S.U.M. 1

Hagen Bogdanski

Dirk Grau

Scénografie:

Thomas Stammer

Sum1 je síce nízkorozpočtové, no inak nie úplne márne sci-fi, situované do bezútešnej budúcnosti, v ktorej ľudstvo prehralo existenčnú vojnu o domovskú planétu Zem s dobyvačnou rasou mimozemšťanov a bolo nútené stiahnuť sa do podzemného azylu. Prvá polovica príbehu, v ktorej prevláda deprimujúca atmosféra strachu z neznámeho nebezpečenstva je výborná a predstaviteľ hlavnej postavy Iwan Rheon herecky nad očakávania solídny. Film však akosi rýchlo stratil toto svoje prvotné čaro a hoci finálna myšlienka nebola zlá, dobrý zámer bol sprasený ohyzdným digitálnym záverom.(12.12.2017)

Ultra levné sci-fi s parádní paranoidní atmosférou. One man show Iwana Rheona. Z prvotního nulového očekávání jsem se postupně propracoval k velice příjemnému překvapení a i přes celou tu úspornost to působí napínavě i zajímavě. Po drtivou většinu stopáže. Ale takhle ukázkově posrat závěr a vyloženě tím zabít jinak dobře rozjetý film, to se jen tak nevidí.(12.1.2018)

Je pravda, že většina rozpočtu padla na Rheona a jeho kontaktní čočky, ale na druhou stranu je nutno přiznat, že to nebyly vyhozené peníze. Sum1 je sice nízkorozpočtovka prakticky jen o jednom herci, ale Rheon hraje dobře a jeho pobyt na odlehlé základně je i přes mnohá hluchá místa celkem zábavným paranoidním výletem. Potěšil i závěr v intencích klasického béčkového sci-fi, takže i když se nejedná o kdovíco, já to vidím jako hodně slušný debut. 65%(27.12.2017)

Poslední dobou se s nízkorozpočtovými sci-fi roztrhl celkem pytel, protože je možné do nich - asi relativně levně - přidat digitální triky, ale jen do pár scén a ono to stačí. Není potřeba ani moc herců, aby to fungovalo. A docela to funguje, na ten průměr to za mě stačí. Podobné filmy mě docela začínají bavit.(20.2.2018)

• oveckaoa

V budoucnosti na Zemi zaútočí jakýsi nonsuchové a vyhubí většinu populace. Ten zbytek populace vysílá vojáky, kteří hlídají vždy nějaký perimetr, aby se tam nonsuchové neobjevily. Film se věnuje jednomu z nich co hlídá perimetr a jelikož nic pořád nevidí tak si myslí, že neexistují oni, ale existují. Těžce nízkorozpočtová záležitost o cca 5 hercích a 1 myši kde většina rozpočtu padla nejspíše na začátek a na cgi toho nonsocha na konci. 40 procent(12.1.2018)

• HArna

Hodně nízkorozpočtový film u kterého si budete pamatovat hlavně Rheona a možná ještě krysu. Někdy je to ukrutně prázdný a nudný, což nesouvisí s penězi ale nápady, které byly v daný moment nulový. Na druhou stranu je to lepší než nový den nezávislosti. 50%(26.2.2018)

Průměrné scífko, jakých vyjde každoročně několik. Průměrná hudba, průměrné množství nelogičností, povedená vozidla, kostýmy, interiéry, rekvizity, budovy. CGI, které neurazí. Celé si to se samozřejmostí vodí Iwan. Chvílemi se to ale stejně táhne, protože je ten svět příliš prázdný, a ani fantazie tak nemá materiál, se kterým by mohla pracovat.(28.1.2018)

Až prekvapivý príbeh o postapokalyptyckom svete, kde po znečistení celej zeme posledné zvyšky populácie dodržujú určitý obranný perimeter na báze samostatných "outpostov", kde na každom je pridelený jeden vojak na cyklus 100 dní. Všetko sa odohráva okolo vojaka s označením SUM1, ktorý prežíva s paranojou na štýl filmu The Oblivion, no zdá sa, že všetko je inak... Príjemné prekvapenie z nemecka 55%.(11.12.2017)

Já jsem fakt jiná. Mě se to líbilo.(24.2.2018)

Celou dobu čekám očekávané, a nakonec se stane něco naprosto nečekaného. Wow. Jak je vidět na pořádné sci-fi není potřeba zas tak velký rozpočet.(27.2.2018)

• LoneLion

Hodně ostříhaný zajímavý téma. Film o jednom herci a pár hlasech ve vysílačce. I když pár herců se tam mihlo 4 :-) Ze začátku se film zdál jako dobře rozehraná partie, která bohužel končí fiaskem. Hlavní hrdina "a jediný" je hooodně nesymatický tele, co si hraje na vojáka někde v lese. Líto mi bylo myšky, která svým hereckým umem přetčila našeho vojáčka. Takže na závěr, žádný nadšení, ale za snahu 1 a 1/2* ......No, že to je počin našich "arabských" sousedů jsem si uvědomil až na konci :-D(26.12.2017)