Pan Adolf, kterého neodolatelně představuje svůdnický Miloš Kopecký, vzpomíná na trapný příběh s jednou směšnou láskou. Zaujala ho mladičká studentka operního zpěvu, ale neustále narážel na její nezájem blíže se seznámit. Začne proto splétat rafinovanou odvetu, do níž zapojí i svého řeckého kamaráda (Pavel Landovský), jehož vydává za slavného dirigenta. Jenže úmysly obou pánů se vyvinou zcela nečekaným směrem. Režisér Anrtonín Kachlík zdařile převedl jemnou ironii Kunderovy předlohy do filmové podoby, v níž naopak září herecké výkony obou protagonistů, zvláště pak Landovského.

V komornom, melancholickom a jemne ironickom príbehu sa uplatňuje Kunderov častý motív ľsti, ktorej efekt sa obracia proti jej iniciátorovi. Tu proti bonvivánovi pánovi Adolfovi, ktorý sa chce pomstiť naivnej konzervatoristke za to, že sa nenechala zviesť. Túto epizódu svojho života rozpráva s miernym odstupom a teda aj s istým nadhľadom. Jeho glosy a komentáre oživujú dej, žiaľ príliš málo nosný na celovečerný film. Dominantnou zložkou je herecký výkon Kopeckého a najmä Landovského ako gréckeho robotníka Apostolka (suchotinára, vydávajúceho sa za známeho dirigenta), hlavného aktéra tragikomického žartu. (oficiální text distributora)

carl.oesch

Konec šedesátých let údajně představoval zlatou éru českého filmu. jenže ono těch dobrých filmů bylo ve skutečnosti a především v odstupu zoufale málo a kvalitu filmu prověří čas. Zatímco jiné dílo, natočené podle předlohy autora námětu a scénáře - Milana Kundery - Žert řadím k těm filmům, které si nálepku kvality udržely dodnes, v tomto filmu (kromě námětu autora) ocením ještě jednoho z mála herců, kteří snad nikdy nezklamali - Miloše Kopeckého a fakt, že je tento film situován do Brna. To píšu jako pražák, který je vděčný, když se ve starších filmech předvede taky něco jiného, než jenom naše hlavní město nebo imaginární vesnice. Myšlenka, že manipulovat s lidmi se nevyplácí, nicméně to asi platí pro podobné situace, protože manipulovat s davem se vyplácí naopak velice dobře. A historie i současnost nám toho přinášejí mraky. Co mně ale zase vadí, je obsazení Pavla Landovského do druhé hlavní mužské role. Landovského doménou byli uřvaní burani a primitivové (strašně mě mrzí, že ho neznám jako malíře pokojů ve druhém díle Takové normální rodinky), ale no role tohoto typu nemá ani náhodou a to jak projevem, tak fyziognomií. Ono je vůbec pozoruhodné, jak byly tyhle filmy ze údajně zlaté éry obsazovány údajně fantastickými herci (i tady je výkon Landovského nadšeně oceňován), pravda ovšem je, že i celkem kvalitní herci jsou obsazováni do rolí, kde prostě působí naprosto nedůvěryhodně. Z času na čas se vidět dá, ale i zde platí - sáhněte radši po tištěné předloze. ()

michalon

Společně s Žertem se jedná o jediný film, ve kterém Milan Kundera přímo pomáhal se scénářem. Já, truchlivý bůh je adaptace a rozšíření jedné z povídek z cyklu Směšných lásek. ()

ProfiDivak

Aj Boh je asi tak trochu samotár alebo aké svinstvá jeden neurobí kvôli sliepke, až kým nezistí, že najlepším životným partnerom je pes? ()

PTuranyi

Výborná postmoderná "trúchlohra" naplnená Kunderovými filozofickými úvahami o "láske" v mysli sukničkára Adolfa, ktorý reprezentuje svojím spôsobom antihrdinu bez morálneho kompasu, skĺzavajúceho až k nihilizmu. Príbeh existenciálnej prázdnoty a nenaplnenosti, keď sa nedosiahnuteľnosť objektu Adolfovej túžby mení na posadnutosť a snahu o pomstu s trpkým výsledkom. Produkčne jednoduché no v svojej podstate perfektné zobrazenie wertherovského sebapitvania a salingerovskej melanchólie založené na vynikajúcom hereckom výkone Miloša Kopeckého, ktorému výborne sekunduje Pavel Landovský v komickej roli Apostola Certikidisa. ()

mnaucz

Tento film mě velice oslovil. Možná i tím, že si do hlavní prosadil sám Milan Kundera Miloše Kopeckého tento film patří k zlatému fondu české kinematografie. Miloš Kopecký skvěle suchým humor povýšil film tím, že nejde o huronskou komedii, ale o krásný dramatickou komediální film. Pavel Landovský se na roli falešného dirigent řeckého velmi hodil a není nadbytečný. Celá krásná ironická komedie mě oslovila jak málo filmů a proto plný počet hvězd. ()

conductor

naprosto brilantni zalezitost, kdo cetl predlohu, rozhodne nebude zklaman.. Kopecky i Landovsky jsou skveli.. moc rad bych videl zfilmovane i dalsi povidky ze Smesnych lasek.. akorat si nedovedu predstavit, kdo a jak by to mohl dnes natocit.. 5hvezdicek a 90%. ()

Johgas

Skvělý Kopecký a úžasný Landovský roli řeckého partyzána, tč. deponovaného v Brně. Jako celek mne to bohužel nebavilo, přes opravdu dobré herecké obsazení mi přišlo, že se film vlekl...vlekl...a vlekl. Dynamiku to mělo jen ve scénách s Landovským. Prostě, při vší úctě ke klasikům, podruhé již nemusím. ()

robbez

Vtipné a bystré postřehy; ironicky kousavé k Brnu i vztahu mezi mužem a ženou; skvělý a charismatický Miloš Kopecký. ()

Eisenmann

Přenádherná tak typická "Kunderovská" ironie, kterou nelze nemilovat. Brilantní a neobvyklé duo Kopecký + Landovský je nezapomenutelně skvělé. Kdo pásl kozy pod Olympem, má blíže k božství než operní inspicient. ()

evangelik

Hmmm, Kundera, svého času prominentní stalinista a udavač, který nedokáže napsat ani jednu povídku nebo román, ve kterých by se nešuk.lo. Jeho dílo považuji spíše za blížící se pornografii a jeho posedlost vlastním Egem mě dost znechucuje... Tohle zpracování je ale velmi dobré. Kdyby byl autorem předlohy někdo jiný, dal bych 4 hvězdy. ()

T369

Film se mi zdál velice povedený, zejména scény s Pavlem Landovským ("Já mu říkal... Ty, doktor, inteligent... prase!"). Ty byly jedním slovem geniální. ()

karelondatra

Ač je tu hlavním hrdinou Miloš Kopecký, já si na tomto filmu nejvíc užil Pavla Landovského. Mému vkusu úplně nesedl scénář, proto ta hvězdička dolů. Lanďák si jich ale zaslouží za svůj výkon pět určitě, je neodolatelný a dokonalý, na to, co předvádí, by se dalo koukat pořád dokola. ()