Reklama

Reklama

Bob Hoskins a Cathy Tysonová v zajetí neúprosných zákonů londýnského podsvětí. Příběh exkluzivní černé prostitutky Simony, lapené do pasti jejího povolání, z níž není úniku, a prostomyslného podvodníka s dobrým srdcem George. Setkají se po Georgeově propuštění z vězení, když je George svými bývalými zaměstnavateli odměněn za odsezené roky místem Simonina šoféra a ochránce. Po počáteční vzájemné averzi se mezi nimi postupně vyvine zvláštní citové pouto, jejich vztah je však v nemilosrdném prostředí londýnského podsvětí předurčen k tragickému konci.
Neil Jordan se nechal inspirovat textem stejnojmenného evergreenu Nat King Colea – za maskou ženina úsměvu se skrývá příliš mnoho prožité bolesti a nenaplněné lásky. Tvůrci filmu se záměrně nesoustředili na lineární vyprávění vlastního příběhu, ale akcentovali melancholickou, ponurou atmosféru Londýna s jeho nočními kluby, vykořisťovanými šlapkami, bezohlednými pasáky, pornoobchody v postranních uličkách i s dobře situovanými pány s podivnými choutkami. Bob Hoskins byl za tuto roli nominován na Oscara a získal za ni Cenu za nejlepší mužský herecký výkon na 39. MFF v Cannes, Zlatý glóbus a řadu dalších cen. (Česká televize)

(více)

Recenze (41)

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Chmmmm....tenhle "britský Taxikář" je nevyvážený. První polovina je krásně našlápnutá ke 4*, jenže pak se příběh začně ubírat až moc nepřesvědčivými směry. Vysvětlení minulosti, vztahů některých postav by se taky hodilo. Závěr je působivý, ale bohužel už vyšumí do ztracena. Chyba ve scénáři, ne v režii. ()

Madsbender 

všechny recenze uživatele

Nebudem tu rozoberať fundovanosť Neila Jordana pri exkurze do sveta resocializovaných väzňov, pasákov a prostitútok, nad ktorého teoretickou pravdivosťou mi šklbe úsmevom a vystačím si s tým, že sa na jeho staršie filmy príliš nechytám. Zaradenie do cyklu postarších kúskov s Bobom Hoskinsom na Cinemaxe je chvályhodné a som rád za takúto osvetu (byť The Long Good Friday bol neporovnateľne lepší), ale je to nevyrovnané a čím ďalej stále citeľnejšie rozvláčne, ku koncu už hraničiace s vzťahovou fikciou ako z treťotriedneho romantického románu pani Pilcherovej. Zachraňuje to Cathy Tyson a prítulný Robbie "Hagrid" Coltrane. 70% s odretými ušami. ()

Reklama

B!shop 

všechny recenze uživatele

Docela by me zajimalo, jestli Beresford pred tocenim Ridice slecny Daisy tenhle film videl. Ale jinak tohle je samozrejme spis drsnej krimi thriller, kterej ukazuje spinu ulic a vsudypritomny bordely a devky. Pribeh neni nikterak slozitej, bud Hoskins vozi devku k zakaznikum, nebo po bordelech hleda jinou devku, takze je jedine dobre, ze Jordan obsadil do hlavni role prave Hoskinse. Kterej krome toho, ze opravdu pusobi dojmem, ze by v tomhle prostredi klidne moh zit a umi v tom chodit (i kdyz obcas ma naprosto stupidni otazky a neco nechape), je zaroven silenej prudas, kterej je pulku filmu rudej vzteky a neustale se s nekym dohaduje nebo na nekoho rve. Lip sem ho opravdu asi hrat nevidel, takze ta bohuzel jen nominace na oskara je hodne zaslouzena. No a co se tyce konce filmu, krome toho, ze to pusobi lehce useklym dojmem, tak je ten konec docela debilni. Jordan ma lepsi kousky, ale stejne se jedna o slusnej thriller za lepsi 3*. ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Jsem moc ráda, že jsem si nepřečetla OTD, který nám všechno napráská a vyzradí celou pointu. Fim mě překvapil. Nic sjem nečekala, vlastně se ani enchtěla dívat, jen zůstala puštěná televize po předchozím plánovaném snímku. Napřed jsem jen po očku mrkla a něco si vrtala na počítači, ale pak mě to chytlo!! Na plnou palbu to pro mě nebylo, ale snímek má své nepochybné kvality. Je to příběh, který není tuctový, má svou logiku a hlavně spád. A nekončí happyendem. Bob Hoskins je prostě drahoušek! Pokud máte tu správnou náladu a nehledáte zrovna romantickou komedii, je to správná volba. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Kriminálník Bob Hoskins vozí po Londýně luxusní šlapku, která (stejně jako on) pracuje pro ultraslizkého Michaela Cainea a má jakousi nevyřešenou, na povrch zvolna vyplouvající minulost. Film se šourá stejně jako Georgův sedan (občas také podobně šlápne na plyn) a trvá mu hodinu a tři čtvrtě než řekne, co říct chtěl. Bohužel si myslím, že toho mohl říct mnohem víc - scénář je obzvlášť v poslední třetině tak trochu mdlý a zmatený. Vyústí ovšem ve vcelku logický závěr, za což jsem tvůrcům děkoval. Herci jsou v Moně Lise skvělí, povedla se i Kamenova hudba a kamera... Jenže na staršího příbuzného z Ameriky, Scorseseho Taxikáře, to nemá. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (3)

  • Prostitútky, ktoré sa objavia vo filme, nie sú herečky ani komparzistky, ale skutočné prostitútky. (m.a.t.o.)
  • Postava Georga bola ponúknutá Seanovi Connerymu. Hoci obdivoval prácu Neila Jordana a chcel s ním spolupracovať, úlohu odmietol, pretože sa mu nepáčila. (m.a.t.o.)

Reklama

Reklama