Toxický mstitel 4: Masakr ve městě

Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV

Toxický pomstiteľ 4: Masaker v meste

Komedie / Akční / Sci-Fi / Horor

USA, 2000, 108 min

Tak tohle je zatím vrchol od TROMY z toho co jsem viděl. Kdyby to nebylo tak zbytečně natahované, snad by se mohlo měřit i s Jacksonovými Braindead a Bad Taste. Bohužel moc vtípků je fakt zbytečně prodlužovaných. I tak skvělá blbost. Příběh (ehm) je postavený na souboji hodného Toxie se zlím Noxiem. Dočkáme se i akčních hrdinů likvidujících soupeře obří ejakulací, souboje dvou Toxieho potomků v děloze matky a samozřejmě opravdu hodně krve. P.S. A že prý pornoherečky neumí hrát.(14.6.2006)

Jasně zatím nejlepší veledílo od společnosti Troma. Pokud někomu vadí brutalita, perverznosti všeho typu, fašisti, nejšílenější výkvět superhrdinů,hromady koz a i sem tam vagína či penis a totální béčkovost ve všech směrech-tak ten ať si radči pustí Kubricka. Pro milovníka braku povinost. Pro ostatní utrpení. Toxic se nemůže brát vážně, vše v něm je tak mizerné, až hrůza. Ale pokud to někdo překousne, tak v něm objeví lásku k filmu a nadšení té hrstky lidí obklopujících svého guru Kaufmana, z celého filmu přímo dýchá láska k tomuto umění. A to, že v něm 300kilový megaprdeláč za koblížky spoliká semeno od kdekoho mě vůbec nevadí.(20.5.2008)

Aby mohla vzniknout scéna s explodující školou plnou retardovaných studentů, nechali specialisté na efekty explodovat sklad plný retardovaných studentů. | Tagalogem, původním jazykem Filipínců, zní foneticky v překladu „Toxický mstitel“ jako „Kampak to jdeš s mou kozou?“ | Alternativní názvy „Toxického mstitele 4“: 1. Chtěl jsem víc nachos. 2. Bože, jsi tu? To jsem já, Manson. 3. Toxický Shakespeare 4. WACO - muzikál | Mražená pizza pečená v peci na středním roštu má nejkřupavější kůrku. MŇAM! | Filmové termíny: „Best Boy“ je prepubertální chlapec, který orálně uspokojuje režiséra a dostává za to sladkosti. | Filmové hlášky: „Až dojíš ten cheeseburger… Jdi do prdele!“ – Rozum a cit | I když byl „Toxický mstitel 4“ stříhán digitálně, klasické nůžky použili střihači k podřezání vlastních zápěstí. | Ačkoliv během natáčení nepřišlo žádné zvíře k úhoně, 3 trpaslíci a řemeslník Burt se popálili, když vařili oblíbené fajitas. | Tvůrci filmu neděkují Hughu Hefnerovi, který chtěl být z filmu vystřižen, Billu Clintonovi za plundrování Země a J. Roberts, M. Gibsonovi a W. Smithovi za promrhání miliard dolarů ve filmech, co stojí za hovno! | „Toxický mstitel 4“ nebyl inspirován knihami „Vše, co potřebujete vědět o natáčení filmů“ a „Co jsem se naučil z Toxického mstitele“.(28.3.2008)

• krvavamera

Americká produkční společnost Troma Entertainment je proslulá snímky, které pracují s explicitně zobrazovaným násilím a erotikou, přehnaně expresivní hereckou akcí, pohrávají si s žánrovými pravidly a využívají výrazové prostředky typické pro amatérskou tvorbu, čímž vzniká specifický vizuální humor. Počátky série o Toxickém mstiteli sahají do poloviny osmdesátých let, zatím poslední snímek, zmiňovaný Toxický mstitel 4, byl natočen v roce 2000 a jeho absurdní zápletka odpovídá bláznivému stylu společnosti Troma. Městečko Tromaville, ač zamořené toxickým odpadem, je vykresleno jako ráj na zemi, neboť v něm díky včasným zásahům místního superhrdiny Toxieho (Toxického mstitele) prakticky neexistuje zločin. Při výbuchu ve škole pro mentálně postižené děti však dojde k chybě v časoprostoru a do městečka se dostane ďábelský protějšek Toxického mstitele (odlišený kromě svého chování i jménem, Noxie, a lehce pozměněným kostýmem) z Tromaville-semeniště zla v paralelní dimenzi. Je nasnadě, že místní si změnu Toxieho chování nedovedou vysvětlit a zprvu ji ignorují. Stávají se tak jeho bezmocnými oběťmi, a to včetně Toxieho slepé manželky. Noxie si díky své agresivitě získává prestiž a společenské postavení. Kladný hrdina je zatím uvězněn v paralelním-zlém rozměru spolu se dvěma postiženými dětmi, pro které je díky jejich bezelstnosti místní prostředí dvojnásobně nebezpečné, neboť nedovedou včas odhalovat nástrahy nepřátelského světa a adekvátně se jim bránit. Rozvíjí se pohádkový motiv hledání cesty domů. K návratu do mateřské dimenze využívají magického prostředku, který jim jako odkaz zanechal mrtvý vědec – kouzelných střevíčků. Po sérii neúspěšných pokusů, které fungují jako neotřelé vizuální gagy (mj. se zhmotní v nebi nebo uprostřed natáčení pornofilmu) se konečně dostávají do Tromaville, aby zde svedli závěrečnou bitvu proti ďábelskému Noxiemu. Snímek se nevybíravě naváží do tělesně postižených, pohrává si s dualitou dobra a zla, perverzní sexualitou, rozbíjí klišé několika žánrů (pohádka, kung-fu filmy, filmy o superhrdinech, ale i televizní zpravodajství a další) a glosuje aktuální společenské nešvary jako je plastická chirurgie nebo fast-foody. Hojně používá intertextualitu, především prostřednictvím aluzí na Hvězdné války a Občana Kanea od Orsona Wellese, v rámci sebereflexe a parodie neváhá sáhnout dokonce k papírovým rekvizitám. Přes všechnu svou surovost vede Toxický mstitel 4 k zamyšlení nad tradičními hodnotami dobra a zla − zkrátka tím, že si dělá legraci z jejich konvenčního pojetí.(9.6.2009)

Toxie se po jedenácti letech vrací, aby opět potíral zločin v ulicích Tromaville. Tentokrát se ovšem nedopatřením dostane do paralelní dimenze a jeho místo zabere zlý Noxie. Čtvrtý díl je opět typicky tromáckým zběsilým masakrem, v němž jsou všechny aspekty znásobeny, aby splnily požadavky nového tisíciletí. Více postav, více krve. Oproti předchozím dílům se zde už bohužel objevuje i dost fekálního humoru, nejde ovšem o nic, co by nešlo vystát. Vtipným faktem je, že se tento film v úvodu omlouvá za předchozí dvě pokračování Toxického mstitele, přitom mně vůbec nepřipadala zlá (v kontextu Troma Entertainment jde o solidní a zábavné počiny). Nějakému smysluplnému pátému dílu bych se časem vůbec nebránil.(11.1.2019)

• - Ve filmu se objevuje také další legendární postava studia Troma, a to Sgt. Kabukiman (Paul Kyrmse). Ten měl kromě svého filmu Sgt. Kabukiman N.Y.P.D. (1991) podobně jako Toxický mstitel mnoho vedlejších rolí i v dalších filmech. Celkem se objevil v 10 snímcích studia Troma, přičemž nejčastěji jej ztvárnil Paul Kyrmse, a to celkem 5krát. (gogos)

• - Během natáčení scény v nemocnici bylo spotřebováno přibližně 113 litrů umělé krve. Na herce byla pak krev během scény stříkána zahradními postřikovačemi. (gogos)

• - Do filmového komparzu byl zapojen i Lemmy Kilmister, frontman rock & rollové skupiny Motörhead. V tomto filmu se objevil dohromady ve 3 záběrech. (Filipus Muff)