Nenasytná Tiffany

Andy Fehu

Andy Fehu

Jakub Ševčík

Michal Böhm

Tohle je v české produkci ojedinělý případ. Sice snímek vyznívá amatérským lookem, ale já se bavil perfektně! Leoš Noha v roli somráka Pepy, který vykrádá chaty, zevluje a chlastá (hlavně rum a vodku), je naprosto přirozenej. I ostatní banda somráků jsou super ztvárněný, nebo majitel zastavárny Pjeer van Eck, to je svině od pohledu. Pepa posléze objevuje v jámě v kopcích staré mince, ale něco za něco (tady přijde klasická hororová zápletka). Za staré mince Pepa dostává od zastavárníka nějaký prachy, za který si pořizuje různý věci, aby vybavil svůj holobyt a zve si děvky z Eskortu (perfektní výstupy, hahaha). Potřebuje víc a víc, chamtivost roste a vše vrcholí v jámě v kopcích solidní gore scénou! Fakt povedená hororová komedie! Jeden záběr mě hodně evokoval Evil dead a další zase Švankmajerova Otesánka. Zkrátka, je na co koukat. Ještě jedna momentka mě sakra pobavila, jak se Pepa se svým kumpánem doma totálně zlije pod obraz a Pepa v ožralosti rozmlátí novou televizi, kterou si nedávno koupil, hehehehe, mazec! Miniroličku si střihl i Petr Čtvrtníček v roli střihače erotických filmů. Tenhle projekt se velmi podařil a do budoucna bych si přál více takových vícežánrových kousků. Tady je vidět, že se pracovalo od srdce.(29.11.2016)

Kdo hledá, najde… Název jak z pornofilmu a vágus na plakátu, ale jak se ukázalo, není to oxymoron. Horor to taky moc není, ale jako černá komedie / podobenství je to dost výživné – a překvapivě dobře zahrané (scéna Pepova zpěvu je boží). Škoda jen ne úplně dokonale zvládnutého závěru. Blíž než k lesním hororům to má k Erbenovi a lidovým pověstem, ve kterých se krutě trestá hamižnost a zaslepenost vidinou peněz, což se tu nenásilně prostupuje s aktuálním problémem lidí na dně společenského žebříčku. A to, že se varovný příběh o následcích rejpání v zemi odehrává v Horním Jiřetíně, bude těžko náhoda… Paralela o vábení zrádných děr je už jen třešničkou na dortu.(9.11.2015)

Cinema verité po česku a v českém (sociálně laděném) hororu. Od éry Formana s Papouškem nikdo důstojně nenavázal na jejich zdatnou práci s autentičností. Mám na mysli nenásilné začlenění a provázání profesionality s amatérstvím. Andy Fehu přišel ve svém filmovém debutu s tím nejlepším, co naformátoval do svých studentských a amatérských krátkometrážních počinů. Natočil horor, v němž je hororová zápletka úžasně vpravena do současné reality. Sledujeme příběh váguse Pepy, zlodějíčka bez příjmů, před nímž se třese každá opuštěná chata, z níž přemístí věci do zastavárny, kde je mu vyplaceno pár mizerných stovek, aby nějakým způsobem přežil den. Na jedné ze svých zlodějských výprav nalezne v trávě zapomenutou ruční kameru se záznamem zachycujícím párek hledačů vzácných kovů v ohrožení života. Muže uvízlého ve vykopané jámě cosi zaživa požírá. Pepa s vidinou zbohatnutí neváhá ani minutu a vydává se do oblasti, kde bylo video pořízeno. Není zdaleka sám, kdo o senzačním nalezišti ví. Sexy ženský hlas láká mamonu chtivé na vzácné mince, ale jejich vykopání je životu nebezpečné. Koumák Pepa ale ví, jak nad záludným žravým monstrem vyzrát. Na "kopáčské" práce začne posílat místní bezdomovce, jejichž zmizení nikomu nepřijde nápadné. Pepova životní úroveň náhle vzroste, neboť za mince dostane v zastavárně pokaždé solidně zaplaceno. Ale tak dlouho se chodí pro mince, až se Pepa přetrhne. Fehu si do hlavní role vyhlédl Leoše Nohu (podílel se i na scénáři a hudbě). A ten je ve své kreaci naprosto brilantní a každého odrovná. Uvěříte mu úplně všechno, co udělá. Ve filmu není moc scén, kdy by měl dobrou náladu. Většinou je podmračený, smrdí alkoholem i cigárami, nadává, nasírá se, ale hltal jsem ho. Nemá kolem sebe sbor profesionálních herců. Vlastně jen Petra Čtvrtníčka (jeho porno režisér byl rovněž autenticky excelentní), s ním je v jedné z počátečních sekvencí, druhým profesionálním hercem je zatím málo známý Jiří Panzner (Edy ze seriálu Ulice), který je v roli kámoše z ulice rovněž velmi uvěřitelný. Pepovy návštěvy restaurací a objednané prostitutky z eskortu, to jsou také dost realisticky zobrazené scény. Dohromady film úplně horor nepřipomíná, ale jde v něm i o jakýsi sociální náhled. Muž na okraji společnosti najde rizikový zdroj příjmů, to by bylo výstižnější. A je mu šumák, jestli při jeho možnosti zisku a konfrontaci s potvorou v zemi zařve pes, bezdomovec, nebo jeho nejlepší kámoš. Hlavně že on bude mít "krupici" na děvky a chlast. Se zobrazením drastických scén to není žhavé. Bezdomovci jsou zabíjeni mimo obraz, ale pocit, kdy místa, kde dřív pravidelně stávali, zejí prázdnotou, byl nepříjemný. Film si dal práci, aby atmosféra byla patřičně neutěšená a znepokojivá, i když se divák drastických scén dočká jen v malém zlomku. To nejlepší gore si schová až ve vypjatém finále u jámy. Žravá potvora připomíná i něco ze Švankmajerových výtvorů, je taková poctivě česká. Nebudu prozrazovat, co to bylo zač. Originální námět, mnohovrstevná režie, která zdaleka nedává jen průchod hororovým choutkám, vynikající Leoš Noha a spol., ojedinělá režijní práce s autentickým detailem a atmosférou, to vše je zárukou dílka, které při svém uvedení v kině působilo velmi nenápadným a skromným dojmem. Tenhle film na své objevení divákem teprve čeká. 80%(29.10.2015)

Film "Nenásytná Tiffany" je celovečerný debut mladého českého režiséra Andyho Fehu. Natočil ho v roku 2015 podľa vlastného scénara. Musím priznať, že napriek nízkemu rozpočtu a poloamatérskemu vizuálu som sa dokázal ponoriť do deja a vychutnal som si príbeh o kopaní pokladu. Zaujalo ma to a i pobavilo. Hodne ku tomu prispel aj herecký výkon Leoša Nohu, ktorý stvárnil hlavnú úlohu. Režisér Andy Fehu ma svojou kreatívnou prácou oslovil. Som zvedavý na jeho ďalší film. ****(20.6.2017)

Po rozporuplném traileru a naopak dle mého názoru povedeném plakátu jsem si nebyl jistý, do čeho jdu. Nejistota neskončila ani s domácím videem na začátku filmu. Tato část naštěstí netrvá dlouho, brzy se objeví Leoš Noha, s jehož prvními slovy mě napadá, že by tohle mohlo fungovat a ono to opravdu funguje! Leoš Noha je pro tuhle roli snad ten nejvhodnější a zvládá jí s uvolněným přehledem. Andy Fehu napsal příběh hospodského povaleče, co se snaží snadno a hlavně s co nejmenší námahou přijít k penězům. Obsadil do něj amatéry od "krmelce", (jak se u nás říká jednomu podobnému stánku) kteří si odehráli to své, nebo spíš sami sebe. Andy Fehu potom celý tento ze začátku možná risk dobře zrežíroval a já se stejně dobře bavil. Hvězdičku navíc za povedené finále, Jezeří, vzpomínky na Adélu a pana Švankmajera. 75%(2.8.2015)

• - Natáčelo se v obci Horní Jiřetín a u nedalekého zámku Jezeří na Mostecku. (Lajty)

• - Film, který sleduje Pepa (Leoš Noha), který z něho zřejmě odkoukal vrhací techniku, je V zajetí kanibalů (1988). (Chřástal)