Kouzelné dobrodružství

Drama / Historický / Poetický

Československo, 1982, 99 min

Kniha "Kouzelné dobrodružství" patří mezi mé nejoblíbenější, hodně mě ovlivnila, ale vůbec jsem neměl tušení, že existuje filmové zpracování (natož že existuje i české). Upřímně řečeno, s jeho hodnocením si moc nevím rady. Je totiž tak jiný, než kniha (anebo to, jak moje fantazie knihu zpracovala), že z toho snad ani nemohu brát jako jeden celek. V knize jsem hltal každé slovo popisující seznámení hlavního hrdiny (neplést s vypravěčem) s Yvonnou. Ve filmu prostě kluk potkal nějakou šlechtičnu a žádné jiskření jsem necítil. Ono celkově je ten hlavní hrdina úplně jiný a tím i vyznění celého filmu. Celkově jsem byl asi zklamán, i když filmu nemohu upřít jeho kvality. Každopádně pro všechny, kdo knihu četli, je to zajímavý vhled do toho, že někdo jiný ji může vidět úplně jinak, proto všem takovým doporučuji film zhlédnout.(7.5.2020)

Film s jedinečnou, trochu surreálnou atmosférou. Navzdory tomu mu sluší i ten až brutálně střízlivý, přímo cynický závěr. Režisér Kachlík prostě dovedl vývoj hlavní postavy do všech důsledků, vlastně dál než Fournier. A zasazení do českých reálií v období krátce před první světovou válkou se mu rovněž povedlo, včetně zachycení národnostních propletenců.(22.10.2011)

Zřejmě nejlepší Kachlíkův film se opírá o poetiku Alain-Fourniera. Bohužel kniha (naposledy vyšla v roce 1995) i stejnojmenný film byly po léta zapomenuti. Příjemné překvapení z raných 80. let. Vkusná dobovka, zajímavá adaptace, dobře vedení herci. Jen více repríz bychom mohli Kouzelnému dobrodružství přát.(20.8.2016)

Jeden z nejhezčích českých filmů jaké znám, i když těch mých pět hvězdiček je trošinku nadsázka. Ale je to rozhodně nadprůměr. První půle filmu je naprosto vynikající! Prolínání poetiky (a v závěru příběhu) i reality života. První půle krásné snění, druhá půle krutá realita. --- Velmi zdařilá adaptace románu Alaina Fourniera, přičemž dějištěm jsou místo Francie Čechy na sklonku Rakousko-Uherska. Odvážný čin režiséra Kachlíka a vyšlo mu to výborně. Přestože si jinak komunistického funkcionáře Antonína Kachlíka nevážím, musím uznat, že tohle natočil dobře, místy lze říci i znamenitě!. Vynikající kamera! Ivan Gogál i Julie Jurištová se do hlavních rolí moc dobře hodili; je tu výborně vystižena kouzelná slavnost i podzimní atmosféra. - Myslím, že tento film je u nás nedoceněn.(28.6.2007)

Podle románu francouzského spisovatele Alaina Fourniera natočil Antonín Kachlík poetické vyprávění zasazené do rakousko-uherské monarchie, nostalgicky laděný pohled na přátelství dvou mladičkých studentů gymnázia, jejichž vztahy pozvolna vyhasínají. Zcela odpolitizovaný příběh se sice vyznačuje uměleckými ambicemi, zvláště vizuální stránka se vyžívá rozněžnělým barevným spektrem, avšak výsledek je rozpačitý, vypravěčsky neobratný, nudný.(1.12.2013)