Sedmá Sindibádova cesta

Rodinný / Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA, 1958, 88 min

Nathan Juran

Wilkie Cooper

Pro mě osobně nepřekonatelné zpracování ze všech příběhů kapitána Sindibáda. Nebudu nic zastírat na téhle dobrodružné pohádce jsem rostl a i dnes ji stále zbožňuji. Co určitě nejvíc ohromí je doba vzniku. Ray Haryhausen dokázal z praktickými efekty neskutečné věci na tu dobu a díky tomu si můžeme do sytosti užít souboj Kyklopa s drakem, šermovačku s kostlivcem, čí útok obřího ptáka chránícího své hnízdo. To pak filmu odpustíte všechno včetně tohle místy lehce roztomile infantilního děje, ale co už je to sakra pohádka nikoliv lék na rakovinu ani deseti Oskary ceněná artovka pro ufouny. Je tu kurva kus nostalgie. Pod 5* prostě nejde jít.95%(5.1.2016)

Kouzelný příběh o Sindibádovi příliš nestárne také díky poctivé práci trikového mága R.Harryhausena. Pro mne zůstává stále nejlepší: čtyřruká hadí žena, souboj s kostlivcem a DRAK, přesněji souboj draka s Kyklopem, kde drak přirozeně zvítězí. Kouzelník je sice padouch, jenže Sindibádovi nezbývá, než aby ho dovezl na prokletý ostrov, a pomohl mu tak získat zpět kouzelnou lampu. Odměnou má být pro Sindibáda zlomení kletby, která padla na jeho snoubenku, krásnou princeznu Parisu. Viděno po šesté...(30.12.2013)

Prekvapujúco solídne trikové efekty, ktoré sú v pohode porovnateľné napr. s takým Súboj Titanov (1981), ktorý je o viac ako 20 rokov mladší. A príbeh samotný tiež nebol zlý, so zlom a dobrom jasne vyhraneným, výraznými postavičkami, skvelými hercami a chuťou morského dobrodružstva som sa nenudil ani chvíľu. Veľká spokojnosť. 75/100(28.8.2016)

Caro Harryhausenovej prace sa skriva v tom, ze vsetky tie uzasne stvorenie ktore vytvoril su akesi hmatatelne-zive. Docielit nieco podobne cgi animaciou hadam ani nieje mozne - prave preto zostanu vsetky jeho diela navzdy unikatme. Samotny film je ukazka krasneho staromodneho dobrodruzneho pribehu o hrdinovi a zlosynovi - a to spolu s Harryhausenovym umenim vytvara neopakovatelny, prijemny zazitok, v ktorom nezavazi len nostalgia, ale aj skutocna filmova zabava. Pre niekoho su tieto filmy uz za zenitom, pre niekoho su nadhernym zazitkom. Ja patrim k tej druhej skupine. (9/10)(5.11.2007)

Pre mňa osobne najlepšie zo Sindibádových dobrodružstiev, aj keď neskoršie dva filmy zo 70. rokov mali o poznanie temnejší charakter. Vďaka krátkej dĺžke zhrnul rutinérsky režisér všetko podstatné (a nie je toho až tak málo) a odbremenil príbeh od zbytočných naťahovačiek a hluchých miest. Je pravdou, že napr. bez vzbury námorníkov by sa film úplne obišiel, na druhej strane však zvyšuje jeho dobrodružný charakter. Gro všetkého však spočíva v trikoch Raya Harryhausena a tie sú napriek staršiemu dátumu stále fascinujúce a atraktívne. Súboj Sindibáda s kostlivcov je priam ikonický a v Harryhausenovej tvorbe mu patrí zvláštne miesto a drak je najväčšou ozdobou filmu - akurát je zvláštne, že pri súboji s kyklopom na neho nevyšľahol oheň. Takéto a iné nedostatky spojené napr. so zvláštne sa meniaci lokáciami Collosy ale vynahrádza výborná hudba Bernarda Herrmanna, krásne podfarbujúca rozprávkovo-mystickú atmosféru príbehu. Toto je jeden z mála filmov, na ktoré sa dívam s rovnakou chuťou, ako keď som bol malý chlapec.(8.9.2007)

• - Ray Harryhausen pracoval na animovaných sekvencích celkem 11 měsíců. Nohy kyklopa vytvořil podle kozích noh a kopyt. Stejné končetiny udělal i monstru Ymir ve filmu 20 Million Miles to Earth. (PußyMagnet)

• - První snímek užívající animátorský efekt "Stop-Motion", díky kterému se mohl film kompletně natočit v barvách. (PußyMagnet)

• - Podle originálního scénáře měli v závěrečném souboji bojovat dva kyklopové. Nakonec bojuje kyklop s drakem. (PußyMagnet)