Legendy kriminalistiky

Česko, (2017–2022), 15 h 38 min (Minutáž: 29–31 min)

Série(3) / Epizody(31)

Cyklus půlhodinových dokumentů nabídne pohled do zákulisí vyšetřování nejznámějších porevolučních kauz, například orlických vražd, Biedermanova gangu nebo sériových vrahů manželů Stodolových. Spolu s tvůrci se diváci podívají na práci různých policejních složek od psovodů přes detektivy až po vyjednavače a seznámí se také s méně známými, ale o to děsivějšími případy vražd v kruhu rodiny. O případech budou hovořit vyšetřující policisté, příbuzní obětí, ale také samotní vrazi. Díky exkluzivním archivním materiálům z policejních rekonstrukcí pak budou mít diváci možnost podívat se skutečným zločincům do tváře a zjistit, jak se ve skutečnosti chovají a jak přemýšlejí. (Česká televize)

Binne

Tento dokumentární pořad věnující se největším (či nejzapeklitějším) případům naší historie mám natolik ráda, že si pamatuji díl od dílu skutečně nazpaměť. Je velmi konstruktivní, mnohdy zaujatý ale přes to si nechává určitou tajuplnost do mrazivého závěru. Přišel mi zajímavý skutečně každý díl včetně např. "dodávky". Pan Vaňura má velmi příjemný hlas, který dodává dramatičnosti jednotlivým záběrům. Slabší mi paradoxně přišel díl o Orlických vraždách, kdy nešel tolik do hloubky, jak jsem zvyklá. Pro ty, které zajímají například výše zmiňované Orlické vraždy doporučuji spíše dokument "Až na dno Orlíku", který je mnohem podrobnější a opírá se o výpovědi vyšetřovatelů, ale i obviněných. Co se týče  Legend České kriminalistiky, velký potlesk si zaslouží díl "Dahlgren", který je velmi kvalitně zpracován. Dala bych 5 *, nicméně 30 minut mi přijde jako velmi malá minutáž na některé případy, pro člověka, který se historií kriminalistiky nezabývá dobré - ale pro někoho, kdo sbírá informace, kde to je jen možné, je to mnohdy velmi povrchní. ()

route60

Konečně poctivý dokument z kterého mrazí, pán Mirek Vaňura odvedl skvělou práci a bez toho že by chtěl šokovat nebo úmyslně strašit, hodně případu je dost veřejnosti známo a lecjaký horor je proti tomu mnohdy k smíchu, tady jde o zkutečnost. ()

Víteček

Mně to zpracování vůbec nesedí. Přijde mi, že se to často věnuje věcem, které mě nezajímají a ty, o které bych naopak stál, to přehlíží nebo se jim věnuje jen okrajově. ()

Durdas

Přiznám se, že před puštěním první epizody jsem očekával takovou klasiku - rekonstrukce podle spisu pomocí figurantů, rozhovory se současnými experty apod. Hned v prvních pár minutách jsem byl vyveden ze svých představ. Vysvětlování předmětného případu jako příběhu od začátku do konce pomocí původních policejních záběrů z místa činu či dobových rekonstrukcí. Vše je doplněno o rozhovory s policisty a experty, kteří se na vyšetřování případů přímo podíleli a informace a příběhy máme tak z první ruky. Seriál ve mě zanechal silný dojem. Seriál je opravdu pěkně a dobře vytvořen a tvůrcům tleskám ve stoje! ()

Pavlosos

Syrový dokumentární cyklus připomínající vraždy a mordy devadesátých let a přelomu tisíciletí. V produkci České televize značka ideál. ()

rigby

Úchvatný dokumentární seriál, pokud se to vůbec dá takto napsat. Po prvních dvou dílech jsem měl totiž na dlouhou dobu dost a hledal jsem v sobě sílu se koukat dál. Tak syrové a působivé byly záběry z ohledávání místa činu i záznamy z rekonstrukce. Je to něco jiného než sledovat Případy 1. oddělení, které jsou proti tomuto jenom pouhý čajíček. ()

Kecana

Velmi příjemné nakouknutí do nejznámějších porevolučních případů. Jakožto fanouška true crime a obzvláště domácích případů mě velmi potěšily archivní autentické záběry vyšetřování, včetně rekonstrukcí. No a když k tomu připojíme mého oblíbence Mirka Vaňuru, nelze dát jinak než 10/10. ()

Al90

Videl jsem zatim jen dil s Orlickymi vrahy a s Roubalem a teda klobouk dolu pred detektivy..To jak museli pred zhruba 25 lety travit dny i noci behem vysetrovani a hledani stop az bud na statku Pohadka ci na Orliku,uz jen ty mista mrazily,natoz tam travit veskery cas...silny dokument! Brrr ()

Lucy1905

Tento seriál mě naprosto uchvátil. Z některých příběhů až mrazí a některé jsou uvolněnější. Opravdu jsem ráda, že jsem na tento seriál dostala tip od kamarádky. Fascinují mě na tom především autentické záběry rekonstrukcí jednotlivých případů. ()

Jandecka

90 % Perfektní věcné dokumenty sestavené z výpovědí interesovaných vyšetřovatelů, protkané autentickými policejními záběry z ohledávání mrtvol ve své surové brutalitě. Stručně, objektivně, jasně. Kromě popisu případů krásně dokresluje i další okolnosti, kdy třeba několik vražd přes jasné pochybnosti bylo vyhodnoceno jako sebevraždy zřejmě jen proto, že nikdo nevěděl, jak dál. ()

papez12

O triedu lepšie než Najväčšie kriminálne prípady Slovenska. Prakticky archívne policajné zábery z rekonštrukcií, z miesta činu z ohliadok. 5* ()

rostsoft

Tady snad ani nebudu hodnotit, jak je to natočeno, ale spíše co je obsahem, a to splňuje veškeré předpoklady na kvalitní dokumentární snímek. Obsah je přehledný, takže by se v tom nikdo neměl ztrácet. Představa, že se toto všechno stalo, ve mně vzbuzuje hrůzu a děs. Jak vůbec zákonodárci mohou předpokládat, že vrah se napraví tím, že bude nějakých pár let ve vězení. Podle mého názoru jsou to nenapravitelní lidé a nikdy by neměly opustit zdi vězení. I když já bych volil rovnou trest smrti, ale dobře, můžeme se mýlit a je to nehumánní, proto doživotí by mělo být pro tyto lidi dostačující. I když některé činy, jsou natolik děsivé, že žádný trest odnětí svobody nebude nikdy dostačující. Obdivuji vyšetřovatelé, když slyším, co tam pachatelé plácají za kraviny, a při tom vědí co ty lidi provedli, docela se divím, že je nezastřelí. Já bych určitě tomuto nutkání podlehl. Ještě že dělám v IT. Každopádně by to měl vidět každý, podle mě by to mělo být součástí výuky školáků. Trošku mě tam vadí fakt, že byly rozmazané tváře některých zločinců. Nechápejte mě špatně, ale tito lidé si nezaslouží žádnou anonymitu. Naopak by měly být veřejně vystavovány na internetu, aby byl jejich ksichty vidět všem, kdo mají zájem. ()

Ivana09

Výborný dokumentární seriál, který má hlavu a patu. Je vidět, že Mirek Vaňura ví, co dělá a má příjemný hlas. ()