, ktorý s ňou predtým natáčal film Polnočná omša (1962). (Raccoon.city)