Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa (SnowpiercerOkja) sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl oceněný Zlatou palmou a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction. (Aerofilms)

Psice

Hvězdný úspěch tohohle snímku je pro mě stejně nepochopitelný jako pohřeb se státními poctami pro Karla Gotta se zádušní mší ve svatovítské katedrále. Asijské filmy mám celkem nakoukané a moc nerozumím tomu, čím je tenhle snímek (nejen v jihokorejské kinematografii) komediální a výjimečný. Nádech sociálního dramatu se mi zamlouval, ale bohužel nebyl dotažen, stejně jako črta o hledání morálních hodnot. Děj byl v prvních třech čtvrtinách poměrně předvídatelný, závěr filmu byl sice překvapivý, ale tím to hasne. Scénář byl dost mělký a snažil se spojit více žánrů dohromady, což bohužel nezafungovalo, a tak jediná katarze, která se u mě dostavila bezprostředně po filmu, byla způsobená čirou radostí z toho, že už film konečně skončil. ()

husokachna

Parazit si krásně hraje s divákem, nutí ho přepínat polohy v podstatě okamžitě a podle chvílema rozpačitého a chvílema nepatřičného smíchu v sále, to fungovalo dost dobře. Taky jsem měl někdy problém přejít z úsměvu do smutku či soucitu. Sociální kritika (a nejen těch šťastnějších) je jemná, skrytá mezi řádky a bavilo mě s filmem jít a přemýšlet. Kdyby pak Parazit skončil v podobném duchu, jako se nese "scéna potopy", byl bych asi spokojenější. Konec je sice v základu tvrdej a neúprosnej a i přes to, že je hodně na sílu, nemůžu říct, že by do filmu nezapadal. Pro mě ale postrádá nějakou katarzi, kterou jsem cítil už při výše zmíněné scéně. Vzhledem k tomu, že Parazit přece jen končí maličko nepatřičně a vzhledem k pár dějovým berličkám/nesmyslům, bez kterých by celková zápletka nemohla fungovat, nemůžu jít do plnejch. Ale spokojenej jsem byl, ne že ne. PS: milostná scéna "z pod stolu" je masakr. Zároveň jsem byl znechucenej, vzrušenej a trochu se smál, něco podobnýho jsem zažil naposledy u odvodu. ()

majec4

Super komedia z prostredia sociek. Aj ked je to z inej kultury, po par minutach nemate problem to sledovat so zaujmom. Film je fakt vtipne natoceny, aj ked sa casto dostava do polohy dramy az thrilleru. Ten zaver ma trochu prekvapil, ale celkom mi to tam zapasovalo. Skvela ukazka filmoveho umenia. ()

Illy

Nikdy bych nevěřil, že se u korejské černé komedie budu takhle bavit. I když to absolutní nadšení úplně nesdílím, tak abych po skončení titulků zůstal sedět s hubou takhle dokořán....to se mi dlouho nestalo. ()

Johny303

O tomto filmu se toho namluvilo tolik, že jsem se i já rozhodl (navzdory určitému skepticismu k asijské tvorbě) nahlédnout pod pokličku korejské kinematografie a zašel na to do kina... No, neprohloupil jsem. Něco tak zvláštního jsem asi ještě neviděl, ale to rozhodně nemyslím ve špatném smyslu slova. Tahle multižánrovka nabízí snad úplně vše od kvalitního humoru až po hororové prvky. Jen se pořád nemohu ubránit pocitu, zda by přece jen nebylo nakonec lepší zůstat jen u té komedie a neodbíhat jinam. Ale to už je teď asi jedno. Každopádně se jedná o moc dobrý film. ()

maty39

Parazit ve mě vyvolává mírně protichodné reakce. Po většinu stopáže jsem si užíval briliantně zahraný, řemeslně dokonalý snímek, který se ve finále promění ve standartní thrillerovou historku, která mě nechala mírně rozladěného s touhou dát Parazitovi tři hvězdičky. Možná že důvod mého rozladění pramení z očekávání originálnějšího konce, nebo jsem jen pozapomněl, že podobné katarze jsou téměř trademarkem jihokorejské kinematografie. Nakonec ve mě vyhrála (zhruba) první polovina, která je vynikající a naznačuje velké věci. Ostatně, konec je také výborné řemeslo a relativně zajímavé vyústění. ()

petikacka

Celkem zábavný film, no a co? Určitě znám mnoho lepších korejských filmů...Tady mi to akorát, tak nejvíc připomínalo film od frantíků "Srdečně vás vítáme" akorát v opačném gardu...Jediné co můžu s libostí zkonstatovat, je, že už korejci tlumí svoje přehnané afekty ať už v mimice, či řeči nebo gestech...Nejvíc, ale OPRAVDU nejvíc se mi líbil ten barák...Z toho jsem nemohla spustit oči a téměř jsem ten film ani moc nevnímala...Díky tomu dávám 4 *, jinak by to bylo za 3*...Za mě slabých 80% ()

waits

Čekal jsem jihokorejskou verzi house invasion se současně více či méně zakrytým poselstvím, ale to asi nebylo to, co režisér Pon zamýšlel. A jestli ano, pak jsem to nepoznal. Film se tváří jako komedie, stojící na kontrastu finančních možností obou rodin s náznakem nějaké thrillerové katarze (částečně splněno), s vážnějšími prvky sociální kritiky. Pro mě tenhle model, popravdě nebyl příliš funkční, od dvou třetin filmu jsem sledoval další překvapující zákrutu v ději poměrně vlažně, hlavně proto, že jsem si nebyl jistý, co mi vlastně režisér předkládá - na samotnou samoúčelnou taškařici s neobvyklými zvraty nijak natěšenej nejsem, těch jsem už viděl desítky. Ale možná, že nerozumím jihokorejskému stylu vyprávění a že jde prostě o sociální drama, oblečené do černo humorného náhledu (veselé, ale vlastně tragické Maléry pana účetního) - pak bych tomu rozuměl. Anebo ještě dál: Postavy, at už z jakéhokoliv prostředí, nejsou nika sympatickými postavami, třeba tím režisér ukazuje bídu systému nebo společnosti. Dobrá, rozumím,ale pod kůži mi tenhle film nezalez - snad kromě tatíkova povzdechu "Peníze jsou jako žehlička. Všechny problémy prostě vyžehlí." ()

psychous3

Nevšední podívaná, která však nabízí nekolik slepých uliček a nezodpovězených otázek (i těch dějových), které mi po shlédnutí vrtají hlavou (a mírně sráží celkový dojem z filmu). ()

MIMI.kry

Parazit je podle mého názoru trošku lepší průměr, komedie s thrillerovou druhou polovinou nepůsobila konzistentně, spíše nesourodě a film zvláště v druhé polovině ztrácí na věrohodnosti. Opravdu by se otec chudé rodiny zachoval na narozeninové oslavě takto? Je zajímavej, má originální myšlenku, ten humbuk kolem filmu však podle mého neodpovídá zpracování. Tento slepenec různých žánrů mě neoslnil na první shlédnutí ani na podruhé, kdy už vyhrál Oskary v kategoriích nejlepší film, nejlepší cizojazyčný film, nejlepší režie a nejlepší původní scénář. Musím tomu tady trochu srazit hodnocení. Někteří diváci píšou, že film vstoupil do dějin a nezapomene se na něho ani po několik desetiletí, že bude něco jako nestárnoucí kult Pulp Fiction. To jako fakt? Tolik Oskarů a takové haló kvůli poměrně odtažitému, lehce vykalkulovanému filmu s nesympatickými postavami, kde není kladných hrdinů? Buď jsou postavy omezené a naivní nebo jsou agresivní, závistivější, nenasytní až nenávistní a mají pochybnou morálku. Jasně, je to satira. To by samo o sobě nevadilo, kdyby mě film více myšlenkově obohatil. Není to úplně špatné, ale ta smršť Oskarů mě docela namíchla. Oskaři jsou zkrátka také hodně o politice, chystali se v nich změny a toto je jedna z nich. Ocení se překvapivě neamerický film, protože svět o Oskary prý pozvolna ztrácí zájem a hned je o čem diskutovat. Ne, nemyslím si, že film vstoupí do dějin kinematografie, i když dostal tolik ocenění. Opravdu věříte, že by si ho s nadšením ještě po třiceti, čtyřiceti letech pouštěli naše děti? Je to módní záležitost, momentálně v kurzu, to je vše. ()

poet

Po dlhej dobe som si pozrel niečo from South Korea a môžem povedať že to stálo jednoznačne zato. To čo mi tak chýba pri hollywoodskych filmoch som dostal práve tu. Je to najmä fungujúci príbeh ktorý vás udrží pri pozornosti až do úplného konca. Život chudobnej rodiny ktorá sa veľmi dômyselne infiltruje do lepšej spoločnosti zaujme nielen po obsahovej ale aj formálnej stránke. To že tento film prerazil na oscaroch (v tých najsilnejších kategóriach) len potvrdzuje že sa jedná o velmi silný divácky zážitok. ()

RomanHyde

Kvalitní film je ten, který je nadčasový. Parazit je "spotřební zboží". Na chvíli pobaví, zaujme, někoho možná šokuje, ale zbude po něm jen další zbytečný obal. Podruhé už na něj chuť mít nebudete a nekoupíte si jej znovu. Velmi přeceňovaný snímek. ()

Heero

Tohle a Oskara? Asi někdo upadl ze židle ne? + zážitek z kina - přede mnou nasmrděná buchta nějakou lacinou ukrajinskou voňavkou, že se mi chtělo celý film blejt, vedle ní buchta, která se všemu smála jako 10letý pako a vedle nás chlap a jeho otravnej popcorn. Jinak to bylo svižný, zábavný, ale někde v půlce se to zlomilo a začalo být všechno maličko zdlouhavý a táhlý. Zařazuji do filmů, který jsou fajn, ale stačí je vidět jednou. ()

M1k9

Dlouho jsem čekal na do detailu vyšperkovanou komedii, která člověka celkově "pozvedne". Konečně ! Parazita určitě škatulkuju do "zlaté" kolekce asijských filmů, na které se zaměřuju delší dobu. Tentokrát to však není nalezení utajeného pokladu. Jedná se o celosvětově profláknutou záležitost. Trochu prvoplánovité se mi zdá. Rozpačitý jsem taky z docela zvláštního závěru, který se naladil na protichůdnou vlnu. Myslím, že to chápu, chceme se buď jen bavit, anebo jen trpět. Koktejl je nic moc. 9/10 ()

VictorMartel

S ohledem na pointu filmu a jistě už zpověstnělý moment to nemusí vyznít vážně, ale naprosto bez legrace tady musím konstatovat: respekt. Jako by v intencích společensko-kritického komentáře to nejlepší z Kusturici, samozřejmě trochu jinak, vystřídalo to nejlepší z Hanekeho, samozřejmě trochu jinak. Bez velkého generalizování považuji za příznačné, jestliže v USA je aktuálním exemplářem nezávislého filmu v žánru sociálního dramatu úplně vymaštěný a ušmudlaný The Florida Project (2017), zatímco Jihokorejcům se podařilo toto. Takovou souhru nápadů si nedovedu představit ani na evropské půdě. / Je bláhové kohokoli litovat a je bláhové vesele plánovat. A taky je úplně jedno, jestli utíkáme před diktaturou, nebo před lichvářem. Snad roky jsem se u obrazovky tak nezasmál. Snímek dává velmi přesvědčivě ochutnat, že účetně skryté dělení hodnot nemá daleko favorizovat lidi naivní, přiblblé a pochybně kompetentní, jejichž dobrosrdečnost se mísí s pocitem, že jsou snad v postavení přisuzovat druhým nějaké postavení. Proti nim se spiknou lůzovitě zcyničtělá, překvapivě učenlivá a vrchovatě adaptabilní hovada, na které trh fluše. Bez velké námahy si rodinu zkarikovaných debilů omotají kolem prstů, ale nemohou zabránit tomu, že se jejich nevábný původ občas projeví. Tyto charakteristiky jsou systémově komplementární, plynou jedna z druhé, protože pojem kapitalistického úspěchu se bez této lůzy neobejde. Aby byl kdokoli motivován starat se někomu o domácnost, musí na tom sám být špatně. Aby někdo mohl delegovat řízení vozu, doplňování zásob v domě, úklid… jinam, musí být úměrně tomu bohatý, což se neobejde bez o to nižšího profitu těch, kteří pak nemají daleko, aby se ucházeli o možnost běhat kolem jeho zadku. / MORSEOVKA: Příhodně načasovaná morseovka na konci mi trochu připomněla Interstellar/2014, kde zjevně zasahovalo nadpřirozeno, protože čistě probabilisticky nedává smysl, aby astronaut plující po zhroucené hvězdě fyzicky dopadl na „místo“ neznámého rozměru v knihovně dceřina pokoje. Zatímco závěr Insterstellar/2014, zapojující mysteriózním způsobem morseovku, je triumfalisticky opojný, nechává Pong svůj film vyústit střízlivě. / PODOBNÉ: La Cérémonie (1995) ()

hemul

S analytickou presnosťou napísané a nakrútené. Pri takýchto filmoch mám však problém stotožniť sa s príbehom. Podobne to mám s Mechanickým pomarančom. Je to na mňa tak trochu sterilné a vykalkulované. Ale kinematografia to je dobrá, aj keď čierna komédia sa v závere mení na melodrámu s recitatívom a mravným posolstvom, ktoré tak trochu smrdí. ()

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

20.01.2022

Jihokorejský režisér a scenárista Džun-ho Pong (Pečeť vraha, Ledová archa), jenž se svým posledním snímkem Parazit před dvěma lety ve velkém zabodoval na předávání Oscarů, chystá svůj další projekt u… (více)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

12.02.2020

Parazit zaznamenal na Oscarech bezprecedentní úspěch, když jako první cizojazyčný film vyhrál nejlepší film roku. Ještě předtím však bylo jasné, že se producenti pokusí oceňovaný film přiblížit taky… (více)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů