Bob Hoskins a Cathy Tysonová v zajetí neúprosných zákonů londýnského podsvětí. Příběh exkluzivní černé prostitutky Simony, lapené do pasti jejího povolání, z níž není úniku, a prostomyslného podvodníka s dobrým srdcem George. Setkají se po Georgeově propuštění z vězení, když je George svými bývalými zaměstnavateli odměněn za odsezené roky místem Simonina šoféra a ochránce. Po počáteční vzájemné averzi se mezi nimi postupně vyvine zvláštní citové pouto, jejich vztah je však v nemilosrdném prostředí londýnského podsvětí předurčen k tragickému konci.
Neil Jordan se nechal inspirovat textem stejnojmenného evergreenu Nat King Colea – za maskou ženina úsměvu se skrývá příliš mnoho prožité bolesti a nenaplněné lásky. Tvůrci filmu se záměrně nesoustředili na lineární vyprávění vlastního příběhu, ale akcentovali melancholickou, ponurou atmosféru Londýna s jeho nočními kluby, vykořisťovanými šlapkami, bezohlednými pasáky, pornoobchody v postranních uličkách i s dobře situovanými pány s podivnými choutkami. Bob Hoskins byl za tuto roli nominován na Oscara a získal za ni Cenu za nejlepší mužský herecký výkon na 39. MFF v Cannes, Zlatý glóbus a řadu dalších cen. (Česká televize)

Chema4

Bob Hoskins ako neokúkany “primitiv” ma vo svojom autíčku zobral na projíždku cez špinavé cesty Londýna a klubov pre dospelých, kde to všetko podtrhuje komorná a ponurá atmosféra pripominajúca Schumacherov 8MM. Skvele pracuje aj kamera (scéna vo výťahu je top), a dramatická hudba. Záver možno očakávany ale natočeny tak syrovo a brutálne že mi to vôbec nevadí, a presne taketo podobne filmy zbožnujem, preto si dovolim tvrdit že je to jeden z troch najlepších Jordanovych filmov. 75%... ()

Rob Roy

Chmmmm....tenhle "britský Taxikář" je nevyvážený. První polovina je krásně našlápnutá ke 4*, jenže pak se příběh začně ubírat až moc nepřesvědčivými směry. Vysvětlení minulosti, vztahů některých postav by se taky hodilo. Závěr je působivý, ale bohužel už vyšumí do ztracena. Chyba ve scénáři, ne v režii. ()

ink flo

Takovej dost bodyguardí děj, akorát místo Kostnera máte Bob Hoskinse v hawai košili a kožené bundě a místo Houston mladou prostitutku. Jsou tam různý vtipný detaily, jako třeba kámoš hlavního hrdiny, kterej se snaží uživit divnýma nápadama alá prodej fosforeskujících Ježíšů. Hoskinsova kombinace choleričnosti a roztomilosti je neodolatelná a Michael Caine je hodně nechutnej záporák. ()

Devadesát Dva

Zápletky jako tyhle mám rád, to, jak se pomalu rozjíždí, prohlubují a gradují. Bob Hoskins byl v tomhle případě geniální volba do hlavní role, fyzicky i mentálně, nedokážu si představit herce, který by to odehrál lépe. Žral jsem ho, v závěru víc a víc. Jen škoda, že ten konec neutnuli v té negativní gradaci (George kráčící po pláži) a museli nastolit ten klišé optimistickej finální závěr. To v mých očích film v závěru poněkud pohřbilo. ()

mm13

Prvotriedna romanca s nádherným objektom citov a trefnou (z pozície chlapa ako tvorcu naviac sympaticky sebaironickou) charakteristikou ich nositeľa. V tejto rovine si ma vlastne ten film podmanil najviac; Bob Hoskins nemal chybu a aj vďaka Cathy Tyson (a tomu ako svoju Simone stvárnila) by som si ho za trápneho zúfalca netrúfol označiť. Nebolo by to fér... a asi ani úprimné. ()

• Postava Georga bola ponúknutá Seanovi Connerymu. Hoci obdivoval prácu Neila Jordana a chcel s ním spolupracovať, úlohu odmietol, pretože sa mu nepáčila. (m.a.t.o.)
  • Prostitútky, ktoré sa objavia vo filme, nie sú herečky ani komparzistky, ale skutočné prostitútky. (m.a.t.o.)