Alžběta II. - 90 let v 90 minutách (TV film)

Our Queen at Ninety

The Queen at 90

Dokumentární

Velká Británie, 2016, 88 min

• Psychor

Průlomový pohled do soukromí Alžběty II., ve kterém se divák přesto vůbec nic nedozví o její reptiloidní formě, shape-shiftingu, existenci krvavých rituálů či obětovaní dětí? Průlom se evidentně nekonal, ba naopak. Vyznění tohoto dokumentu se totiž zcela rozchází i s pouhým mainstreamovým vnímáním Alžběty II. a dochází zde k její nekritické idealizaci, až téměř zbožtění. Chvíli jsem dokonce uvažoval, jestli se ze strany tvůrců náhodou nejedná o důmyslnou satiru. Bohužel nikoliv, takže nelze ohodnotit jinak než odpadem.(5.1.2017)

Pekne natočený medailón o kráľovnej aj v neformálnych situáciách a s rodinou, s komentárom veľkého spektra osôb, obsahujúci pár zaujímavých záberov, hlavne z jej úplného detstva. Ale keďže nie som jej poddaný, mimoriadnym nadšením ma to nenapĺňa. V komentároch sa tu dokonca našlo pár exotov, ktorí od dokumentu BBC pri príležitosti deväťdesiateho jubilea očakávali otváranie kontroverzných tém kráľovskej rodiny alebo niečo podobné.(7.1.2019)

Úhledně zabalený dárek v podobě 90 oslavných minut, plných obdivu a úcty. Jasnou oblohu nekazí ani nepatrný mráček křivého slůvka nebo kritiky, je to koneckonců televizní birthday party a devadesátiny jsou devadesátiny. Také mám v povaze chronické remcalství, ale na druhou stranu: ráda se budu 90 minut dívat na dobře vypadající, kultivované a reprezentativní britské modrokrevníky, než 9 vteřin na českou Jeho Veličenstvo Popelníčka I. Ovara Lihoviče, z vůle lůzy vládce.(5.1.2017)

Dokumenty z produkcie BBC, ostatne ako ich všetky ostatné programy, sú zárukou kvality. A ak BBC spraví dokument o osobe, ktorú si na Britských ostrovoch vážia najviac, je jasné, že dozaista nesklame. Nesklamal, ale na druhú stranu ani toľko nenadchol. Pohľad do vnútra fungovania a života britskej kráľovskej rodiny je v tomto prípade naozaj zaujímavý a jedinečný, keďže výpovede o osobe Kráľovnej nezaznievajú len z úst "obyčajných" ľudí, ale aj priamo od rodinných členov monarchy. Budúci dediči trónu, šľachtici a vojvodovia vynášajú Kráľovnú do nebies, velebia ju, ale to je práve to, čo samotnému dokumentu najviac škodí. Je síce zrejmé, že film, ktorý sleduje 90 rokov jej života nebude rozoberať škandály kráľovského dvora a ich rôzne aféry, ale malý kúsok sebakritiky by dozaista nezaškodil. Takto je Kráľovná prezentovaná možno len z jednej strany a tá druhá ostáva mierne zahalená. Our Queen at Ninety nie je dokonalou záležitosťou, ale čo sa jedinečnosti týka, tak určite áno. Rozhovory s Royal Family znejúce z obrazovky televízoru vo vašej obývačke je zaujímavé počúvať a sledovať, hoci sú trošku podfarbené jednostrannosťou. Keď si to však odmyslíme a zameráme sa na druhú stranu dokumentu, tú vizuálnu, je to ešte lepšie. Kvalitné zábery z kráľovských sídiel a palácov a pohľad do ich vnútra ocenia nielen milovníci Britského impéria, ale aj bežní diváci, ktorí možno vidia monarchistický štýl vládnutia v 21. storočí ako prežitok minulosti.(6.1.2017)

Her Majesty je naprosto dokonalá a to od holčičky! Takto nějak si přestavuji hlavu státu... Na netu je mnoho oficiálních pořadů pojednávající o královské rodině (mají i webovky) – dost na nich ulítáváme! :-) Docela rád bych byl poddaným jejího veličenstva... Až se Kate stane „paní královou“ bude se sice na co dívat, ale to charisma tam (při vší úctě) nejspíš nebude. Holt rasu ničím nenahradíš...(6.1.2017)